Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biórków Mały. Kandydat na sołtysa domaga się unieważnienia wyborów

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Dariusz Luty kwestionuje wyniki wyborów sołtysa i rady sołeckiej Biórkowa Małego
Dariusz Luty kwestionuje wyniki wyborów sołtysa i rady sołeckiej Biórkowa Małego Aleksander Gąciarz
Dariusz Luty, kandydat na sołtysa Biórkowa Małego w gminie Koniusza uważa, że podczas głosownia na zebraniu wiejskim doszło do licznych nieprawidłowości. Z tego powodu domaga się unieważnienia wyników wyborów i ich powtórzenia. Wójt gminy z kolei jest zdania, że wszystko odbyło się prawidłowo. Zapowiada, że sprawą zajmą się radni na spotkaniu komisji skarg i petycji, które odbędzie się za dwa tygodnie.

Wybory sołtysa w Biórkowie Małym odbyły się 29 stycznia. O funkcję ubiegało się dwóch kandydatów: urzędujący od 33 lat sołtys Andrzej Nogieć (jednocześnie radny i przewodniczący Rady Gminy Koniusza) oraz miejscowy przedsiębiorca i prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Dariusz Luty. Na tego pierwszego głosowało 45 osób, na jego rywala oddano 25 głosów. Sołtysem na kolejną kadencję pozostał zatem Andrzej Nogieć.

Dariusz Luty uważa jednak, że podczas głosowania doszło do wielu naruszeń prawa i obowiązujących procedur. Najważniejszy zarzut jest taki, że w zebraniu brało według niego udział kilkanaście osób, które są mieszkańcami sąsiedniego Biórkowa Wielkiego. Wszyscy brali udział w głosowaniu, a jedna z nich została nawet wybrana do Rady Sołeckiej. Tymczasem w głosowaniu na sołtysa mogą brać udział wyłącznie osoby, które są mieszkańcami danej wsi.

Andrzej Nogieć przekonuje z kolei, że takich osób było nie kilkanaście, ale czworo. I wszyscy oni są związani z Biórkowem Małym od urodzenia.

- Formalnie rzeczywiście ktoś się doszukał na starych mapach, jeszcze z czasu wojny, że to Biórków Wielki, ale oni zawsze znajdowali się na liście wyborców w Biórkowie Małym – mówi sołtys Nogieć, a słowa te potwierdza wójt Koniuszy Wiesław Rudek.

Kolejny z zarzutów dotyczy samej procedury głosowania. Dariusz Luty zwraca uwagę, że zgodnie ze statutem wsi wybory powinny być tajne.

- A u nas wyglądało to tak, że jeden siedział koło drugiego i mógł zaglądać, jak głosuje. Nie było żadnej kotary, czy miejsca, w którym można byłoby oddać głos bez świadków – mówi.

Wójt Rudek przyznaje, że rzeczywiście w miejscu zebrania nie było miejsca odosobnienia, ale dodaje jednocześnie, że wybory sołtysa wszędzie odbywają się w taki sposób. W Biórkowie Małym też nikt nie robił z tego powodu problemów.

- Jeżeli ktoś miał ochotę wypełnić kartkę do głosowania poza miejscem spotkania, to mógł wyjść na zewnątrz. O ile jednak pamiętam, to nikt nie wyszedł. Dopiero dwa tygodnie po głosowaniu okazało się, że komuś to przeszkadzało – przekonuje.

Lista zarzutów, które wymienił Dariusz Luty w swoim piśmie jest dłuższa. Jest w nim mowa o braku opieczętowanych kart do głosowani, braku sprawozdania z działalności urzędującego sołtysa itp. Druga strona na wszystkie zastrzeżenia odpowiada przecząco.

- Ja jestem sołtysem 33 lata i ludzie doskonale wiedzą, że to w tym czasie zostały założone wodociągi, gaz, telefony, wyremontowane zostały drogi. Mówiłem zresztą o tym na zebraniu – wymienia Andrzej Nogieć.

Dariusz Luty złożył wnioski o unieważnienie wyborów sołtysa Biórkowa Małego do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Rady Gminy Koniusza. Do wójta gminy zwrócił się z kolei wnioskiem o udostępnienie listy osób obecnych na zebraniu wiejskim oraz o udostępnienie i opublikowanie statutu wsi Biórków Mały na stronie internetowej Urzędu Gminy. Wójt Wiesław Rudek powiedział nam, że pismami Dariusza Lutego zajmą się radni na posiedzeniu komisji skarg i petycji, które jest planowane za dwa tygodnie.

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski