MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwór w Modlnicy zachwyca o każdej porze roku. Otworzył bramy dla turystów i mieszkańców. Miejsce do spacerów i sesji zdjęciowych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Dwór w Modlnicy należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego
Dwór w Modlnicy należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego Barbara Ciryt
Klasycystyczny dwór Konopków w Modlnicy pod Krakowem otworzył swoje bramy dla zwiedzających i szukających ciekawych miejsc do spacerów, rekreacji, odpoczynku. Został tu zorganizowany dzień otwarty. Ten odremontowany zabytek, należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z parkiem jest udostępniany dla turystów i mieszkańców tutejszej gminy Wielka Wieś.

Dwór należy do Uniwersytetu Jagielloński od lat 60. XX w. Jak informują pracownicy UJ od tamtej pory służy przede wszystkim jako miejsce reprezentacyjne uczelni, gdzie rektor zaprasza znamienitych gości z całego świata.

Dwór w Modlnicy w nowej odsłonie

Ten piękny dworek w Modlnicy powstał w XVIII wieku z fundacji i inicjatywy ówczesnego właściciela wsi Modlnica Józefa Konopki herbu Nowina. Przed kilkoma laty wyremontowano i odnowiono obiekt. W ślad za tymi pracami Uniwersytet Jagielloński poszerza swoje działania związane z zabytkiem. Dlatego władze uczelni podpisały porozumienie o współpracy z gminą Wielka Wieś, na terenie której znajduje się dwór. Dzięki temu bramy dworu są otwierane dla społeczności gminy i Krakowian.

- W ramach współpracy organizujemy różnego działania wydarzenia kulturalne oraz rozrywkowe takie jak np. kina plenerowe, warsztaty dla dzieci czy koncerty muzyki dawnej. Uniwersytet kładzie duży nacisk na edukację, dlatego organizujemy wiele spotkań i lekcji dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych - informuje Kinga Drechny-Mucha, dyrektor Centrum Promocji i Komunikacji UJ.

Urocze miejsce dla zwiedzających

Pracownicy UJ podkreślają, że zależy im także na rozwijaniu Dworu w Modlnicy UJ pod kątem kulturalnym. Dlatego w tym roku dwór dołączy do dorocznego święta zabytków, czyli Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego oraz Nocy Muzeów. To miejsce będą mogli poznawać kolejni zwiedzający, bo już odwiedzają je grupy turystów i organizacje z różnych stron Polski oraz świata, chcąc poznać historię tutejszego dworu i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Zważywszy na duży i urokliwy teren, jak i jego zagospodarowanie, chcemy udostępnić go w celach organizacji eventów plenerowych, szkoleń, konferencji, uroczystości rodzinnych, firmowych oraz ślubnych. W ramach zawiązanej współpracy, oprócz dworu możemy zaoferować atrakcyjny namiot, który poszerza możliwości organizowania wydarzeń na większą skalę. Nasze realizacje oraz działania skupione są na promowaniu zarówno miejsca, które posiada ciekawą historię, ale także rozszerza wiedzę na temat Uniwersytetu Jagiellońskiego - dodaje dyrektor Kinga Drechny-Mucha.

Nim dwór udostępniono dla zwiedzających i spacerowiczów z okolicy, to mieszkańcy wspominali, że kiedyś wejścia na teren parku były możliwe. Dopytywali o ten zabytek i zaglądali do parku zza bram. Teraz okresie letnim mogą tu wchodzić i podziwiać piękno tego miejsca.

Dawne dzieje dworu pod Krakowem

Pierwsze wzmianki modlnickim dworze są z 1582 roku, gdy obiekt należał do Mikołaja Salomona. Jednak to nie ten dwór, bo obecny ufundował Józefa Konopki w latach 1784-1787. Budowniczym i projektantem był krakowianin Karol Kriszker. Potem dwór rozbudowywano dwa razy. Nadając mu charakterystyczny wygląd polskich dworów szlacheckich. W XIX wieku dwór chętnie odwiedzały elity artystów z Krakowa. Konopkowie gościli tu m.in. Artura Grottgera, Walerego Eljasza Radzikowskiego, Oskara Kolberga, Włodzimierza Tetmajera i wielu innych.

Po II wojnie światowej został upaństwowiony i popadał w ruinę. W latach 60. XX wieku po starannej odbudowie przekazany został Uniwersytetowi Jagiellońskiemu na jego 600-lecie.

Dzisiejszy wygląd zewnętrzny dworu zachowano z czasów XIX-wiecznej przebudowy w duchu klasycyzmu. Wnętrza mają klimat dawnej siedziby szlacheckiej z czasów XVIII-XIX wieku ze stylowymi meblami i obrazami z epoki i kolekcją trofeów oraz grafik o tematyce łowieckiej ofiarowanych przez ostatniego właściciela majątku Adama Konopkę. Wokół dworu rozciąga się - założony w XVI wieku - park z czterema tarasami. Można tu podziwiać drzewa liczące kilkuset lat.

Kościół w Wawrzeńczycach. Tutejsza parafia istnieje od 800 lat

800 lat parafii w Wawrzeńczycach. Tu powstał jeden z pierwsz...

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski