Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barycz jak najdłużej

PSZ
Wczoraj w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się konferencja otwierająca prace nad "Programem ochrony środowiska i stanowiącym jego element planem gospodarki odpadami dla miasta Krakowa - plan na lata 2004-2007 oraz perspektywy na lata 2008-2011". Do opracowania programu, który będzie podstawowym dokumentem realizacji polityki miasta w zakresie ochrony środowiska, umożliwiającym także korzystanie z unijnych funduszy strukturalnych, została wybrana firma LEMTECH Konsulting. Uczestnikom konferencji przedstawiono wczoraj m.in. ogólne założenia projektu oraz harmonogram działań.

Mniej zwozić na wysypisko

   Program zawierać ma przede wszystkim ocenę aktualnego stanu środowiska naturalnego w Krakowie, prognozę zmian w tym zakresie oraz działania, umożliwiające poprawę standardów jakości środowiska (z uwzględnieniem możliwości finansowych miasta). Największą korzyścią, jaką ma przynieść opracowanie planu gospodarki odpadami, jest zaplanowanie w Krakowie zintegrowanej sieci instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów. - Obecnie w Krakowie realizowane są dwie inwestycje, które w bardzo istotny sposób wpłyną na poprawę stanu środowiska: rozbudowa i modernizacja oczyszczalni Płaszów oraz rozbudowa składowiska odpadów komunalnych Barycz (III etap) - mówił Zbigniew Jędrzejewski, prezes LEMTECH Konsulting. - Rozpoczęte prace wymuszają prowadzenie równoczesnych działań, które doprowadzą do objęcia siecią kanalizacji sanitarnej całego miasta (obecnie dostęp do niej ma ok. 95 proc. krakowian), a także do racjonalizacji gospodarki odpadami. Zwiększy się skala selektywnej zbiórki odpadów oraz maksymalnie wydłuży działalność składowiska Barycz.
   W Krakowie rocznie powstaje ok. 220 tys. ton odpadów komunalnych; ok. 175 tys. ton przyjmuje Barycz. Przy obecnym systemie gospodarki odpadami, wyspisko całkowicie zapełni się do 2012-2014 roku, a budowa nowego w tak wielkiej aglomeracji jak Kraków (lub w najbliższym otoczeniu miasta) jest praktycznie niemożliwa. Dlatego podstawowym priorytetem jest maksymalne ograniczenie ilości składowanych w Baryczy odpadów i tym samym zapewnienie mu jak najdłuższej działalności. Jeśli wszystkie założenia nowego planu gospodarki odpadami zostaną wypełnione, miejsca na składowisku Barycz wystarczy nawet do 2024 roku.
   Do głównych elementów planowanego systemu gospodarki odpadami należą: zbiórka odpadów z nieruchomości, która przeprowadzana będzie m.in. w centralnych punktach selektywnej zbiórki (będzie tam można bezpłatnie dostarczać makulaturę, szkło, tworzywa i złom metalowy, a ponadto odpady niebezpieczne, wielkogabarytowe, budowlane oraz odpady z ogrodów i terenów zielonych), wykorzystanie odpadów budowlanych i unieszkodliwianie osadów ściekowych. W skład systemu wchodzić mają sortownie odpadów (na terenie HTS i składowiska w Baryczy), kompostownie (Płaszów - już istniejąca, Barycz - w budowie oraz Prądnik, której budowa uzależniona będzie m.in. od zapotrzebowania na kompost), zakład demontażu odpadów wielkogabarytowych (na terenie bazy MPO przy ul. Nowohuckiej), spalarnia odpadów komunalnych (na terenie HTS o wydajności 200 - 240 tys. ton rocznie) oraz składowisko Barycz.
(PSZ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski