Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Mieszkańcy zgłosili swoje oczekiwania wobec podziemnego parkingu

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Widok części naziemnej
Widok części naziemnej Ekotektura
Gmina Miechów zamierza wybudować na placu Breitenwalda dwupoziomowy parking. Jedna z jego części byłaby zlokalizowana pod ziemią. Przygotowana koncepcja została poddana ocenie mieszkańców, którzy zgłosili swoje uwagi. Teraz ich głosy maja być wzięte pod uwagę podczas projektowania ostatecznego kształtu parkingu.

Budowa nowego parkingu na placu Breitenwalda, położonego pomiędzy ulicami Słowackiego, Mickiewicza i Poprzeczną, jest jednym z elementów planowanej rewitalizacji zabytkowego centrum Miechowa. Ma też przysporzyć miastu nowych miejsc postojowych. Dokumentację budowlaną przedsięwzięcia opracowuje krakowskie Biuro Projektów Ekotektura, z którym gmina zawarła niedawno umowę.

Według przygotowanej przez firmę koncepcji parking składałby się z części naziemnej i podziemnej. Wjazd na niego odbywałby się z ulicy Słowackiego, natomiast wyjazd byłby możliwy na Słowackiego lub Mickiewicza. W części naziemnej zaplanowano wstępnie 57 miejsc postojowych, natomiast pod ziemią byłoby ich o 10 mniej.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się zielony dach, który będzie stanowił osłonę dla pochylni, prowadzącej do części podziemnej. Dla osób wychodzących i schodzących do części podziemnej zaprojektowano schody i windę.

Uwagę zwracają również murale, które miałyby się pojawić na ścianach sąsiadujących z parkingiem budynków. Przedstawiałyby kopie obrazów patrona plac Romana Breitenwalda, związanego z Miechowem malarza i pedagoga.

Kilka dni temu przygotowana przez projektantów koncepcja została upubliczniona w mediach społecznościowych i poddana ocenie mieszkańców. Spotkała się z pozytywnym przyjęciem, choć pojawiły się też uwagi. Dotyczyły one m. in. budowy przejścia dla pieszych w rejonie pobliskiej przychodni, możliwości ładowania samochodów elektrycznych i dodania większej ilości zieleni. Mieszkańcy zwrócili też uwagę na potrzebę zastosowania takich rozwiązań, które pozwoliłyby na ograniczenie ruchu samochodowego na wąskiej ulicy Poprzecznej.

- Wzmożony wzrost samochodowy w tym miejscu nie dość, że będzie niebezpieczny dla pieszych to jeszcze może odbić się niekorzystnie dla przedsiębiorców, działających na tej ulicy. Patrząc na projekt myślę, że jest możliwość zmian nie tracąc przy tym ilości miejsc - napisał jeden z internautów.

Padło też pytanie, czy planowane było stworzenie dodatkowego poziomu nadziemnego parkingu („piętra”). Burmistrz Dariusz Marczewski wyjaśnił, że nie było to brane pod uwagę ze względu na bliskość sąsiedniej zabudowy.

- Jednocześnie chcemy zachować charakter miejsca – placu – tłumaczy.

Równolegle do parkingu na placu Breitenwalda trwają prace projektowa dla przebudowy miejskiego amfiteatru z parkingiem podziemnym oraz wielopoziomowego parkingu w rejonie dworca kolejowego.

Opaska na depresję - to może być przełom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski