MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Borówka amerykańska a jagoda kamczacka. Te krzewy mają podobne owoce, ale są też różnice. Sprawdź, co jest ważne w ich uprawie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Borówka amerykańska (z lewej) i jagoda kamczacka mają podobne owoce, ale to różne rośliny. Trzeba o tym pamiętać, sadząc je w ogrodzie.
Borówka amerykańska (z lewej) i jagoda kamczacka mają podobne owoce, ale to różne rośliny. Trzeba o tym pamiętać, sadząc je w ogrodzie. 123rf.com
Borówka amerykańska i jagoda kamczacka to bardzo popularne krzewy owocowe. Lubimy je za łatwość uprawy oraz smaczne i zdrowe owoce. Te krzewy mają kilka cech wspólnych, ale są też różnice między nimi. Sprawdź, co jest najważniejsze w uprawie borówki i jagody kamczackiej.

Borówka amerykańska i jagoda kamczacka to dwie różne rośliny

Borówka amerykańska i jagoda kamczacka należą do najbardziej popularnych krzewów owocowych. Bywa, że mylimy je ze sobą. Zamieszanie potęguje fakt, że w wielu regionach Polski borówki są zwane jagodami. Rzeczywiście te krzewy mają podobne owoce, które są ciemnogranatowe, z sinym nalotem. Jednak owoce borówki są okrągłe, a jagody kamczackiej – wydłużone. Poza tym mają różne liście oraz kwiaty.

Wynika to z faktu, że są dwie zupełnie różne rośliny. Borówka amerykańska, która oficjalnie jest zwana borówką wysoką (Vaccinium corymbosum) to krzew z rodziny wrzosowatych, natomiast jagoda kamczacka to potoczna nazwa wiciokrzewu sinego, a właściwie – jego kilku gatunków o jadalnych owocach (Lonicera edulis, Lonicera kamtschatica). Wiążą się z tym pewne różnice w uprawie i wymaganiach tych roślin.

Kiedy owocuje jagoda kamczacka i borówka amerykańska?

W praktyce jedną w ważniejszych różnic jest termin owocowania. Jagoda kamczacka należy do roślin, która wyjątkowo wcześnie dostarczają owoców – dojrzewają one już pod koniec maja i w czerwcu oraz na początku lipca (zależy to od odmiany). Natomiast na zbiory borówki amerykańskiej musimy czekać dłużej, bo pierwsze owoce zbierzemy w połowie lipca, ostatnie – pod koniec sierpnia i na początku września.

Uprawa borówki amerykańskiej i jagody kamczackiej – podobieństwa

Obydwie rośliny docenią słoneczne stanowisko, najlepiej osłonięte od wiatru (to ważne szczególnie dla borówki). Powinny też mieć wilgotną ziemię. To oznacza, że kiedy nie pada, należy je podlewać. Przy czym jagoda kamczacka lepiej niż borówka znosi suszę, jednak jeśli chcemy mieć udane zbiory, nie zaniedbujmy jej nawadniania. Podłoże wokół tych krzewów warto wyściółkować, szczególnie korą sosnową.

Uwaga na odczyn ziemi dla borówki amerykańskiej i jagody kamczackiej

Ważną różnicą jest odczyn ziemi. Borówka amerykańska koniecznie musi mieć bardzo kwaśną ziemię, z pH na poziomie 3,5-4,5. Podłoże pod jej uprawę przeważnie trzeba przygotować, bo tak kwaśne podłoże rzadko występuje w ogrodach. Przy jej sadzeniu glebę należy przemieszać z kwaśnym torfem lub ziemią dla roślin wrzosowatych, a później stosować nawozy zakwaszające.

Jagoda kamczacka też lubi kwaśną ziemię, ale nie aż tak bardzo jak borówka i jest znacznie bardziej tolerancyjna pod tym względem. Odpowiednie pH dla niej to 5-6 (może też być nieco niższe). Również do niej można stosować nawozy zakwaszające (także te, przeznaczone dla borówek, jednak sprawdzają się też uniwersalne).

Dowiedz się więcej: Jak zakwasić ziemię w ogrodzie. Polecamy skuteczne i bezpieczne sposoby

Cięcie borówki amerykańskiej i jagody kamczackiej. Ważne różnice

Pewne różnice występują także w sposobie przycinania tych krzewów. Jagodę kamczacką zaczyna się przycinać, dopiero gdy krzewy mają 6-7 lat, a robi się to po zbiorach. Wycina się wtedy nadmiar pędów z wnętrza krzewu.
Natomiast cięcie borówki amerykańskiej trzeba rozpocząć wcześniej – gdy roślina ma 3-4 lata (można też przyciąć krzewy po posadzeniu, by uzyskały lepszy pokrój). Również wycina się najstarsze pędy – należy pozostawić te, które mają 2-3 lata, bo one dają najwięcej owoców. Borówkę amerykańską przycina się na przedwiośniu, w lutym i marcu.

Kiedy sadzić borówkę amerykańską i jagodę kamczacką?

Termin sadzenia obu gatunków jest taki sam. Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, jednak najbardziej polecane terminy to jesień oraz wiosna. Borówki sadzone jesienią warto zabezpieczyć przed mrozem.

Chcesz mieć jagody i borówki? O tym koniecznie pamiętaj!

Sadząc te krzewy, warto wiedzieć, że jedne i drugie lepiej owocują, jeśli w sąsiedztwie rosną rośliny tego samego gatunku, ale innej odmiany, czyli tzw. zapylacze. Dlatego nie sadźmy tych krzewów pojedynczo.

Odporność na mróz i choroby

Decydując się na uprawę tych krzewów, warto wiedzieć, że jagody kamczackie są znacznie bardziej odporne na choroby i szkodniki niż borówki amerykańskie. Nie jest im straszny także mróz, choć i borówki są wystarczająco mrozoodporne. Borówki mogą chorować nie tylko na skutek infekcji, lecz także wtedy, gdy odczyn ziemi jest zbyt wysoki.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Borówka amerykańska a jagoda kamczacka. Te krzewy mają podobne owoce, ale są też różnice. Sprawdź, co jest ważne w ich uprawie - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski