Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biórków Wielki. Dwór rodziny Woźniakowskich to już niemal całkowita ruina

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Ruiny dworu w Biórkowie Wielkim
Ruiny dworu w Biórkowie Wielkim Patrycja Wójtowicz
Kiedyś perełka lokalnej architektury i siedziba zamożnej rodziny ziemiańskiej. Otoczona dworskim parkiem i stawami, stanowiła centrum lokalnego życia. Jej właścicielami byli m. in. Ignacy Paderewski i rodzina Woźniakowskich. Dzisiaj po tamtej świetności nie zostało już praktycznie nic. Jedynie wystające zza coraz wyższych chaszczy resztki starych murów.

Murowany dwór w Biórkowie Wielkim został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Właścicielem tutejszego majątku był wtedy Alfred Milieski. Dwór był otoczony parkiem, założonym w pierwszej połowie XIX w. W skład zabytkowego zespołu dworsko-parkowego wchodziła też stajnia. W drugiej połowie XIX w. przebudowano budynek, dodając skrzydło zachodnie. Następnie obiekt został sprzedany Ignacemu Paderewskiemu.

W 1899 roku część zadłużonego majątku rozparcelowano, a resztę wraz z dworem kupił Marcjan Woźniakowski. Po częściowym zniszczeniu podczas I wojny światowej dwór ponownie przebudowano po 1920 r. Wnukiem Marcjana Woźniakowskiego był Jacek Woźniakowski, urodzony tu w kwietniu 1920 r. historyk sztuki, pisarz, eseista, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Krakowa po 1989 roku (kierował miastem w latach 1990–1991). Prywatnie był ojcem europosłanki Róży Thun.

Woźniakowscy byli właścicielami dworu do 1945 roku. Następnie ich majątek został upaństwowiony. Przez kilkanaście lat dwór był własnością gminy Koniusza, która nie mając środków na odnowę zabytku, sprzedała go osobom prywatnym. One z kolei aktem notarialnym przekazały go Fundacji Wczoraj Dziś i Jutro. Ta postawiła sobie za cel przywrócenie dworowi dawnego blasku. Na miejscu były organizowane pikniki, wydarzenia kulturalne, pokazy rycerskie. Podjęto też szereg prób zdobycia środków na renowację obiektu, ale jak widać na załączonych zdjęciach, nie zakończyło się to powodzeniem.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski