Bochnia czyta

Redakcja
Udostępnij:
Podczas zorganizowanego w Krakowie Wojewódzkiego Sejmiku Bibliotekarzy z Małopolski okazało się, że Bochnia jako pierwsza w nowym województwie zakończyła przygotowania do utworzenia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na frontonie budynku, przy ul. Adama Mickiewicza jest nawet wielki napis o stosownej treści, lecz jego istnienie wynika z tego, że nikt przez dwadzieścia kilka lat nie miał śmiałości go usunąć. Natomiast Ludmiła Gut - dyrektor jeszcze MBP, odpowiadając na pytania, zadawane jej w obecności Jacka Weissa - wiceministra kultury i sztuki, jak to się stało, że Bochnia będzie liderem w przekształceniach sieci bibliotek, stwierdziła, iż jest to zasługą "mądrości władz samorządów" i rangi, jaką biblioteki mają w powiecie bocheńskim.

Pierwsza w Małopolsce Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

Sugestie profesora

Owa "mądrość" i "ranga" nie wzięły się z niczego. Na społeczny odbiór bocheńskich placówek bibliotecznych pracowało wiele pokoleń bibliotekarzy, a wielki impuls do tej pracy i szukania coraz lepszych dróg popularyzowania czytelnictwa dawała słynna Maria Bielawska. Zaś na zrozumienie przez bocheńskie władze sensu utworzenia wspólnej biblioteki powiatowej i miejskiej niewątpliwie duży wpływ miał prof. dr hab. Jacek Wojciechowski - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, który pisał w liście adresowanym do starosty Ludwika Węgrzyna i burmistrza Wojciecha Cholewy: "Biblioteka Powiatowa musi być biblioteką, a nie biurem bibliotecznym. Tworzenie takiej biblioteki od podstaw byłoby przedsięwzięciem niesłychanie kosztownym. Dlatego zwracam się z prośbą o rozważenie sugestii powierzenia Bibliotece Miejskiej funkcji Biblioteki Powiatowej - na mocy stosownej umowy i na wzajemnie uzgodnionych warunkach, także finansowych. Korzyść byłaby ogromna dla wszystkich. Miejska Biblioteka Publiczna jest jedyną w powiecie w pełni profesjonalną biblioteką, zdolną skutecznie ponieść trud unowocześniania bibliotekarstwa regionalnego i stworzenia sensownej, sprawnej sieci bibliotek w powiecie, w sposób fachowy i mało kosztowny".

Starosta z burmistrzem

Już 31 marca w Bochni zostało zawarte porozumienie pomiędzy władzami miasta i powiatu. Na mocy tej umowy, MBP powierzono wykonywanie zadań powiatowych. Będą one polegały m.in. na pomocy instruktażowo-metodycznej, szkoleniach, pomocy w doborze księgozbiorów, koordynowaniu komputeryzacji, tworzeniu wspólnej bazy informacyjnej, organizacji zakupu sprzętów, promocji bibliotek itp.
W powiatowej części biblioteki zostaną zatrudnione trzy osoby, a środki na ich wynagrodzenia oraz realizację wyznaczonych zadań będą pochodziły ze starostwa. Dyrektor, tak jak za czasów pani Bielawskiej, będzie jeden, a z dniem wejście w życie porozumienia biblioteka wraca do widniejącej na fasadzie nazwy.

Podołamy...

Zdaniem dyrektor MBP Ludmiły Gut, jej placówka jest w pełni zdolna do wypełnienia nowych obowiązków. Uzasadnia to nie tylko względami historycznymi, lecz przede wszystkim tym, iż posiada: bogaty księgozbiór fachowy, odpowiednią bazę materialną, profesjonalną kadrę przygotowaną do szkolenia bibliotekarzy w terenie, doświadczenie w organizacji różnorodnych form pracy kulturalno-oświatowej oraz dział zbiorów audiowizualnych z możliwością tworzenia w terenie punktów książki mówionej dla osób niewidomych i niedowidzących.
Warto także dodać, że od kilku lat bocheńska biblioteka niezmiennie zajmowała pierwsze miejsca w wojewódzkich (tarnowskich) rankingach czytelnictwa.
(PK)
Zdjęcia: P. Konieczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie