MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków przygotowuje się do przebudowy zniszczonego torowiska w Nowej Hucie. Potrzeba 100 milionów złotych

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Obecnie trwa remont nakładkowy Alei Solidarności, natomiast na gruntowną przebudowę tej drogi - torowiska i jezdni - trzeba jeszcze poczekać. Dokumentacja projektowa dla tej inwestycji ma być gotowa pod koniec przyszłego roku
Obecnie trwa remont nakładkowy Alei Solidarności, natomiast na gruntowną przebudowę tej drogi - torowiska i jezdni - trzeba jeszcze poczekać. Dokumentacja projektowa dla tej inwestycji ma być gotowa pod koniec przyszłego roku fot. Anna Kaczmarz
Zarząd Dróg Miasta Krakowa szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektową dla przebudowy ogromnie zniszczonego torowiska tramwajowego, a także jezdni na Alei Solidarności - na odcinku od Placu Centralnego do drogi S7. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem projekt pozwalający na rozpoczęcie robót budowlanych będzie gotowy pod koniec 2025 roku. - Projektant będzie musiał wziąć pod uwagę wynik przeprowadzonych w 2023 roku konsultacji społecznych i zaproponować taki kształt przyszłej Alei Solidarności, który będzie satysfakcjonujący dla większości mieszkańców – przekazali nam pracownicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Prace projektowe, które powinny rozpocząć się w połowie tegorocznych wakacji, będą dotyczyć odcinka Alei Solidarności o długości ok. 1,5 km, począwszy od Placu Centralnego.

- Projekt obejmie swym zakresem wszystkie elementy składowe ulicy, czyli: sieci podziemne, chodniki, drogi dla rowerów, zieleńce, jezdnie, torowisko. Zakres zadania został poszerzony o odcinek między skrzyżowaniem z ulicą Bulwarową a budowanym obecnie wiaduktem nad powstającą trasą S7. Na tym fragmencie projektant będzie musiał zaplanować drogi dla rowerów oraz dodatkową zwrotkę na wysokości skrzyżowania z ul. Wańkowicza (tak, by możliwy był wjazd w tą ulicę jadąc od strony Placu Centralnego), a także zaproponować koncepcję przebudowy mostu nad Dłubnią oraz zaprojektować retencję wody opadowej dla Alei Solidarności tak, żeby rozwiązać problem zalewanych podczas nawalnych deszczów piwnic pobliskich budynków – wyliczają urzędnicy.

ZDMK zaznacza też, że dokumentacja będzie musiała spełniać zalecenia konserwatora zabytków dla tego terenu. Ponadto „projektant będzie musiał wziąć pod uwagę wynik przeprowadzonych w ubiegłym roku konsultacji społecznych i zaproponować taki kształt przyszłej Alei Solidarności, który będzie satysfakcjonujący dla większości mieszkańców”.

Prace projektowe powinny ruszyć na przełomie lipca i sierpnia 2024, a firma, która wygra przetarg, dostatnie na wykonanie dokumentacji 15 miesięcy, co oznacza, że powinna być ona gotowa w czwartym kwartale 2025 roku. Natomiast na przebudowę torowiska i jezdni – bardzo wyczekiwaną i przez mieszkańców, i kierowców – będzie potrzebna, jak słyszymy z ZDMK „kwota w granicach 100 mln zł”.

Odcinkowy remont jezdni na całej Alei Solidarności. Prace zaplanowano do września 2024

Aleja Solidarności łączy okolice kombinatu z placem Centralnym w Nowej Hucie. Obsługuje osiedla: Centrum A, Centrum B, Szkolne i Stalowe, a także rejon Zalewu Nowohuckiego. Droga od lat jest w stanie wręcz katastrofalnym. W tym roku wystarczy pieniędzy tylko na położenie nowej nakładki asfaltowej i bieżące naprawy, ale za to na całej ulicy (ok. 2 km), a nie jak zakładano jeszcze wiosną 2024 tylko jej wybranych fragmentów.

Renowacja pierwszego fragmentu Alei Solidarności - ok. 150 m trasy, w rejonie skrzyżowania z ul. Bulwarową trwała od marca tego roku. Kolejno – wraz z początkiem kwietnia – ruszyły tego typu prace w rejonie skrzyżowania z Aleją Przyjaźni i ul. Mierzwy, natomiast w pierwszych dniach czerwca ZDMk poinformował, że na polecenie prezydenta Aleksandra Miszalskiego zakres remontu nakładkowego został poszerzony i prace obejmą ostatecznie całość drogi – od Placu Centralnego do ul. Bulwarowej.

- Obecnie prace trwają przy skrzyżowaniu Struga/Orkana, w najbliższych dniach podamy komunikat o szczegółach dotyczących prac asfaltowych, które wkrótce się tam rozpoczną, a także informację o kolejnym odcinku objętym pracami – zapowiadają urzędnicy.

Jak informuje ZDMK, Aleja Solidarności zostanie wyremontowana w technologi remontu nakładkowego, tzn. prace obejmą wymianę betonowych elementów ulicy (krawężników, ścieków przykrawężnikowych, bezpieczników) oraz warstw asfaltu. W pierwszej kolejności roboty są prowadzone w najbardziej zdegradowanych „punktach” ulicy, czyli na skrzyżowaniach, a potem na „odcinkach między skrzyżowaniami, które są sukcesywnie oddawane do użytku”. Przewidywany termin finału całości robót to koniec września 2024.

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski