Baca krajobrazowy

GEG
Udostępnij:
(INF. WŁ.) Sejmik Województwa Małopolskiego będzie domagał się od rządu i Sejmu przyjęcia ustawy górskiej. Rezolucję w tej sprawie przygotowuje Zarząd Województwa; radni będą nad nią dyskutować na sesji pod koniec sierpnia.

Samorząd za ustawą górską

   O tym, że ziemie górskie powinny zostać objęte specjalną ustawą wyrównującą szanse rozwoju w stosunku do bardziej dostępnych terenów, mówi się od 5 lat. W poprzedniej kadencji Sejm uchwalił ustawę o rozwoju społeczno-gospodarczym regionów górskich, ale - z powodu trudnej sytuacji finansów państwa - prezydent ją zawetował, a parlament nie zdążył tego weta rozpatrzyć (bo skończyła się kadencja).
   - To naturalne, że sprawa teraz odżyła - mówi Marcin Pawlak, członek Zarządu Województwa. - Gdy już wiemy, że będziemy w Unii Europejskiej, to powinniśmy zadbać o to, by nasi rolnicy nie przegrywali już na starcie. Jako samorząd, chcemy stanowczo domagać się uchwalenia przez Sejm ustawy górskiej, by nasi rolnicy nie przegrywali z każdą konkurencją z powodu zbyt wysokich kosztów produkcji. Według naszego rozmówcy, należałoby jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej wprowadzić dopłaty z budżetu dla rolników z terenów górskich, choćby po to, by zapobiec wyludnianiu się tych terenów.
   - Dziś w Unii coraz częściej odchodzi się od dopłat do produkcji na rzecz ochrony krajobrazu - to dzięki takim działaniom we francuskim Rhone-Alpes na wysokości 2,4 tys. metrów pasą się krowy. Chcemy, by baca zachował się w naszym krajobrazie górskim, by owce pasły się tam, gdzie kiedyś - dodaje Marcin Pawlak. Jego zdaniem, rząd powinien skorzystać z projektu przygotowanego w poprzedniej kadencji albo oprzeć się na rozwiązaniach stosowanych we Francji czy Hiszpanii.
   W ustawie zawetowanej przez prezydenta, jako region górski wskazywano gminy lub ich części, w których co najmniej połowa powierzchni położona jest powyżej 350 metrów nad poziomem morza lub nachylenie pól przekracza 9 proc. Zaliczenie gminy (a tym samy gospodarstw rolnych w tej gminie) do regionu górskiego miało uprawniać do dopłat do 1 ha upraw, jednorazowej pomocy dla rolników, którzy nie ukończyli jeszcze 40 lat i podejmują pracę w gospodarstwie po raz pierwszy, oraz dotacji na powiększenie gospodarstwa górskiego. Ustawa miała wejść w życie 1 stycznia 2003 r., a wynikające, niej dopłaty z budżetu państwa miały wynieść około 500 mln zł. (GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie