MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandretta obrożna w Europie

Grzegorz Tabasz
Przyroda. Jeśli mieszkacie w dużym mieście, w domu ocieplonym styropianem, wyglądajcie wizyty zielonych papug. Choć aleksandretta obrożna pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki i Indii, doskonale czuje się w Europie.

Tylko w Anglii, Holandii i Niemczech żyje przynajmniej 30 tysięcy sztuk. Uciekły z klatek lub zostały wypuszczone na wolność pół wieku temu.

Urodziwe papugi wielkości gołębia nie tylko wytrzymują solidne mrozy, ale zaczynają skutecznie wygrywać w walce o miejsce do życia z naszymi ptakami. Przeganiają sikorki z karmników. Do lęgów przystępują na początku lutego.

Zajmują wszystkie dostępne dziuple, w których kiedyś gnieździły się dzięcioły i kowaliki. Jeśli dziupli zabraknie, wydrążą korytarze w styropianowych wypustkach elewacji. Inwazja papug na wschód kontynentu jest tylko kwestią czasu.

Trafiły na listę uciążliwych intruzów, przeznaczanych do likwidacji. Sęk w tym, iż każdemu myśliwemu ręka zadrży, gdy stanie oko w oko z sympatyczną aleksandrettą. Z drugiej strony, w tropikach rosół z papug uchodzi za przysmak. Może to jest rozwiązanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski