Ani złotówki

Redakcja
Udostępnij:
- Złożyłam wniosek o dofinansowanie budowy podjazdu dla mojego dziecka, a także przebudowę łazienki. Syn ma porażenie mózgowe. Zrobienie transportera na klatce schodowej nie jest możliwe, gdyż jest bardzo wąsko. Na szczęście, mieszkam na parterze (wysokim), a spółdzielnia zgodziła się na podjazd do balkonu. Wstępna kalkulacja przewiduje jednak konieczność przeznaczenia na ten cel w sumie około 30 tysięcy złotych; te wydatki dotyczą też m.in. przebudowy łazienki. Chciałabym, żeby moje dziecko mogło w jak największym stopniu poruszać się samo po mieszkaniu. Piotr ma 11 lat i waży już około 40 kilogramów; coraz więcej siły będzie potrzeba, by mu pomagać - mówi pani Krystyna.

Nadeszło już ok. 250 wniosków od mieszkańców o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych i w komunikowaniu się, ale wszystkim odpisano, że - po raz pierwszy - nie ma na ten cel pieniędzy

Zero złotych

   Wystąpiła ona do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie z wnioskiem o dofinansowanie budowy podjazdu i przebudowy łazienki. Dopiero w tym roku, gdyż w większości przypadków trzeba mieć przynajmniej 20 procent własnego wkładu. - Nawet te 20 proc. to także dużo, gdyż kilka tysięcy zł, a w sumie jest to wydatek, na który nas samodzielnie nie byłoby stać. Otrzymałam już jednak pismo, że najprawdopodobniej nie będę mogła liczyć w tym roku na żadną finansową pomoc - dodaje pani Krystyna.
   W grudniu ubiegłego roku weszły w życie przepisy określające, że do zadań powiatu (w przypadku Krakowa jest to zarazem gmina) należy m.in. zajmowanie się sprawą likwidacji barier architektonicznych w przypadku osób indywidualnych i instytucji oraz barier w komunikowaniu się. W ślad za tym zadaniem powinny przyjść pieniądze do powiatu, ale okazało się, że nie zostały one ujęte w planie finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z którego pochodzą (plan finansowy funduszu jest załącznikiem do budżetu państwa). Wprawdzie punkt dotyczący likwidacji barier istnieje w planie, lecz wpisano tam kwotę "0 złotych". Gmina Kraków próbowała znaleźć wyjście z tej sytuacji i rozdzielając wszystkie środki, które należą się powiatowi z PFRON, wydzieliła pulę na dofinansowanie likwidacji barier, ale szybko została przywołana do porządku. Poinformowano Kraków, że nie można tego robić, gdyż trzeba "uwzględnić podział według planu finansowego, a ten wydatków w takim punkcie nie przewidział" - powiedziała nam Jolanta Chrzanowska, zastępca dyrektora MOPS. I koło się zamknęło.
   W ubiegłym roku, za pośrednictwem MOPS, zawarto 78 umów (dotyczyły dorosłych i dzieci) na likwidację barier architektonicznych; na ten cel wydano około 540 tysięcy złotych; ponadto na likwidowanie barier w komunikowaniu się poszło kolejne blisko 380 tysięcy złotych, a umowy objęły w sumie 226 dorosłych i 48 dzieci.

Dodano zadanie

   - W tym roku powstał poważny problem, gdyż nie mamy na te zadania ani złotówki, choć dopisano nam ustawowo kolejne, czyli likwidację barier w przypadku instytucji - mówi Barbara Archacka, kierownik Działu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych MOPS. - Na co dotychczas były przeznaczane pieniądze? Np. ktoś mieszka na trzecim piętrze, nie ma windy; wtedy można zakupić transporter schodowy, który podpina się do wózka i wtedy każdy może sprowadzić po schodach taki wózek z niepełnosprawnym lub wyprowadzić go na górę. To kosztuje jednak 12 - 14 tysięcy złotych, więc większości na to nie stać. Jest też możliwość instalowania w mieszkaniach transporterów sufitowych (szyna montowana na suficie i podwieszone siodełko), dzięki któremu można przemieszczać się po mieszkaniu, gdy nie ma innej możliwości. Opiekunowie, rodzice, często starsi, nie są w stanie sami wykonywać wielu czynności, ale taki transporter to wydatek od 8 do 15 - 17 tysięcy złotych. My możemy (czy raczej mogliśmy) pokryć do 80 proc. kosztów całego przedsięwzięcia, a w wyjątkowych wypadkach (gdy się spełnia określone warunki) płaciliśmy nawet za całość. Każdy niepełnosprawny może się o taką pomoc starać. Likwidowanie barier to także m.in. dostosowanie łazienek dla potrzeb osób niepełnosprawnych - obniżenie wanny, likwidacja progów, wykonanie kabiny najazdowej, montowanie uchwytów, posadzek antypoślizgowych itp.; wszystko to sprzyja samodzielnemu poruszaniu się chorych.

Potrzeba 3,5 mln zł

   W przypadku barier w komunikowaniu się postanowiono np. uwzględnić utrzymanie psa przewodnika dla osoby niewidomej. - Po analizie wydatków na jedzenie i opiekę weterynaryjną ustaliliśmy, że miesięcznie potrzeba średnio (są to duże psy, głównie owczarki) około 150 złotych. Weterynarze zwracali przy tym uwagę, że jakość pracy takiego psa w sporej części zależy od tego, co dostaje do jedzenia - dodaje Barbara Archacka. Dofinansowano też zakup okularów lornetkowych, które pozwalają czytać tekst; bez tego urządzenia widzi się "jak za mgłą". Są prośby o pomoc przy zakupie notatnika brajlowskiego, faksów (dla głuchoniemych; w ten sposób mogą się porozumiewać - pisząc) czy nawet radiomagnetofonu (dla osoby niewidomej, dla której radio jest bardzo ważnym kontaktem ze światem...).
   W MOPS podano nam, że od początku roku nadeszło już 115 wniosków od mieszkańców Krakowa o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych (obejmują one wydatki opiewające na 1,3 mln złotych) i 13 od instytucji (potrzeba ponad 2,1 mln zł) oraz prawie 120 wniosków dotyczących likwidacji barier w komunikowaniu się, na co potrzeba by już z górą 220 tysięcy złotych.

Zamiast dofinansowania

   - Do wszystkich, którzy złożyli wnioski (będzie ich jeszcze z pewnością więcej) odpisujemy, że w tym roku - po raz pierwszy - nie ma na ten cel żadnych pieniędzy i nie mamy możliwości przerzucenia ich z innej puli. Możemy jedynie apelować np. do różnych firm o pomoc w tym zakresie - powiedziano nam w MOPS.
(J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie