Blisko 9 mln zł wsparcia dla instytucji promujących polską kulturę za granicą. Kto z Krakowa?

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Muzeum Narodowe w Krakowie ze wsparciem ministerialnym dla projektów popularyzujących polską kulturę za granicą
Muzeum Narodowe w Krakowie ze wsparciem ministerialnym dla projektów popularyzujących polską kulturę za granicą Sylwia Penc / Polskapresse
Udostępnij:
8,9 mln zł to ministerialne wsparcie dla 32. projektów na promocję polskiej kultury za granicą w ramach programu "Kultura inspirująca 2021-2022". Wśród beneficjentów dwie krakowskie instytucje.

FLESZ - Paszporty szczepień w UE już w czerwcu?

Celem programu "Kultura inspirująca" jest upowszechnianie na arenie międzynarodowej wiedzy o najbardziej wartościowych zjawiskach polskiej kultury - informuje MKDNiS. Realizowane w ramach projektu programy mają prowadzić do wieloletniej współpracy polskich instytucji kultury z kluczowymi instytucjami zagranicznymi.

W gronie beneficjentów znalazły się dwie krakowskie instytucje: Muzeum Narodowe oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Ministerstwo przeznaczyło pieniądze na realizację dwóch projektów każdej z tych instytucji.

Muzeum Narodowe w Krakowie dostanie w ciągu dwóch lat 585 ty. zł na projekt „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918 / Young Poland: An Arts and Crafts Movement, 1890-1918” realizowany w Wielkiej Brytanii z William Morris Gallery.

Wystawa prezentuje unikatowe cechy rzemiosła artystycznego i architektury epoki Młodej Polski stworzy pierwszą sposobność, aby przybliżyć angielskim odbiorcom tematykę polskich sztuk stosowanych tej epoki. Na ekspozycji zostanie pokazanych ponad 150 obiektów ruchu Młodej Polski, począwszy od obrazów, rysunków, fotografii z epoki poprzez najlepsze przykłady mebli, haftów, kilimów, koronki i ceramiki artystycznej, jak również codzienne przedmioty kultury materialnej Górali z Podhala, które wywarły ogromny wpływ na ogólnonarodowe odrodzenie rzemiosł. 

Drugim projektem realizowanym przez MNK, który otrzymał wsparcie ministerstwa jest realizowany w Gruzji projekt „Kultura ponad granicami”. Zostanie on dofinansowany w kwocie 380 tys. zł. Założeniem projektu jest przygotowanie i realizacja programu „Akademia Zarządzania Instytucją Kultury” pozwalającego na stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy polskimi i gruzińskimi instytucjami kultury.

Wsparcie w ramach programu "Kultura inspirująca" otrzymają dwa projekty Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, 540 tys. zł przeznaczono na realizację trzeciej edycji projektu "Muzyka z Kraju Chopina" oraz 406 tys. zł na Konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży w Japonii.

Przedsięwzięcia, które otrzymały wsparcie z ministerialnej puli, będą realizowane w trybie jednorocznym oraz dwuletnim.

Jak informuje MKDNiS, w ramach programu „Kultura inspirująca” w minionym roku, pomimo niesprzyjającej sytuacji związanej z pandemią, zrealizowano 17 projektów, wśród których znalazł się pierwszy etap projektu MNK na temat Młodej Polski, m.in. publikacja książki „Young Poland: The Polish Arts & Crafts Movement, 1890-1918”, będąca efektem projektu badawczego i pierwszą anglojęzyczną publikacją dedykowaną w całości tematyce polskiej sztuki stosowanej i rzemiosła artystycznego około 1900 roku, przygotowaną specjalnie z myślą o międzynarodowych odbiorcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Blisko 9 mln zł wsparcia dla instytucji promujących polską kulturę za granicą. Kto z Krakowa? - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie