Budowa cmentarza w Podgórkach Tynieckich. Leśnicy walczą o...

Budowa cmentarza w Podgórkach Tynieckich. Leśnicy walczą o cenne grunty

Zdjęcie autora materiału
Bartosz Dybała

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Budowa cmentarza w Podgórkach Tynieckich. Leśnicy walczą o cenne grunty
1/14
przejdź do galerii
Coraz bardziej komplikują się plany budowy cmentarza w Podgórkach Tynieckich. Zgodnie z zapewnieniami urzędników miejskich, nekropolia powinna powstać do 2021 r. Może się jednak okazać, że... trzeba będzie dla niej szukać innego miejsca. O działki, gdzie ma powstać cmentarz, walczą w sądzie przedstawiciele Nadleśnictwa Myślenice. Tymczasem - jak właśnie udało nam się dowiedzieć - ostatecznie zlikwidowany został piec kremacyjny w Nowej Hucie, przeciwko uruchomieniu którego przez lata protestowali mieszkańcy.
Cmentarz w Podgórkach Tynieckich powstać ma w ramach większego projektu, realizowanego przez Zarząd Inwestycji Miejskich oraz konsorcjum firm z Łodzi, a nawet z Włoch. Pierwszy etap projektu zakładał budowę spopielarni zwłok, która została uruchomiona w 2016 r.

Inwestycja od początku wzbudzała duże kontrowersje, co szeroko opisywaliśmy na łamach „Gazety Krakowskiej”. Grunty, na których jest realizowana, są objęte planem zagospodarowania przestrzennego „Tyniec - Węzeł Sidzina”, który w większości przewiduje tamte tereny właśnie pod cmentarz oraz zieleń urządzoną.
Prokuratura Okręgowa w Krakowie zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wspomniany dokument, przegłosowany przez Radę Miasta Krakowa. Śledczy stwierdzili, że umiejscowienie cmentarza i spopielarni na terenie podmokłym (bagiennym) narusza przepisy, m.in. sanitarne. Jak udało nam się jednak ustalić, WSA oddalił skargę prokuratora. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. I ciągle tam się toczy. Ale to nie koniec problemów miasta.

Cmentarz się powiększyKolejny etap inwestycji zakłada budowę - obok spopielarni zwłok - budynku ceremonialnego oraz cmentarza, który początkowo ma mieć 2 hektary. Wykonawca inwestycji ma już pozwolenie na budowę. - W kolejnych latach powierzchnia cmentarza będzie powiększana: na pewno o kolejne 2 ha - twierdzi Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego magistratu. Docelowo będzie tam ok. 9 tys. miejsc dla pochówków tradycyjnych i po kremacji. Ale okazuje się, że inwestycja jest zagrożona, bo teren, na którym ma powstać cmentarz, gmina Kraków może stracić na rzecz Nadleśnictwa Myślenice.

Jego przedstawiciele wystąpili do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia gruntów przez zasiedzenie. Twierdzą, że teren jest częścią byłego, przed-wojennego majątku leśnego „Tyniec” (nieco ponad 220 hektarów). Według nich został przejęty 17 lutego 1947 r. przez Skarb Państwa, reprezentowany przez ówczesną Administrację Lasów Państwowych. Obejmuje zagospodarowany przez Lasy stosunkowo duży kompleks leśny, położony przy autostradowej obwodnicy Krakowa.

- Od momentu przejęcia, to jest od roku 1947, działka ta (wraz z całym przejętym majątkiem leśnym „Tyniec”) znajduje się nieprzerwanie w zarządzie Lasów Państwowych, aktualnie Nadleśnictwa Myślenice - tłumaczy Tadeusz Dragon, zastępca dyrektora ds. rozwoju Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Dodaje, że konieczne było ostateczne uregulowanie praw właścicielskich. A ponieważ nadleśnictwo otrzymało odmowę wpisu prawa własności Skarbu Państwa do księgi wieczystej, więc po upływie czasu zasiedzenia wystąpiło z wnioskiem o stwierdzenie nabycia działki.

- Liczymy, że to postępowanie zakończy się dla gminy pozytywnie i operator będzie mógł zrealizować inwestycję - ma nadzieję Tabaszewska. O to, na jakim etapie jest postępowanie, zapytaliśmy w sądzie. Z odpowiedzi wynika, że przystąpiła do niego Archidiecezja Krakowska (miasto w 1992 roku kupiło od Kurii Metropolitalnej działkę, na której planowany jest cmentarz), a sprawa toczy się przy udziale prokuratury. Sąd nie podaje szczegółów. Zaznacza, że opinię wydał biegły, ale zostały do niej zgłoszone zarzuty. Ma sporządzić opinię uzupełniającą. Z informacji urzędników wynika, że chodzi o opinię biegłego geodety. W magistracie nie podają, czy mimo toczących się procesów budowa cmentarza ruszy.

Parking i ponad 200 drzewWartość całego planowanego projektu to 24,5 mln zł. Koszty pokryje konsorcjum, które będzie mogło pobierać pieniądze z działalności cmentarza.

Mieszkańcy protestowali przez wiele latPróba uruchomienia spopielarni zwłok w środku dużego osiedla, kilka kroków od okien szpitala im. Żeromskiego, od lat wzbudzała społeczny sprzeciw. Mieszkańcy od 2009 roku, kiedy to bez konsultacji i ich wiedzy powstało krematorium, nieraz wychodzili na ulice, zbierali podpisy z prośbą o zablokowanie inwestycji.

Zbigniew Baran, właściciel zakładu pogrzebowego (który założył spółkę Prosmed), piec kremacyjny w jednym ze swych budynków zamontował po cichu. Nadzór budowlany uznał instalację za samowolę budowlaną, bo piec stał w pomieszczeniu funkcjonującym jako magazyn. Wydany został nakaz zdemontowania pieca, jednak przez siedem lat nie udawało się tego wyegzekwować. W 2014 roku skremowano tam 27 ciał. Dopiero potem Zbigniew Baran zamurował otwór do wkładania trumny i odłączył instalację od zasilania. Pod koniec 2016 roku Prosmed wystąpił o „wuzetkę”, by zmienić przeznaczenie pomieszczenia, w którym stał piec: z magazynu na techniczne.

A Samorządowe Kolegium Odwoławcze zdecydowało, że urzędnicy nie mogą blokować „wuzetki”. Teraz Zbigniew Baran poinformował nas jednak, że ostatecznie „spopielarnia zwłok została zlikwidowana”.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24

Komentarze (7)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cmentarz czy raczej składowisko opon

Sąsiad (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ciekawe czy firma budujaca cmentarz wie że na tym terenie są zasypane tony opon samochodowych i innych technicznych odpadow.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co robią

sum (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Idzie ostra ofensywa na samorząd krakowski, propaganda rządowa sięga poziomu ich beretów. Zresztą nie bez udziału mediów. Uderza to przecież nie tyle w obecnego prezydenta, ich realnego konkurenta,...rozwiń całość

Idzie ostra ofensywa na samorząd krakowski, propaganda rządowa sięga poziomu ich beretów. Zresztą nie bez udziału mediów. Uderza to przecież nie tyle w obecnego prezydenta, ich realnego konkurenta, a w nas, społeczność miejską, której do funkcjonowania potrzebne są pilnie również i nowe powierzchnie cmentarzy. Jeśli prezydentem zastałaby ich urocza kandydatka, to co - nie będzie cmentarzy potrzebować, bo jest jeszcze młoda? Wystawienie lasów państwowych na front knajackiej zaczepki to i tak cienka przeszkoda dla budowy cmentarza, bo teren zaewidencjonowany teraz jako las, to drobna część powierzchni przeznaczonej w planie miejscowym na cmentarz, można by się nawet od biedy bez niego obejść. Kombinowane zaś zaskarżenie planu miejscowego (po prawie dziesięciu latach!) do sądu administracyjnego i tak nie wstrzymuje rozpoczęcia budowy cmentarza. Ale zadyma idzie, z intencją wyrażoną kiedyś przez obecnego władcę TVP (że niby ciemny lud wszystko kupi).zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Budowa cmentarza w Podgórkach Tynieckich.

Maciejas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

"Tymczasem - jak właśnie udało nam się dowiedzieć - ostatecznie zlikwidowany został piec kremacyjny w Nowej Hucie, przeciwko uruchomieniu którego przez lata protestowali mieszkańcy." NIESTETY...rozwiń całość

"Tymczasem - jak właśnie udało nam się dowiedzieć - ostatecznie zlikwidowany został piec kremacyjny w Nowej Hucie, przeciwko uruchomieniu którego przez lata protestowali mieszkańcy." NIESTETY PRZYKRO MI TO STWIERDZIĆ ALE CI MIESZKAŃCY NH CO PROTESTOWALI PRZECIW KREMATORIUM SĄ DENNIE NIEODPOWIEDZIALNI ICH NIEWIEDZA NA TEMAT SPOPIELANIA JEST OGRANICZENIEM UMYSŁY PROPAGANDY KTÓRĄ ZAPEWNE WYNIEŚLI Z KOMUNY! WYSTARCZY POJECHAĆ DO TYŃCA A WŁAŚCIWIE DO WĘZŁA SIDZINY BY ZOBACZYĆ KREMATORIUM, KTÓRE NIC NIE DYMI I NIC NIE ODDZIAŁOWY WUJE NA ŚRODOWISKO! A TA CIEMNOTA PROTESTUJĄCYCH MIESZKAŃCÓW NH WŁAŚNIE SPOWODOWAŁA MONOPOL NA TE USŁUGI W KRAKOWIE !!! TERAZ CENY MOŻNA PODNIEŚĆ BO I TAK NIE MA WYBORU TEN CO CHCE BYĆ SPOPIELONY ! A JA CHCE BYĆ SPOPIELONY ! NIE CHCĘ BY MNIE ROBALE WCINAŁY TAKIE BIAŁE PIERŚCIENIOWATE BARDZO RUCHAWE!!!
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
??????

nhl (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Tobie już za życia mózg zjadły " robale , takie białe , pierścieniowate , bardzo ruchawe ". Stąd zapewne poziom wpisu , ortografia i stylistyka godna ucznia klasy początkowej gimnazjum ....rozwiń całość

Tobie już za życia mózg zjadły " robale , takie białe , pierścieniowate , bardzo ruchawe ". Stąd zapewne poziom wpisu , ortografia i stylistyka godna ucznia klasy początkowej gimnazjum . Tragedią jest , że tego typu ludzie zabierają głos publicznie .zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
i myszy

Katarzyna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

A ja tam czekam w sprawie zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę. Na co czekam?

Czekam na większe zaangażowanie dzielnicowych w podkreslanie dobrej wspolpracy z mafia watykanska....rozwiń całość

A ja tam czekam w sprawie zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę. Na co czekam?

Czekam na większe zaangażowanie dzielnicowych w podkreslanie dobrej wspolpracy z mafia watykanska. Czekam na wieksze podkreslanie przez politykow, ze mafia watykanska to nasz wspolny fundament ktory daje nam moralnosc.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rzeczywiście.....

Mk4 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Leśnicy w Polsce znani są ze swej troski o drzewa co pokazali choćby w Puszczy Białowieskiej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jaki związek...

czytelnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Jaki związek z artykułem o Podgórkach Tynieckich ma ostatni akapit o spopielarni w Nowej Hucie? Szczególnie opatrzony śródtytułem "Mieszkańcy protestowali...."

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?