Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny Kraków

Redakcja
Nieprawidłowe parkowanie samochodów to w Krakowie istna plaga, wynikająca głównie z faktu, iż brakuje miejsc postojowych.

Bezpieczne parkowanie

W zeszłym roku strażnicy miejscy ujawnili ponad 23 tysiące wykroczeń, polegających na niestosowaniu się do znaków zabraniających postój i zatrzymanie. Natomiast w pierwszym kwartale tego roku - i to tylko na terenie Starego Miasta - wykroczeń związanych z nieprawidłowym parkowaniem odnotowano już blisko 1700.

1. Najczęstszy "grzech", jaki popełniają kierowcy, to niestosowanie się do znaku "zakaz zatrzymywania się".

Problem dotyczy szczególnie centrum miasta. Źle zaparkowane auta spotkać można m.in. na ulicach Karmelickiej, Rakowickiej, Lubicz, Gertrudy, Starowiślnej, Powstania Warszawskiego, al. Pokoju, a także na Kazimierzu. - To plaga! Kierowcy zajmują każdy wolny skrawek miejsca, najczęściej parkując nieprawidłowo: zasłaniają widoczność i wyjazd z innych ulic (przecznic), blokują wyjazdy z bram posesji, zasłaniają skrzyżowania, parkują przy przystankach MPK i przejściach dla pieszych, blokują torowiska tramwajowe itp. - wymienia rzecznik krakowskiej Straży Miejskiej Marek Anioł.

2. Nagminne jest również zastawianie chodników (często kierowcy dojeżdżają do samego muru) oraz nieuprawnione zajmowanie miejsc dla niepełnosprawnych.

Wiele osób parkuje też na jezdni w sposób utrudniający ruch innych pojazdów, co stwarza duże zagrożenie. W dodatku - jak przyznają policjanci i strażnicy miejscy - bezczelność kierowców nie zna granic. Wielu z nich zostawia auta "na zakazie", z włączonymi światłami awaryjnymi. Przyłapani przez funkcjonariuszy tłumaczą, że coś się stało i musieli na chwilę wyjść.

3. Poważnym problemem jest też niszczenie zieleni miejskiej.

Kierowcy nagminnie parkują na skwerach, trawnikach przy pasach drogowych itp. - zdarza się to głównie w pobliżu instytucji miejskich, centrów handlowych, zakładów usługowych, a także wewnątrz osiedli mieszkaniowych. Skala dewastacji i ilość skarg od mieszkańców tak wzrosły, że Straż Miejska zdecydowała się rozpocząć specjalną akcję, mającą na celu ochronę zieleni miejskiej przed wandalami na czterech kółkach. - Funkcjonariusze m.in. robią zdjęcia zaparkowanych na zieleńcach aut. Na tej podstawie zarządca terenu może potem domagać się od kierowcy odszkodowania za zniszczone mienie - przestrzega rzecznik SM.

Jak parkować, by nie narazić się na konsekwencje

* Nie parkuj w miejscu, gdzie stoi znak zakazu zatrzymywania się (grozi za to mandat w wysokości 100 zł). * Nie parkuj w sposób utrudniający przejazd innych aut (mandat 100 - 300 zł). * Nie zostawiaj samochodu na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych ani w odległości od nich mniejszej niż 10 metrów (mandat 300 zł). * Nie parkuj w odległości mniejszej niż 15 metrów od przystanku (mandat 100 zł). * Nie parkuj na ścieżkach rowerowych (mandat 100 zł). * Parkując na chodniku, pamiętaj, że musisz zostawić miejsce pieszym - pas o szerokości co najmniej 1,5 metra (mandat 100 zł). * Nie parkuj na skwerach, zieleńcach, trawnikach (grozi za to m.in. kara grzywny). Opr. Paulina Szymczewska

Uwaga na torowiska!

Jednym z najbardziej uciążliwych wykroczeń, popełnianych przez kierowców, jest parkowanie zbyt blisko torowisk tramwajowych. Najczęściej zdarza się to na ul. Rakowickiej i Zwierzynieckiej. Tylko w styczniu i lutym wykryto prawie 50 przypadków zablokowania torowiska. Tramwaje notowały z tego powodu znaczne opóźnienia.

Dlatego Straż Miejska wspólnie z MPK zorganizowały akcję "Wystarczy 1 metr!". Strażnicy i inspektorzy MPK patrolowali krakowskie ulice i apelowali do kierowców, by podczas parkowania pamiętali oni o zachowaniu odpowiedniej odległości od torowiska. W wyniku akcji pouczono 103 kierowców, wystawiono 394 mandaty i skierowano 12 spraw do sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski