Bł. Aniela Salawa została ogłoszona patronką gminy Siepraw

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Urząd Gminy Siepraw
Gmina Siepraw ma swoją patronkę. Na mocy dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów została nią ustanowiona bł. Aniela Salawa.

To postać związana z Sieprawiem, bo tu w 1881 roku przyszła na świat. W 1991 roku została beatyfikowana, a w 2004 kościół parafialny w Sieprawiu został podniesiony do rangi Sanktuarium Błogosławionej Anieli Salawy.

W tym jubileuszowym roku, bo w setną rocznicę śmierci została patronką gminy Siepraw. Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w tej sprawie został podpisany 1 czerwca 2022 roku, a uroczysta msza św. podczas której został ogłoszony została odprawiona w minioną sobotę w Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu.

Dekret ten to dla nas przede wszystkim historyczne wydarzenie, niejako potwierdzenie zrozumienia jej charyzmatu w rodzinnych stronach, zwieńczenie modlitewnych starań już czterech pokoleń jej rodaków, którzy najpierw w bazylice franciszkańskiej, a od ustanowienia sanktuarium- w Sieprawiu – szczerze szerzą jej kult – mówił podczas uroczystości wójt gminy Siepraw Tadeusz Pitala.

Najpierw wolę ustanowienia błogosławionej Anieli patronką gminy Siepraw wyrazili radni gminy Siepraw w stosownej uchwale. Potem metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zaaprobował wybór takiej patronki a następnie skierował do Stolicy Apostolskiej stosowny wniosek o zatwierdzenie jej patronką gminy. Ta przychyliła się do prośby i tak bł. Aniela Salawa została patronką gminy Siepraw.

Dostaliśmy drogowskaz dla pierwszego sieprawskiego pokolenia XXI wieku , m.in. zadanie rzetelnej, uczciwej pracy , bo przecież każda praca winna służyć dobru człowieka i kolejne przesłanie o skupieniu swej wrażliwości na potrzeby innych, co winno być integralną częścią współczesnego patriotyzmu – mówił wójt Pitala po ogłoszeniu dekretu.

O tym, że patronuje ona gminie będzie przypominała m.in. tablica, którą poświęcił metropolita krakowski, a która zawiśnie w miejscu dawnej szkoły, do której uczęszczała Aniela.

Pochodząca z biednej rodziny dziewczyna w wieku 16 lat wyruszyła do Krakowa, aby pracować jako służąca. Tam bardzo zbliżyła się do Boga, była mistyczką.

Widziała ludzką nędzę, której chciała służyć i w tej służbie upatrywać wypełnianie woli Bożej – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej podczas sobotniej mszy św. w Sieprawiu.

Zmarła w 1922 roku.

Łaski jakich zaczęły doznawać osoby modlące się przy jej grobie i proszące ją o wstawiennictwo u Boga sprawiły, że jej ciało ekshumowano i przeniesiono do Kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice Franciszkanów w Krakowie, gdzie spoczywa do dziś.
Tam także regularnie odprawiane są nabożeństwa podczas których wierni modlą się o kanonizację bł. Anieli Salawy. O to samo modlą się wierni z parafii w Sieprawiu.

Jak dziennikarze radzą sobie na Ukrainie podczas wojny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie