MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Baza pełna nazwisk ofiar Niemców i Sowietów

Piotr Subik
Pamięć. Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej uruchomiono Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. W bazie znalazły się zapisy dotyczące ofiar represji niemieckich i sowieckich z lat 1939-1956.

Instytut dysponuje największym zbiorem danych o losach Polaków podczas II wojny światowej.

Jeśli chodzi o zbrodnie dokonane przez Niemców, są to głównie materiały zgromadzone przez Główną Komisję Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i jej poprzedniczkę – komisję badającą zbrodnie hitlerowskie. To 3,5 tys. metrów bieżących akt, wśród których znajdują się dokumenty wytworzone m.in. przez urzędy III Rzeszy oraz Amerykańskie Trybunały Wojskowe w Norymberdze.

Z kolei informacje na temat represji Sowietów wobec Polaków zamieszkałych na ziemiach wschodnich II RP oraz stosowanych w Związku Sowieckim pochodzą głównie z tak zwanego zbioru akt wschodnich, który tworzą dokumenty wytworzone w Rosji, na Ukrainie i Litwie oraz w Gruzji, m.in. z archiwów Armii Czerwonej i NKWD. IPN posiada też materiały dotyczące zbrodni katyńskiej przekazane przez Studium Polski Podziemnej w Londynie.

Cennym uzupełnieniem tych danych są: elektroniczna baza Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej w Bad Aro­lsen oraz zasoby zgromadzone przez Ośrodek KARTA.

Jak twierdzi prezes IPN Łukasz Kamiński, w Polsce wciąż jest wiele rodzin nie znających losów bliskich, którzy podczas wojny i po niej doznali represji ze strony Niemców i Sowietów. A w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie ustaleniem, co się z nimi stało.

Z pomocy Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej może skorzystać każdy. Wiadomości o losach osób będzie można uzyskać po skierowaniu zapytania listownie na adres Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN (02-699 Warszawa, ul. Kłobucka 21, z dopiskiem „Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej”) lub e-mailowo na adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski