Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budujemy coraz mniej domów

Marian Cholewiński
Analiza. Od początku roku do końca sierpnia br. inwestorzy indywidualni uzyskali niecałe 52 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. To najgorszy wynik od prawie dziesięciu lat.

Dla porównania można podać, że w latach 2007-2008, czyli w okresie hossy na rynku nieruchomości, liczba zezwoleń w porównywanym okresie wynosiła ponad 70 tys. Źle prezentuje się też porównanie wyników w pełnych okresach kalendarzowych. W 2012 r. wydano 83 tys. pozwoleń na budowę, o 13 tys. mniej niż rok wcześniej. Ubiegły rok zakończył się wynikiem 78 tys., czyli znów niższym niż rok poprzedni.

Kryzys dopadł budownictwo

Wydane pozwolenie nie jest co prawda równoznaczne z rozpoczęciem inwestycji, jednak w zgodnej opinii specjalistów na podstawie takich danych można wnioskować o kondycji branży budowlanej.

– Nie ma wątpliwości. Budownictwo dopadł kryzys – ocenia Robert Dziwiński, główny inspektor nadzoru budowlanego. – Oprócz danych dotyczących budownictwa indywidualnego, niepokojące są też te, które dotyczą budowy wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Z danych nadzoru wynika, że w budownictwie wielorodzinnym liczba pozwoleń spadła kilkanaście procent. Spadek był jednak niższy niż w __budownictwie indywidualnym.

Budownictwo indywidualne jest w wyraźnym odwrocie. Udział (pod względem liczby wydanych pozwoleń) inwestorów indywidualnych w budownictwie mieszkaniowym, zrównał się z udziałem deweloperów.

Mają obecnie po połowie całego rynku. Trzeba podkreślić, że jeszcze w ubiegłym roku udział inwestorów indywidualnych w pozwoleniach wynosił ponad 56 proc.

Jakie są powody?

Zapaść na rynku budownictwa indywidualnego eksperci tłumaczą głównie dużym zaostrzeniem zasad udzielania hipotecznych kredytów budowlanych. Te zaostrzenia, wydawane w formie rekomendacji przez Komisję Nadzoru Finansowego, skutecznie ostudziły rynek budownictwa.

_– Nie sprzyjały też nastroje wśród inwestorów, m.in. z powodu trudnej sytuacji na rynku pracy. Tym bardziej, że budowa domu na ogół wymaga znacznie większych środków i większego zaangażowania niż kupno mieszkania od dewelopera lub na rynku wtórnym _– mówi dla Dziennika Gazeta Prawna Mirosław Lubarski z zarządu Grupy PSB, sieci hurtowni materiałów budowlanych oraz marketów dom i ogród.

Zdaniem części ekspertów, hamulcem dla budownictwa indywidualnego jest też pośrednio wysoki kurs szwajcarskiego franka.__

– Wzrost wartości tej waluty w ostatnich latach spowodował, że zwiększyła się wartość (wyrażona w złotych) zaciągniętych w nich kredytów. Sprzedaż mieszkania kupionego przed sześcioma lub siedmioma laty za kredyt we frankach i przenosiny do __większego domu stały się przez to zupełnie nieopłacalne – wyjaśnia Marcin Piotrowski z Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.

Co może pomóc?

Siłą napędową ogólnie pojętego budownictwa są niewątpliwie inwestycje infrastrukturalne. Jest szansa, że działania w tym zakresie będą bardziej intensywne niż w latach poprzednich. Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 Polsce przypadnie w sumie ok. 106 mld euro, zatem o cztery i pół miliarda więcej niż w budżecie na lata 2007-2013. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że wzrosną inwestycje w zakresie budownictwa drogowego, sieci energetycznych, sieci i instalacji wodnych i kanalizacyjnych.

Z wypowiedzi wielu inwestorów indywidualnych wynika, że dotychczasowe przepisy obowiązujące w zakresie budownictwa indywidualnego są bardzo uciążliwe i hamują postęp inwestycji. Na szczęście wprowadzono już pewne zmiany w prawie budowlanym. Najistotniejsza wydaje się rezygnacja z pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych. Po wejściu w życie nowych przepisów, co będzie miało miejsce w przyszłym roku, będzie wystarczać zawiadomienie o rozpoczęciu budowy, złożone w siedzibie starostwa powiatowego. Jeżeli urząd nie wniesie zastrzeżeń w ciągu 30 dni, inwestor będzie mógł rozpocząć inwestycję. Obecnie średni czas oczekiwania na pozwolenie na budowę wynosi od dwóch do trzech miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski