Alimenty z funduszu. Kto i kiedy je otrzyma

Grażyna MazurekZaktualizowano 
Nawet 500 złotych miesięcznie na jedno dziecko może wypłacić fundusz alimentacyjny
Nawet 500 złotych miesięcznie na jedno dziecko może wypłacić fundusz alimentacyjny Fot. 123RF
Pieniądze na dzieci. Masz zasądzone alimenty, ale nie możesz ich wyegzekwować? Ratunkiem mogą być pieniądze z funduszu alimentacyjnego!

Można liczyć na pieniądze na dzieci wychowywane samotnie i w rodzinach pełnych, jeśli jedno z rodziców nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania rodziny. Z pomocą przychodzi wówczas fundusz alimentacyjny. Stanowi on wsparcie z budżetu państwa w sytuacji, gdy mimo zasądzonych alimentów na dziecko od jednego z rodziców, nie ma możliwości ich wyegzekwowania.

Dokąd po pieniądze

Wnioski o przyznanie świadczenia składamy w urzędach miast i gmin – w wydziałach zajmujących się przyznawaniem świadczeń rodzinnych.

Ale uwaga, niestety, nie każdy dostanie te pieniądze!

Jest kryterium dochodowe

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny, w przeliczeniu na osobę, nie przekracza kwoty 725 złotych.

Warto wiedzieć: w bieżącym okresie świadczeniowym 2014/2015, trwającym od 1 października 2014 roku do 30 września 2015 roku, należy wykazać dochody za rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy. Czyli za 2013 rok.

To nie wszystko!

Komornik musi też potwierdzić, że przyznane przez sąd alimenty nie są ściągane co najmniej przez dwa miesiące.

Zapamiętaj: najpierw trzeba więc uzyskać od komornika zaświadczenie o nieściągalności alimentów, aby je przedstawić w gminie.

Ile można dostać

Można starać się o wypłatę maksymalnie 500 złotych na dziecko – ale zawsze będzie to kwota nie wyższa od alimentów przyznanych przez sąd. Jeśli więc przyznał nam na przykład 400 złotych, to w takiej wysokości będą płacone świadczenia z funduszu.

Jak długo

Świadczenia z funduszu są wypłacane na dziecko:
- do 18. roku życia;
- do ukończenia przez nie 25 lat – jeśli dziecko uczy się w szkole lub studiuje;
- bezterminowo – wówczas, gdy dziecko legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Kiedy pieniądze nam nie przysługują

Pieniądze z funduszu alimentacyjnego nie będą przysługiwały nam wówczas, gdy nasze dziecko:
- orzeczeniem sądu umieszczone jest w rodzinnej lub też tak zwanej instytucjonalnej pieczy zastępczej;
- przebywa w instytucji zapewniającej mu całodobowe utrzymanie;
- zawarło związek małżeński.

Według ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów instytucja zapewniająca całodobowe utrzymanie oznacza: dom pomocy społecznej, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, a także szkołę wojskową lub inną – jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatne pełne utrzymanie.

Co się bierze pod uwagę przy dochodzie

Przy ustalaniu dochodu na osobę do rodziny będzie się zaliczać:
- uprawnione dziecko;
- rodziców uprawnionego dziecka;
- konkubenta lub konkubinę rodzica uprawnionego dziecka – jeśli wychowują razem wspólne dziecko;
- inne dzieci pozostające na utrzymaniu do osiągnięcia przez nie 25. roku życia;
- dzieci powyżej 25. roku życia ze znacznym stopniem niepełnosprawności – gdy z tego powodu przysługują świadczenia opiekuńcze.

Tu znajdziesz przepisy dotyczące funduszu

1. Ustawa z 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dziennik Ustaw z 2012 roku, pozycja 1228 ze zmianami.).

2. Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 7 lipca 2010 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosków, zaświadczeń i oś-wiadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (Dziennik Ustaw numer 123, pozycja 836 ze zmianami).

WARTO WIEDZIEĆ

Co się dzieje, gdy zmienia się wysokość alimentów?
Zmiany w wysokości świadczeń z funduszu alimentacyjnego na skutek zmiany wysokości zasądzonych alimentów dokonuje się po wpływie tytułu wykonawczego do komornika sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne. Dzieje się to od tego miesiąca, w którym nastąpiła zmiana wysokości zasądzonych alimentów.

Czy dorosła córka będzie brana pod uwagę?
– Mam dwoje dzieci uczących się w gimnazjum, na które są alimenty ustalone wyrokiem sądowym, ale ojciec ich nie płaci. Mam też na utrzymaniu 26-letnią córkę, która mieszka ze mną, nie pracuje i nie ma zasądzonych alimentów.
Czy do świadczeń z funduszu alimentacyjnego liczy się do składu rodziny moją najstarszą córkę, a mój dochód za 2013 roku będzie dzielił się przez cztery osoby? – dopytuje się nasza Czytelniczka.
Nie. Do składu rodziny zalicza się dzieci pozostające na utrzymaniu nie dłużej niż do ukończenia przez nie 25 lat. Dziecko powyżej 25. roku życia wlicza się do składu rodziny, gdy ma ono orzeczony znaczny stopień niepełnos­prawności, zasądzone są na to dziecko alimenty, ojciec ich nie płaci i również ma prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także dziecko ze znacznym stopniem niepełnos­prawności, gdy przysługuje na nie świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo też zasiłek dla opiekuna.

Czy do dochodu zostaną mi doliczone świadczenia z funduszu, które otrzymałam? – pyta mama.
Nie. Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (artykuł 10 ust. 2 pkt 3) przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego do dochodu rodziny nie dolicza się kwot otrzymywanych świadczeń z funduszu. Jeśli jednocześnie nasza mama będzie starała się o zasiłek rodzinny i dodatki do niego na dzieci, to – zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych (art. 3 pkt 1 lit.c) – świadczenia te zostaną doliczone do dochodu rodziny.

Praktyczne porady
Jakie dokumenty trzeba przedstawić, by móc starać się w gminie o pieniądze z funduszu alimentacyjnego.

Wykaz dokumentów

W zależności od okoliczności trzeba przedłożyć:

1. wniosek z danymi osobowymi naszymi i dziecka;
2. zaświadczenia lub oświadczenia o dochodach za 2013 rok;
3. zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne za 2013 rok;
4. dokument stwierdzający wiek dziecka;
5. zaświadczenie, że dziecko chodzi do szkoły lub studiuje (dotyczy tych powyżej 18. roku życia);
6. oświadczenie, że dziecko nie przebywa w instytucji zapewniającej mu całodobowe utrzymanie lub w rodzinie zastępczej; że nie zawarło związku małżeńskiego;
7. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka;
8. odpis orzeczenia sądowego o rozwodzie lub separacji oraz o zasądzonych alimentach;
9. zaświadczenie od komornika, że nie może ściągnąć alimentów.

Gdy dłużnik wyjechał za granicę
Gdy dłużnik wyjechał za granicę, musimy dostarczyć informację z sądu okręgowego, który udziela pomocy prawnej w wykonaniu egzekucji wyroku za granicą, o przebiegu egzekucji alimentów w kraju, w którym ten dłużnik przebywa. Bezskuteczna egzekucja jest także wtedy, gdy:
1. brak jest podstaw prawnych do wykonania egzekucji w kraju pobytu dłużnika;
2. nie jest znane miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

To trzeba zapamiętać
Do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ma prawo osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd – jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Bezskuteczność egzekucji, w rozumieniu ustawy, oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie uzyskano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

Uwaga!
W przypadku gdy okoliczności sprawy, mające wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione powyżej, podmiot realizujący świadczenie może domagać się takiego dokumentu.

(GM, KB)

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3