Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Kraków, nagroda literacka oraz wydawnictwo

Wacław Krupiński
Po remoncie budynku Biblioteka Kraków zajmie „zajazd kazimierski”
Po remoncie budynku Biblioteka Kraków zajmie „zajazd kazimierski” fot. Andrzej Banaś
Inicjatywy. Po 25 latach dyrektorowania Śródmiejskiemu Ośrodkowi Kultury Janusz Paluch poprowadzi dział wydawniczy powstającej instytucji, która przejmie część zadań ŚOK-u.

Z wolna krystalizuje się wizja nowej instytucji miejskiej - Biblioteki Kraków, która ma ruszyć od nowego roku, kierowana przez Stanisława Dziedzica. I już w 2017 r. ma przyznać swą nagrodę literacką, wtedy też zacznie działać jej dział wydawniczy.

Działem wydawniczym kierować ma Janusz Paluch, dotychczasowy dyrektor Śródmiejskiego Ośrodka Kultury. - Chcemy, by w ramach Biblioteki Kraków działało prężne wydawnictwo miejskie, zajmujące się Cracovianami i to w skali znacznie szerszej, niż robił to Śródmiejski Ośrodek Kultury - powiedział nam Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.

To ŚOK wydawał m.in. serię „Poeci Krakowa”, on też opublikował m.in. piękny tom, nigdy wcześniej nie wydanych piosenek Leszka Aleksandra Moczulskiego. ŚOK także firmuje takie pisma, jak miesięcznik „Kraków” czy kwartalnik „Fragile”.

Koncepcja działu wydawniczego dopiero powstaje, propozycje dotyczące kompleksu zagadnień Janusz Paluch ma przygotować do połowy grudnia. Wiadomo natomiast, że Biblioteka Kraków będzie przyznawać coroczną nagrodę literacką. - Uważamy, że takie miasto jak Kraków, z tak znaczącym dorobkiem literackim, noszące tytuł Miasta Literatury, powinno mieć poważną, także w wymiarze finansowym, nagrodę literacką - komentuje Andrzej Kulig. Przypomnijmy, że tytuł Miasta Literatury UNESCO otrzymał Kraków jesienią 2013 r.

Biblioteka Kraków przejmie także od ŚOK-u przyznawaną od 1995 r. nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca. - Chcielibyśmy ponadto, by pod szyldem Biblioteki Kraków działał salon literacki, zlokalizowany prawdopodobnie w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką. Planujemy stworzyć system regularnych spotkań literackich w filiach bibliotek, które przybliżałyby twórców i ich dokonania - dodaje Andrzej Kulig.

Jak już wcześniej informowaliśmy Biblioteka Kraków, instytucja, która powstanie w wyniku połączenia czterech bibliotek dzielnicowych, ma się docelowo mieścić w budynku na rogu ulic Węglowej i Krakowskiej 29 (dawny tzw. zajazd kazimierski). Tam znalazłyby się jej wszelkie działy i pracownie, tam także zostałby umieszczony dorobek wielkich twórców, jak Szymborska czy Lem, którzy mieliby swoje ekspozycje. Tam też znalazłoby się archiwum zdigitalizowanych zabytków literatury polskiej, przechowywanych w niedostępnych bibliotekach klasztorów i kościołów.

Stanisław Dziedzic zabiegał o to jeszcze jako dyrektor Wydziału Kultury UMK i twórca Nocy Cracovia Sacra.

Remont i adaptacja zabytkowego budynku zajmą trzy lata. W tym czasie Biblioteka Kraków będzie się mieścić w dawnym budynku Dworca Głównego PKP. Rozmowy w tej sprawie są finalizowane.

Zapytaliśmy też Andrzeja Kuliga, w jakim trybie wyłoniony zostanie nowy dyrektor ŚOK-u. - Być może ogłosimy konkurs, ale nie ma jeszcze decyzji - powiedział.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski