Baseny w Krakowie. Lista pływalni w mieście i nowe zasady

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Baseny w Krakowie. Prezentujemy listę krytych pływalni w mieście. Sprawdź w GALERII, gdzie można popływać w Krakowie. Aneta Żurek/Polska Press
Baseny w Krakowie. Prezentujemy listę krytych pływalni w mieście. Nowe zasady korzystania z basenów obowiązywały od czerwca 2020 roku, ale w październiku pływalnie zostały decyzją rządu zamknięte. Sprawdź w GALERII, gdzie będzie można popływać w Krakowie. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Baseny w Krakowie

Część basenów i siłowni będzie mogła działać, gdyż Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu po protestach branży fitness złagodziło pierwotne obostrzenia i poinformowało, że z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są następujące baseny, siłownie, kluby i centra fitness:

 • działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
 • są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
 • są przeznaczone dla studentów i uczniów - w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Obowiązuje zakaz działalności łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp., a więc obiektów, które odwiedzamy w celu poprawy samopoczucia.

Baseny w Krakowie

Wcześniejsze wpisy
9 sierpnia został otwarty po pandemii basen Com-Com Zone Prokocim, natomiast na otwarcie pływalni w Com-Com Zone w Nowej Hucie czekaliśmy niemal miesiąc dłużej. Właśnie rozpoczynają się zajęcia na basenie zlokalizowanym obok stadionu Hutnika na Suchych Stawach. Jest już nowy grafik aqua oraz lekcji pływania.

Także od 7 września są otwarte na nowo baseny w Zespole Krytych Pływalni AWF w Krakowie (obiekt nie prowadzi indywidualnej sprzedaży biletów wstępu dla klientów, jest udostępniany wyłącznie dla grup zorganizowanych).

Pływalnia Uniwersytetu Ekonomicznego wraca po przerwie 14 września. Grafik wejść na bilety będzie dostępny niebawem na stronie FB.

Ze względu na problemy techniczne w sierpniu zostało zamknięte Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (basen i fitness). Ponowne otwarcie pływalni było planowane na 1 września, ale na razie (2 września) czynna jest tylko sala fitness.

Sprawdź wszystkie pływalnie w Krakowie w naszej galerii.

Wcześniejsze wpisy

Baseny w Krakowie - jakie są otwarte?

Jako jeden z pierwszych po pandemii został uruchomiony Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna przy ulicy Kolnej 2. Basen, siłownia i saunarium zostały otwarte 11 czerwca.

Od 15 czerwca otwarty dla użytkowników jest basen AGH przy ul. Buszka 4 oraz basen KS Korona Kraków przy ul. Kalwaryjskiej.

Otwarty jest już także Park Wodny przy ulicy Dobrego Pasterza 126. Od 1 do 31 lipca oraz od 3 do 31 sierpnia w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) były rozdawane kupony, na postawie których dzieci i młodzież z terenu Krakowa w okresie wakacyjnym będą mogły skorzystać z ulgowego wstępu do Parku Wodnego. Wszystko w ramach realizowanego od lat Programu Poprawy Bezpieczeństwa dla miasta Krakowa „Bezpieczny Kraków”. Od 1 września prowadzone są zapisy na zajęcia w wodzie i lekcje pływania.

Od 22 czerwca wznowiła działalność pływalnia w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym „Kurdwanów Nowy” przy ul. M.B. Wysłuchów 34a. Obiekt jest czynny od godz. 6.30 do 22.00.

W wakacje otwarty został także niewielki basen w siłowni Saturn Fitness w Krakowie.

Baseny w Krakowie - nowe zasady w czasach pandemii

Na pływalniach obowiązuje reżim sanitarny zgodny z Rozporządzeniem Rady Ministrów umieszczonych na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj/baseny-i-sauny
Dla przykładu podajemy zasady obowiązujące na basenie KS Korona Kraków (od 15 czerwca 2020 roku):

Basen jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.45 do 20.45 (ostatnie wejście).

 • 1. Maseczkę ściągamy dopiero w przebieralni.
 • 2. Konieczna dezynfekcja rąk przed wejściem na basen.
 • 3. Z jednego toru mogą korzystać maksymalnie 4 osoby.
 • 4. 0soby towarzyszące nie mogą przebywać wewnątrz obiektu.
 • 5. Obowiązuje zakaz korzystania z pływalni osób z objawami jakiejkolwiek infekcji.

Baseny w Krakowie. Kiedy otwarcie?

"6 czerwca jeszcze niestety nie spotkamy się ponownie, liczymy, że nastąpi to jak najszybciej. Przygotowujemy się, cierpliwie czekamy, tęsknimy i pozdrawiamy" - informują trzy centra Com-Com Zone: w Nowej Hucie przy ulicy Tadeusza Ptaszyckiego 6, na Kozłówce przy ulicy Facimiecha 32 oraz w Prokocimiu przy ulicy Jana Kurczaba 29.

Pływalnie i baseny w Krakowie

Z kolei Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków poinformowało na swojej stronie internetowej, że "z końcem maja 2020 r. basen TS Wisła Kraków znajdujący się w hali przy Reymonta 22 zakończył swoją działalność. (...) Zawodnicy sekcji pływackiej za jakiś czas rozpoczną treningi na nowej pływalni na obiektach SP nr 5 im. Polskich Olimpijczyków.

W miejscu, gdzie był kryty basen, ma powstać duże, największe w Polsce saunarium. Inwestorem jest firma Fitness Platinium, która wcześniej na terenie "starej" hali TS przy ul. Reymonta uruchomiła siłownię The Legend.

Pływalnie i baseny w Krakowie

Czy w Krakowie pływalni przybywa, czy ubywa?
Oto baseny, które powstały w ostatnich miesiącach w Krakowie oraz te, których budowa już się rozpoczęła:

 • Pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 158 przy ul. Strąkowej - otwarta w czerwcu 2019 roku.
 • Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji na os. Na Kozłówce - otwarte w grudniu 2019 roku.
 • Pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 5 przy al. Kijowskiej 8 - do 30 listopada 2020 r.
 • Pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 155 na os. 2 Pułku Lotniczego 21 - do 29 stycznia 2021 roku.
 • Centrum Sportu przy ul. Eisenberga z basenem 25-metrowym (dawny basen Polfy) - do 31 marca 2021 roku.

Ponadto w planach jest budowa pierwszego w Krakowie pełnowymiarowego, 50-metrowego basenu przy Zespole Szkół Łączności (ul. Monte Cassino). Inwestycja ma wydane pozwolenie na budowę. Oprócz basenu znajdą się tam sale dydaktyczne, hala sportowa, strefa wellness, siłownie.

Baseny w Krakowie - nowe zasady od 6 czerwca 2020 roku

Oto nowe zasady, na jakich można korzystać z basenów i pływalni od 6 czerwca:

 • maseczkę ściągamy dopiero w przebieralni
 • w obiekcie nie może przebywać więcej niż 150 osób
 • konieczna dezynfekcja rąk przed wejściem na basen
 • z jednego toru mogą korzystać maksymalnie 4 osoby
 • powinniśmy zachować dystans 2 m od innych osób w szatni, toaletach, natryskach
 • zaleca się, by z małych basenów i jacuzzi korzystać pojedynczo lub by znajdowały się tam osoby mieszkające razem
 • zajęcia typu aerobik powinny być prowadzone z ograniczoną liczbą osób oraz z zachowaniem odległości pomiędzy ćwiczącymi
 • ograniczone działanie saun: maksymalnie 50 proc. objętości pomieszczenia
 • z saun korzystamy boso bez okrycia wierzchniego (za wyjątkiem ręcznika)

Zobacz baseny i pływalnie w Krakowie

Najlepsze siłownie i kluby fitness w Krakowie według interna...

Baseny, pływalnie - nowe zasady od 6 czerwca 2020 roku

Wytyczne dla funkcjonowania basenów i saun w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny, 1.06.2020 r. (gov.pl).

Należy zwrócić szczególną uwagę na:

 • ustalenie i kontrolę maksymalnej liczby użytkowników – biorąc pod uwagę zróżnicowanie wielkości obiektów, liczba osób przebywających w jednym czasie na ich terenie powinna być ustalona indywidualnie. Liczba osób jednoczasowo korzystających z obiektu nie może przekraczać 50% maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób
 • umieszczenie informacji o maksymalnej liczbie użytkowników przy wejściu do obiektu;
 • maksymalnie z jednego toru mogą korzystać 4 osoby jednocześnie
 • Zachowanie niezbędnego dystansu 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni, tj.: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika – poprzez zastosowanie widocznych wskazówek (np. naklejki na podłodze lub stojące znaki).
 • Wyposażenie obiektu w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami.
 • Obowiązkowa dezynfekcja rąk przez użytkowników przy wejściu na teren obiektu.
 • Przestrzeganie zasad higieny użytkowników na pływalniach - obowiązkowa i staranna kąpiel oraz umycie całego ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej. Przestrzeganie ścisłego rozdziału strefy obutej i bosej, przejście do hali basenowej przez brodzik do płukania stóp.
 • Równomierne rozmieszczenie osób kąpiących się lub pływających w niecce basenowej, ewentualne rozważenie podziału powierzchni basenu za pomocą lin/pływaków na mniejsze fragmenty w dużych obiektach.
 • W przypadku małych niecek i jacuzzi, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego zaleca się - korzystanie z nich pojedynczo lub w kilka osób pozostających we wspólnie zamieszkujących.
 • W przypadku małych niecek basenowych i jacuzzi, w których nie prowadzi się dezynfekcji związkami chloru, zaleca się jej wprowadzenie.
 • Obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie – osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w pomieszczeniu przebieralni.
 • Ograniczenie pobytu w obiekcie do czasu kąpieli w basenie i przebrania się.
 • Obowiązkowe dezynfekowanie powierzchni wspólnych w strefie wejścia, szatni, przebieralni, z którymi stykają się użytkownicy (z wyłączeniem podłogi) – regularnie (kilka razy w ciągu dnia).
 • Nie prowadzenie dezynfekcji natryskowej większych powierzchni przy użyciu alkoholowych środków dezynfekcyjnych, ponieważ istnieje ryzyko podwyższenia stężenia par w powietrzu i przekroczenia granicy wybuchowości.
 • Zaleca się wywieszenie w toalecie instrukcji dotyczących:
 • mycia rąk
 • dezynfekcji rąk
 • zdejmowania i zakładania rękawiczek
 • zdejmowania i zakładania maseczki.
 • Nadzorowanie organizowanych zajęć grupowych, takich jak: aerobik lub nauka pływania. Istotne znaczenie ma ograniczenie liczebności osób w grupach, umożliwiające zachowanie wymaganych odległości między ćwiczącymi. Jeśli omówione wyżej warunki nie są możliwe do spełnienia, należy rozważyć rezygnację z organizacji tego rodzaju zajęć do czasu, kiedy będą one mogły być dotrzymane.
 • Ograniczenie działalności saun:
 • ograniczenie liczby osób korzystających w jednym czasie z saun do 50% maksymalnej zajętości,
 • rekomendacja zamknięcia saun, które nie zapewniają temperatury większej niż 60oC,
 • obowiązkowe korzystanie z saun boso, bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika (drzwi do sauny muszą pozostać zamknięte w celu utrzymania żądanej temperatury).

Stroje kąpielowe z maseczkami. Modne komplety na plażę w sez...

Stadiony w Krakowie z lotu ptaka cz. 1 [ZDJĘCIA Z DRONA]

Czytaj także

Gigantyczne kary dla sieci fitness

Wideo

Materiał oryginalny: Baseny w Krakowie. Lista pływalni w mieście i nowe zasady - Gazeta Krakowska

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jola

Otwarte ale szaleć nie można. Trzeba mieć na uwadze, że łatwo o zarażenie. Trzeba pamiętać wszędzie o dezynfekcji i maseczkach przy obcych. http://www.medclean.com.pl/ polecam się obkupić, bardzo spoko ceny i dobra jakość

M
Młody bezrobotny alkoholik

Boże kiedy wróci stara dobra milicja? Kocham komunę i niech powróci znów!

Z
Zbigniew Rusek

Kiedyś basen Polfy był otwarty o długości 50 metrów (czyli pełnowymiarowy olimpijski). Zwykle baseny otwarte były takie duże a kryte 25-metrowe.

Dodaj ogłoszenie