Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez kompromisu przy okrągłym stole [WIDEO]

Tomasz Plaskota
Stanowiska wszystkich stron są po spotkaniu tak samo oddalone
Stanowiska wszystkich stron są po spotkaniu tak samo oddalone Fot. Piotr Smoliński
Polityka. Fiaskiem zakończyło się spotkanie premier Beaty Szydło z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie trybunału.

Brak kompromisu oznacza, że prawdopodobna jest nowa debata o Polsce w Parlamencie Europejskim w tej sprawie. Wczoraj Beata Szydło zaproponowała, by opozycja miała większość 8 sędziów w liczącym 15 osób składzie trybunału.

WIDEO: "PiS ma dwa tygodnie na uporządkowanie spraw". Szefowie klubów po spotkaniu z Beatą Szydło

Źródło: TVN24/x-news

Jeszcze przed spotkaniem mówiła, że to uczciwe postawienie sprawy. - Dajemy większość w Trybunale Konstytucyjnym opozycji, ale to będzie zależało wspólnie od nas wszystkich - mówiła premier.

Po spotkaniu nie było już w jej głosie optymizmu. - Nie ma woli współpracy ze strony PO, PSL i Nowoczesnej - oceniła premier. Uznała, że kluby - poza Kukiz’15 - nie szukają rozwiązania sporu.

Co jest dzisiaj główną kością niezgody? Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, powiedział, że nie może być kompromisu w sprawie trybunału tak długo, jak długo prezydent nie przyjmie ślubowania od trzech sędziów wybranych jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. - Mówimy mocne „nie”. Nie damy się w to wmanewrować, bo weźmiemy wówczas współodpowiedzialność za kształt konstytucji, który zaproponuje Kaczyński. A Jarosław Kaczyński proponuje zmianę, ale szatańską zmianę - stwierdził Petru.

Obecnie Trybunał liczy 15 sędziów. W miejsce tych, którym wygasła kadencja, 12 stycznia prezes TK, prof. Andrzej Rzepliński dopuścił do orzekania sędziów wybranych w grudniu głosami PiS, Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego. Niedopuszczeni do orzekania pozostają trzej inni sędziowie wybrani przez PiS, których ślubowanie przyjął prezydent Duda. Ponadto jest trzech sędziów wybranych prawidłowo w poprzedniej kadencji, od których ślubowania prezydent nie przyjął. A tego domaga się opozycja jako warunku wstępnego do rozmów o kompromisie.

Przewodniczącemu Nowoczesnej wtóruje poseł Sławomir Neumann, szef klubu PO, który poszedł jeszcze dalej: - Dajemy prezydentowi dwa tygodnie na przyjęcie ślubowania od trzech legalnie wybranych sędziów. Jeśli tego nie zrobi, poprzemy rezolucję Parlamentu Europejskiego ws. Polski - powiedział Neumann. - Nie będziemy zgadzali się na upartyjnianie Trybunału, jak proponuje premier Beata Szydło i prezes Kaczyński - zapowiedział.

Tymczasem Guy Verhofstadt, przewodniczący grupy liberalnej w Parlamencie Europejskim, zapowiedział złożenie projektu rezolucji PE o Polsce i ponowną debatę w tej kwestii w europarlamencie.

Wczoraj jednak Europejska Partia Ludowa - frakcja w PE, w której skład wchodzą eurodeputowani z PO i PSL - zablokowała tę rezolucję (przeciw były PO i PSL), ale poinformowała, że podejmie decyzję za tydzień. Uzależnia ją od przyjęcia przez prezydenta Dudę ślubowania od trzech sędziów.

Zdaniem premier Szydło to świadczy o tym, iż opozycja przenosi na grunt europejski polityczny spór, który powinien być rozgrywany w kraju.

- Usłyszeliśmy, że nie ma zgody na taki kompromis, ale też, że PO daje czas dwóch tygodni czy ta rezolucja (w PE - red.) będzie przyjmowana. Jednocześnie w PE jest informacja, że decyzja zostanie podjęta za dwa tygodnie. Trudno nie mieć skojarzenia, że jest tu współpraca - mówiła premier. - My chcemy rozstrzygać polskie sprawy w polskim domu - dodała.

Prezes Rzepliński pisze do marszałka
Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński skierował do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzeja Jaworskiego pismo z prośbą o przemyślenie wydatków na TK w 2016 r. Jak przypomniał Rzepliński, plan budżetu dla TK, według poprawki z 15 stycznia „redukuje jego wydatki do poziomu 98,08 proc. wydatków budżetu na rok 2015”. W praktyce to 3,3 mln zł mniej. „Przyjętą przez Komisję Finansów Publicznych propozycję drastycznej redukcji wydatków planowanych przez Trybunał Konstytucyjny na 2016 rok, do tego bez względu na charakter i przeznaczenie przynajmniej części z tych wydatków, niezwykle trudno ocenić jako zrównoważoną i obiektywną” - stwierdził prof. Rzepliński.

(JAG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski