Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bł. Aniela Salawa została ogłoszona patronką gminy Siepraw

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Urząd Gminy Siepraw
Gmina Siepraw ma swoją patronkę. Na mocy dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów została nią ustanowiona bł. Aniela Salawa.

To postać związana z Sieprawiem, bo tu w 1881 roku przyszła na świat. W 1991 roku została beatyfikowana, a w 2004 kościół parafialny w Sieprawiu został podniesiony do rangi Sanktuarium Błogosławionej Anieli Salawy.

W tym jubileuszowym roku, bo w setną rocznicę śmierci została patronką gminy Siepraw. Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w tej sprawie został podpisany 1 czerwca 2022 roku, a uroczysta msza św. podczas której został ogłoszony została odprawiona w minioną sobotę w Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu.

Dekret ten to dla nas przede wszystkim historyczne wydarzenie, niejako potwierdzenie zrozumienia jej charyzmatu w rodzinnych stronach, zwieńczenie modlitewnych starań już czterech pokoleń jej rodaków, którzy najpierw w bazylice franciszkańskiej, a od ustanowienia sanktuarium- w Sieprawiu – szczerze szerzą jej kult – mówił podczas uroczystości wójt gminy Siepraw Tadeusz Pitala.

Najpierw wolę ustanowienia błogosławionej Anieli patronką gminy Siepraw wyrazili radni gminy Siepraw w stosownej uchwale. Potem metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zaaprobował wybór takiej patronki a następnie skierował do Stolicy Apostolskiej stosowny wniosek o zatwierdzenie jej patronką gminy. Ta przychyliła się do prośby i tak bł. Aniela Salawa została patronką gminy Siepraw.

Dostaliśmy drogowskaz dla pierwszego sieprawskiego pokolenia XXI wieku , m.in. zadanie rzetelnej, uczciwej pracy , bo przecież każda praca winna służyć dobru człowieka i kolejne przesłanie o skupieniu swej wrażliwości na potrzeby innych, co winno być integralną częścią współczesnego patriotyzmu – mówił wójt Pitala po ogłoszeniu dekretu.

O tym, że patronuje ona gminie będzie przypominała m.in. tablica, którą poświęcił metropolita krakowski, a która zawiśnie w miejscu dawnej szkoły, do której uczęszczała Aniela.

Pochodząca z biednej rodziny dziewczyna w wieku 16 lat wyruszyła do Krakowa, aby pracować jako służąca. Tam bardzo zbliżyła się do Boga, była mistyczką.

Widziała ludzką nędzę, której chciała służyć i w tej służbie upatrywać wypełnianie woli Bożej – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej podczas sobotniej mszy św. w Sieprawiu.

Zmarła w 1922 roku.

Łaski jakich zaczęły doznawać osoby modlące się przy jej grobie i proszące ją o wstawiennictwo u Boga sprawiły, że jej ciało ekshumowano i przeniesiono do Kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice Franciszkanów w Krakowie, gdzie spoczywa do dziś.
Tam także regularnie odprawiane są nabożeństwa podczas których wierni modlą się o kanonizację bł. Anieli Salawy. O to samo modlą się wierni z parafii w Sieprawiu.

Jak dziennikarze radzą sobie na Ukrainie podczas wojny?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski