Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BBC szukała nienawiści

MAŁGORZATA PROCHAL
- Polska to nie jest kraj antysemitów - mówi Jonathan Ornstein, dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie i zarzuca BBC zmanipulowanie swoich wypowiedzi w wyemitowanym przez brytyjską telewizję reportażu "Stadiums of Hate".

KONTROWERSJE. Jonathan Ornstein czuje się oszukany przez dziennikarzy

- Czuję się oszukany. Podczas rozmowy z Chrisem Rogerem z BBC podkreślałem, że antysemityzm dotyczy tylko niewielkiej części polskiego społeczeństwa. Mieszkam w tym kraju od jedenastu lat i śmiało mogę powiedzieć, że to właśnie w Polsce Żydzi mają podstawy czuć się dziś bezpieczniej, niż w wielu innych krajach Europy.

Ornstein w oświadczeniu na stronie internetowej tygodnika "Economist" protestuje przeciwko wybiórczemu potraktowaniu swoich wypowiedzi w reportażu "Stadiony nienawiści", przedstawiającym Polskę jako kraj antysemitów i ksenofobów. Zaznacza, że stacja BBC emitując materiał, nie tylko uraziła Polaków, ale też pokazała fałszywy obraz Polski.

- Po obejrzeniu reportażu mieliśmy pewne wątpliwości przed przyjazdem na Euro do Polski, ale nie jest to nasza pierwsza wizyta tutaj, dlatego takie informacje nie były w stanie nas powstrzymać - mówi Paul Finnert, który przyjechał kibicować do Krakowa z Wielkiej Brytanii.

Russel Padwick z brytyjskiej telewizji ITV uważa, że informacje na temat antysemityzmu w Polsce mogą być znacznie przesadzone. - Cała sprawa wydaje mi się wyolbrzymiona. Słyszałem o materiale wyemitowanym przez BBC i wiem, że Chris Roger znany jest z kręcenia takich kontrowersyjnych materiałów, dlatego osobiście mógłbym mieć wątpliwości co do realizacji tego reportażu - mówi.

Jacek Purski ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej", który również wypowiadał się w materiale BBC uważa, że chociaż nie ulega wątpliwości, że materiał BBC jest stronniczy, pokazuje ważny i realny problem. - Wiadomo, że media nie wykorzystują w swoich produkcjach wszystkich materiałów. Jednak to bardzo złożony problem i brakuje pozytywnych przykładów, które pokazywałyby, jakie działania są prowadzone w Polsce w celu przeciwdziałania nietolerancji - mówi.

Ornstein uważa, że stacja BBC świadomie oszukała własnych odbiorców i jego zdaniem konsekwencją pokazywania fałszywego obrazu Polski może być jedynie szerzenie nienawiści i uprzedzeń wśród odbiorców. Dodaje też, że tuż po zakończeniu wywiadu z ekipą brytyjskiego programu "Panorama", sugerował dziennikarzom przeprowadzenie wywiadu z izraelskimi piłkarzami grającymi w Wiśle Kraków, w celu uzyskania pełniejszego obrazu sytuacji. - Powiedzieli mi, że nie są zainteresowani taką rozmową, bo nie będzie pasowała do ich materiału - mówi Jonathan Ornstein.

Nie udało nam się porozmawiać z piłkarzami, ale wypowiedział się w ich imieniu menadżer Dudu Dahan: - Nie przypominam sobie, żeby Melikson czy Biton kiedykolwiek narzekali na gorsze traktowanie czy przejawy antysemityzmu w Polsce, dlatego nie widzę podstaw do takich oskarżeń.

Na stronie internetowej "Economist" ukazało się też oświadczenie BBC w odpowiedzi na postawione przez Jonathana zarzuty. "Wiedział, jaki jest temat kręconego przez nas materiału i zgodził się na wywiad. Nie jest prawdą, że jego odpowiedzi zostały przez nas źle zrozumiane" - czytamy na portalu. Jednocześnie BBC zaznacza, że Ornstein wspominał w rozmowie z dziennikarzem "Panoramy" tylko o ogólnej poprawie stosunków polsko-żydowskich, a w kwestii sportu i kibiców wielokrotnie podkreślał, że polska społeczność ma jeszcze sporo do nadrobienia.

SŁYSZELI DŻUNGLĘ W KRAKOWIE

Europejskie media od kilku dni mówią o incydencie ze środowego treningu reprezentacji Holandii w Krakowie, na którym kibole Wisły wywiesili flagę z przekreślonym symbolem Euro 2012. Holenderski dziennik De Telegraaf określił okrzyki wydawane przez niektórych z nich mianem "odgłosów dżungli" sugerując, że miały podłoże rasistowskie. UEFA zaznaczyła w specjalnym oświadczeniu, że Holendrzy nie złożyli skargi i nie będzie wszczęte w tej sprawie oficjalne postępowanie. Odpowiednia procedura dyscyplinarna ma zostać uruchomiona w przypadku powtórzenia się podobnych wydarzeń.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski