MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia czyta

Redakcja
Podczas zorganizowanego w Krakowie Wojewódzkiego Sejmiku Bibliotekarzy z Małopolski okazało się, że Bochnia jako pierwsza w nowym województwie zakończyła przygotowania do utworzenia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na frontonie budynku, przy ul. Adama Mickiewicza jest nawet wielki napis o stosownej treści, lecz jego istnienie wynika z tego, że nikt przez dwadzieścia kilka lat nie miał śmiałości go usunąć. Natomiast Ludmiła Gut - dyrektor jeszcze MBP, odpowiadając na pytania, zadawane jej w obecności Jacka Weissa - wiceministra kultury i sztuki, jak to się stało, że Bochnia będzie liderem w przekształceniach sieci bibliotek, stwierdziła, iż jest to zasługą "mądrości władz samorządów" i rangi, jaką biblioteki mają w powiecie bocheńskim.

Pierwsza w Małopolsce Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

Sugestie profesora

Owa "mądrość" i "ranga" nie wzięły się z niczego. Na społeczny odbiór bocheńskich placówek bibliotecznych pracowało wiele pokoleń bibliotekarzy, a wielki impuls do tej pracy i szukania coraz lepszych dróg popularyzowania czytelnictwa dawała słynna Maria Bielawska. Zaś na zrozumienie przez bocheńskie władze sensu utworzenia wspólnej biblioteki powiatowej i miejskiej niewątpliwie duży wpływ miał prof. dr hab. Jacek Wojciechowski - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, który pisał w liście adresowanym do starosty Ludwika Węgrzyna i burmistrza Wojciecha Cholewy: "Biblioteka Powiatowa musi być biblioteką, a nie biurem bibliotecznym. Tworzenie takiej biblioteki od podstaw byłoby przedsięwzięciem niesłychanie kosztownym. Dlatego zwracam się z prośbą o rozważenie sugestii powierzenia Bibliotece Miejskiej funkcji Biblioteki Powiatowej - na mocy stosownej umowy i na wzajemnie uzgodnionych warunkach, także finansowych. Korzyść byłaby ogromna dla wszystkich. Miejska Biblioteka Publiczna jest jedyną w powiecie w pełni profesjonalną biblioteką, zdolną skutecznie ponieść trud unowocześniania bibliotekarstwa regionalnego i stworzenia sensownej, sprawnej sieci bibliotek w powiecie, w sposób fachowy i mało kosztowny".

Starosta z burmistrzem

Już 31 marca w Bochni zostało zawarte porozumienie pomiędzy władzami miasta i powiatu. Na mocy tej umowy, MBP powierzono wykonywanie zadań powiatowych. Będą one polegały m.in. na pomocy instruktażowo-metodycznej, szkoleniach, pomocy w doborze księgozbiorów, koordynowaniu komputeryzacji, tworzeniu wspólnej bazy informacyjnej, organizacji zakupu sprzętów, promocji bibliotek itp.
W powiatowej części biblioteki zostaną zatrudnione trzy osoby, a środki na ich wynagrodzenia oraz realizację wyznaczonych zadań będą pochodziły ze starostwa. Dyrektor, tak jak za czasów pani Bielawskiej, będzie jeden, a z dniem wejście w życie porozumienia biblioteka wraca do widniejącej na fasadzie nazwy.

Podołamy...

Zdaniem dyrektor MBP Ludmiły Gut, jej placówka jest w pełni zdolna do wypełnienia nowych obowiązków. Uzasadnia to nie tylko względami historycznymi, lecz przede wszystkim tym, iż posiada: bogaty księgozbiór fachowy, odpowiednią bazę materialną, profesjonalną kadrę przygotowaną do szkolenia bibliotekarzy w terenie, doświadczenie w organizacji różnorodnych form pracy kulturalno-oświatowej oraz dział zbiorów audiowizualnych z możliwością tworzenia w terenie punktów książki mówionej dla osób niewidomych i niedowidzących.
Warto także dodać, że od kilku lat bocheńska biblioteka niezmiennie zajmowała pierwsze miejsca w wojewódzkich (tarnowskich) rankingach czytelnictwa.
(PK)
Zdjęcia: P. Konieczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski