Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Bajki robotów" - spektakl, w którym w roli głównej wystąpi... maszyna [ZDJĘCIA]

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Ma sześć silników, napędzane człony i chwytne ramię. Kawasaki na co dzień podnosi palety i spawa metal, ale w „Bajkach Robotów” jest aktorem. I to obsadzonym w głównej roli.

- Kawasaki jest mocny, precyzyjny i wyrazisty w swojej grze aktorskiej - opowiada o „odtwórcy” głównej roli reżyserka nowej produkcji Teatru im. Słowackiego, Agnieszka Ol- sten. „Odtwórcy” w cudzysłowie, bo choć Olsten mówi o robocie jak o istocie niemal ludzkiej, maszynie daleko jest do aktorskiej samodzielności. - Napisaliśmy dla niego specjalny program, który steruje jego scenicznym ruchem - tłumaczy Paweł Handzlik z firmy Astor, która wypożyczyła robota do spektaklu. - W części przedstawienia Kawasaki funkcjonuje na „autopilocie”, w innych fragmentach człowiek steruje nim na żywo.

Do maszyn wyposażonych w sztuczną inteligencję, które np. potrafią reagować na ludzki ruch, prowadzić rozmowę telefoniczną czy nawet pisać książki, Kawasakiemu jest więc daleko. Jednak Olsten przekonuje, że był to celowy wybór. - Świat Lema zaludniają maszyny „retro” i taką też zaprosiliśmy na naszą scenę - tłumaczy.

Chociaż pomysł obsadzenia maszyny w roli głównej jest pionierski, można się spodziewać, że wkrótce zostanie podchwycony przez innych twórców. Reżyserzy nie od dziś eksperymentują z nowymi technologiami, a komputery, projekcje i transmisje na żywo to na scenie dziś nie tyle innowacja co standard. - Jesteśmy jak dzieci, kochamy gadżety. Jedynym co nas powstrzymuje przed ich stosowaniem jest cena nowych technologii - mówi Olsten.

Obok Kawasakiego w „Bajkach Robotów” zobaczymy m.in. Agnieszkę Judycką, Martę Malinowską i Krzysztofa Jędryska. Za budulec scenografii posłużyły zaś przedmioty... wyrzucone na brzeg przez Bałtyku. W zamyśle twórców taki „recykling” miał podkreślać, że ludzie, choć czasem zdają się o tym nie pamiętać, są cześcią natury i kosmosu.

W warstwie tekstowej „Bajki Robotów” oparte są na trzech opowiadaniach ze zbioru „Cyberiada”: „Jak Mikromił i Gigacyan ucieczkę mgławic wszczęli”, „O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali” i „Jak ocalał świat”. W tekstach tych pojawiają się pytania o kondycję człowieka, początek świata, źródło zła i przyszłość ludzkości. I choć są to zagadnienia fundamentalne, Olsten chce o nich dyskutować również z młodszą publicznością - spektakl dedykowany jest widzom od 10 roku życia.

Premierowo „Bajki Robotów” będzie można zobaczyć w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w sobotę, o godz. 19. Szczegółowy repertuar na stronie: slowacki.krakow.pl.

Gorol i Kościukiewicz na premierze "Twarzy" Małgorzaty Szumo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski