Artykuł

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Jonathan Carroll, przeł. Jacek Wietecki, Rebis, Poznań 2007

Zakochany duch \*\*\*\*

Jonathan Carroll, spec od prozy lekkostrawnej, dowcipnej i, czasem także, błyskotliwej, uwielbiany szczególnie w Polsce, najnowszą swoją powieść osnuł wokół dwóch wątków: duchów i miłości. Rzecz dotyczy bowiem pewnego zmarłego, który - choć już bez ciała, a przede wszystkim serca - wciąż zachowuje zdolność do lokowania swoich uczuć. No i padło na niejaką German Landis, niepozorną nauczycielkę plastyki. Ale to nie koniec perypetii. Jest bowiem jeszcze ktoś: tytułowy zakochany duch... Jak to u Carrolla bywa, świat metafizyki czasem wydaje się mniej absurdalny niż realny. Najlepsze dowcipy przychodzą zresztą do głowy dokładnie na styku tych dwóch rzeczywistości. .
Na Targach - sobota, godz. 14.30, stoisko A28.

Plac zabaw \*\*\*\*\*


Marek Kochan, WAB, Warszawa 2007
O nowej książce Marka Kochana zdążono już wiele powiedzieć. Pojawiły się także i takie głosy, w których wskazywano na apokaliptyczne przesłanie "Placu zabaw". Ale jakie? Jednym z bohaterów tej opowieści jest bezrobotny mężczyzna, który musi się opiekować dzieckiem, podczas gdy jego żona robi karierę. Aby nie przestać być atrakcyjnym dla swojej małżonki, musi udowadniać swoją męskość. Z męskością ma też problem inny bohater książki Kochana, który - wciągnięty w wir medialnego świata reklamowej ułudy - zapomina po pewnym czasie, kim jest naprawdę. Ta proza dotyka kluczowych spraw związanych z kryzysem wizerunku współczesnego mężczyzny - kiwają groźnie palcem krytycy, którzy chcą widzieć w Kochanie proroka upadku największego mitu w bodaj większości kultur świata. Na Targach - niedziela, godz. 14, stoisko A33.

Tropami rena \*\*\*\*\*


Mariusz Wilk, Noir Sur Blanc, Warszawa 2007
Kontynuację tułaczych losów najsławniejszego Wilka literatury polskiej. W "Tropami rena" uwaga pisarza-nomady najmocniej skupia się w dalszym ciągu wokół dziwnego ludu Saamów. Ci parający się między innymi rybołówstwem, myślistwem, rękodziełem, a czasem uprawą roli ludzie znani są również z tego, że wypasają reny. To właśnie te zwierzęta, trochę na zasadzie barwnej metafory, stają się dla Wilka kluczem do tajemnych drzwi Północy. W utkanej z różnych zapisków i form książce znajdziemy nie tylko raporty ze spotkań z renami, ale także relacje z rozmaitych innych rozmów, a czasem tajemniczych i niebezpiecznych konfrontacji. To dziwna książka, warta tego, by ją postawić obok dzieł takich innych wielkich włóczęgów literatury: Bouviera czy Chatwina.Na Targach - sobota, godz. 11, stoisko B74.

Noc z czwartku na niedzielę \*\*\*\*\*


Gaja Grzegorzewska, EMG, Kraków 2007
Zaledwie rok temu Gaja Grzegorzewska opublikowała "Żniwiarza", a już mamy nową powieść, która pod numerem "VI" zasila najbardziej kryminogenną (w sensie literackim) serię Irka Grina, czyli "Polską Kolekcję Kryminalną". W najnowszej książce Grzegorzewska powraca do Julii Dobrowolskiej. Prywatna detektywka tym razem zostaje wciągnięta do pracy w charakterze telewizyjnego reportera śledczego. Dla ambitnej dziewczyny praca w podłym medium jest wątpliwej jakości propozycją na życie. Julia podejmuje więc trudną decyzję odejścia. Niemal równolegle siostra bohaterki uwikłana zostaje w morderstwo, którego dokonano w jednym z tych modnych, krakowskich klubów, gdzie co weekend wszyscy walą drzwiami i oknami. Oczywiście, Julia postanawia pomóc siostrze, więc angażuje się w następne, poważne śledztwo. Na Targach - sobota, godz. 17, stoisko A18.

Ucieczka do przodu! \*\*\*\*\*


Jerzy Stuhr od A do Z w wywiadach Marii Malatyńskiej, Znak, Kraków 2007

Urodziny bywają zazwyczaj okazją do tego, by przyjmować życzenia i otrzymywać prezenty. Dla Jerzego Stuhra, który obchodzi swoje 60-lecie, urodziny są pretekstem do tego, by obdarować upominkiem swoich widzów. Książka "Ucieczka do przodu!" to podsumowanie dotychczasowej drogi życiowej i artystycznej krakowskiego aktora i reżysera. Dowiadujemy się stąd nie tylko o kulisach powstania najważniejszych produkcji filmowych czy teatralnych, ale również o tym, kiedy aktor może być biznesmenem (a kiedy nie); czego można oczekiwać od Szekspira; czym jest dla aktora powrót do przeszłości; czy też: jak to jest być głosem osiołka ze "Shreka". A wszystko to zdradza Stuhr Marii Malatyńskiej - słuchaczce nie tylko dociekliwej, ale również skupionej i uważnej. Na Targach - niedziela, godz. 12, stoisko A27.

Dziki kąt \*\*\*\*


Piotr Śliwiński, Czarne, Wołowiec 2007
Trochę prozy i trochę poezji - oto w największym skrócie prosty przepis na książkę według Piotra Śliwińskiego. Zamieszkały w Krakowie, piszący do tej pory głównie o historii Kościoła i swojego miasta, Śliwiński w "Dzikim kącie" proponuje nam nostalgiczno-autobiograficzną opowieść o Krakowie z pogranicza jawy i snu. Magia tej kuszącej literacko rzeczywistości przedstawiona jest tutaj za pomocą eksperymentatorskiej formy i wysublimowanego języka. W tej książce odnajdziemy także echa historycznych i kulturowych przemian, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat. "Kraków dzieciństwa i młodości. Kraków, którego nie ma, który nie wróci. Dotyk niedotykalnego. Dziki Kąt to ziemski raj posadzony nad brzegami Wisły i Rudawy" - opowiada o swoim debiucie autor.
Na Targach - sobota, godz. 15, stoisko B72.

Zdrajca \*\*\*\*


Marek Harny, Prószyński i S-ka/WAM, Warszawa/Kraków 2007
Harny to doskonale znany w Krakowie dziennikarz, który na swoim koncie ma m.in. powieści "Lekcja miłości", "Pismak" i "Samotność wilków". Najnowsza książka to powieść o lustracji w polskim Kościele. Główny bohater, Konrad Halicki, w pewnym momencie odkrył w sobie powołanie. Idąc za głosem sumienia, starał się być doskonałym kapłanem. Całym sercem zaangażował się w działalność duszpasterską. W końcu, przyparty do muru, zdecydował się również na tropienie dawnych agentów. Ks. Halicki nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wiele będzie kosztowało go takie zaangażowanie. "Kusiła mnie powieść, która ani nie byłaby pluciem, ani nie mieściłaby się w nurcie ťkościółkowymŤ" - wyznaje pisarz. Czy autor podołał temu zadaniu? Choćby dla odpowiedzi na to pytanie, warto sięgnąć po książkę. Na Targach - sobota, godz. 16, stoisko A13.

Wszystko z miłości \*\*\*\*


Roma Ligocka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007
Powiadają, że kobiety są bardziej skore do miłości niż mężczyźni. Dość karkołomna to teza, przyznajmy. Z pewnością więcej prawdy byłoby w zdaniu: "Kobiety o wiele chętniej dzielą się swoją wiedzą na temat miłości". Ot, weźmy Romę Ligocką, autorkę znaną z "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", a także kilku książek z felietonami. W najnowszym swoim zbiorze "Wszystko z miłości" autorka pragnie nas zarazić pasją do życia. Zdaniem Ligockiej, na początek wystarczy rozglądnąć się wokół siebie. Kufer, różowa filiżanka ze złotym brzeżkiem, "Anna Karenina" Tołstoja, ale też znajoma kosmetyczka - wszystko może być inspiracją do nowego, odświeżającego spojrzenia na własny los. Gdy bywa ciężko, warto więc oddać się marzeniom albo... krzyknąć bądź tupnąć nogą. W końcu, jak twierdzi Ligocka, w życiu nie o to chodzi, by się czaić z emocjami, ale by się nimi dzielić.
Na Targach - sobota, godz. 14, stoisko B58. MARCIN WILK

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo