MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Burzowa pogoda w Polsce 24.05.2024. Zobacz najnowsze informacje

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
Sprawdzamy najnowsze informacje dotyczące burz w Polsce
Sprawdzamy najnowsze informacje dotyczące burz w Polsce Dariusz Bloch
Śledzimy popularne profile na Facebooku, które dotyczą burz i wyładowań atmosferycznych w Polsce. Gdzie jest burza? Sprawdzaj razem z nami aktualną sytuację pogodową w naszym kraju. W ten sposób będziesz na bieżąco z tego typu informacjami i będziesz wiedzieć, gdzie można spodziewać się grzmotów.

Burze to gwałtowne i niebezpieczne zjawiska pogodowe, które mogą wyrządzić wiele szkód. Dlatego warto sprawdzać informacje dotyczące sytuacji burzowej w Polsce, aby być na bieżąco. Gdzie jest burza? Śledź z nami najnowsze wiadomości z Facebooka.

Najnowsze informacje o burzach w Polsce⚡ Prognoza burzowa na piątek (24 maja) ⚡ ‎‎ ‎ ‎W piątek nad naszym krajem znów wystąpią burze. Pierwszy stopień zagrożenia obejmuje obszar południowego-zachodu, częściowo południa oraz centrum. Na pozostałym obszarze zjawiska konwekcyjne również mogą występować jednak z mniejsza intensywnością. Zagrożenia obejmują: ‎‎ - opady deszczu o natężeniu do 30-50 mm/h - opady gradu o średnicy do 1,5-2 cm, w kilku przypadkach do 3 cm - porywy wiatru o prędkości do 70-80 km/h, punktowo do 90 km/h - możliwość wystąpienia 1-2 trąb lądowych (nie związanych z mezocyklonem) ‎‎ Link do prognozy: https://lowcyburz.pl/?p=25536


W piątek istnieje możliwość lokalnych/punktowych burz z ulewnym deszczem W piątek od godzin wczesno południowych na terenie naszego regionu możliwe będą burze, podczas których solidnie może polać, prawdopodobny jest też grad. Wydajemy ostrzeżenie stopnia R/1. Warunki do burz będą raczej na stopień R ale ze względu na możliwość ulewnych opadów deszczu i dużych sum opadowych czyli możliwych podtopień i zalań dodajemy także stopień pierwszy. W dniu jutrzejszym jeśli tylko burze się pojawią prowadzić będziemy dla Was standardowo relację. PAMIĘTAJ, BURZA TO ZJAWISKO LOKALNE, NIE MUSI WYSTĄPIĆ NAD TWOJĄ LOKALIZACJĄ! KAŻDA BURZA MOŻE NIEŚĆ ZAGROŻENIE. Wydał: Damian


PROGNOZA KONWEKCYJNA ++24.05.2024r.++ Ważne od 03:00 dnia 23.05.2024r. do 00:00 dnia 24.05.2024r. JUTRO MOŻLIWA JEST AKTUALIZACJA PROGNOZY KONWEKCYJNEJ! Przed nami kolejny dynamiczny dzień. Przez Polskę w dalszym ciągu przemieszczać się będzie front atmosferyczny, który ponownie przyprowadzi do naszego kraju bardziej chwiejną i niestabilną masę powietrza. Do tego w wielu regionach kraju będzie bardzo ciepło. W woj. Mazowieckim i Lubelskim możliwe są temperatury zbliżające się do ok. 28-30*C. KOLOR POMARAŃCZOWY (UMIARKOWANA/DUŻA INTENSYWNOŚĆ BURZ) W tym pasie ryzyko wystąpienia burz będzie największe. Tym razem burze nie będą pojawiać się tylko i wyłącznie wzdłuż frontu atmosferycznego, co miało miejsce w poprzednich dniach. Będą pojawiać się tu zarówno burze izolowane, jak i te łączące się w nieco większe układy konwekcyjne. Ponownie największym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu (burze będą miały mniejszy potencjał do generowania ulewnych opadów deszczu niż miało to miejsce w poprzednich dniach!). W wielu miejscach oznaczonych KOLOREM POMARAŃCZOWYM sumy opadowe będą mogły przekroczyć 20-30mm deszczu powodując lokalne zalania i podtopienia. Względem poprzednich dni delikatnie wzrośnie również ryzyko silniejszych porywów wiatru. Niektóre modele numeryczne sugerują możliwość wystąpienia porywów w okolicach 70-85km/h. Do tego możliwe będą lokalne opady gradu o średnicy do 1-3cm. Istnieje również marginalne ryzyko wystąpienia trąby powietrznej. Należy wspomnieć, że lokalne, słabe burze możliwe będą już o poranku, lecz główna aktywność burzowa przypadnie na godziny popołudniowe. Po godzinie 18-19 aktywność burzowa będzie stopniowo maleć. KOLOR ŻÓŁTY (MAŁA/UMIARKOWANA INTENSYWNOŚĆ BURZ) W tym pasie szanse na burze będą znacznie mniejsze niż w KOLORZE POMARAŃCZOWY. Zjawiskom burzowym towarzyszyć będą głównie silniejsze opady deszczu do 10-15mm. Mniejszymi zagrożeniami będą silniejsze porywy wiatru do 50-60km/h oraz opady gradu o średnicy 1cm. JUTRO MOŻLIWA JEST AKTUALIZACJA PROGNOZY KONWEKCYJNEJ, KTÓRA ZMIENI OBSZAR NAJWIĘKSZEGO ZAGROŻENIA BURZOWEGO! BURZE TO ZJAWISKA LOKALNE. MIMO DOGODNYCH WARUNKÓW NIE MUSZĄ PRZEJŚĆ PRZEZ TWOJĄ LOKALIZACJĘ!


Piątek z kolejnymi burzami. Uwaga na opady!


📣🗺️⚡️W piątek czeka nas kolejny, dynamiczny dzień z burzami. Nadal występować będą silne opady deszczu powodujące zalania i podtopienia. 🟧W godzinach popołudniowych spodziewamy się, podobnie jak w dniach poprzednich rozwoju kolejnych burz. Zjawiska będą miały charakter masowy, będą dobrze uwodnione. Początkowo pojawią się one na południu - w Beskidzie Śląskim, w Sudetach i w Tatrach. Następnie pojawią się na nizinach. 🟧Największym zagrożeniem będą silne opady deszczu mogące ponownie powodować powstawanie zalań i podtopień, a także powodzi błyskawicznej. Niewykluczony grad (do 3 cm) i silny wiatr.🫧⛈️ Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją! Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana! Zachęcamy do śledzenia relacji live na obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz. Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.


Prognoza konwekcyjna ++23.05.2024r.++ vs rzeczywistość ⛈⛈ Poniżej możecie porównać sobie naszą dzisiejszą prognozę konwekcyjną z rzeczywistością. PS. Prognoza konwekcyjna na jutro jest już prawie gotowa. Powinna się pojawić w przeciągu nadchodzącej godziny 😉


𝗞𝗼𝗹𝗲𝗷𝗻𝗲 𝗱𝗻𝗶 𝗽𝗼𝗱 𝘇𝗻𝗮𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗸𝗼𝗻𝘁𝘆𝗻𝘂𝗮𝗰𝗷𝗶 𝗿𝗼𝘇𝘄𝗼𝗷𝘂 𝗯𝘂𝗿𝘇 𝘇 𝘀𝗶𝗹𝗻𝘆𝗺𝗶 𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮𝗺𝗶 𝗱𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝘂 𝗶 𝗴𝗿𝗮𝗱𝗲𝗺 ⚡🌧 🔸 Zarówno w piątek jak i w trakcie nadchodzącego weekendu czeka nas dalszy rozwój popołudniowych burz formujących się na strefach zbieżności wiatru. Do naszego kraju wciąż dopływać będą następne porcje ciepłych, mocno wilgotnych mas powietrza o umiarkowanej chwiejności termodynamicznej na poziomie 1000-1500 J/kg CAPE. 🔸 Szczególnie w godzinach popołudniowych i częściowo także wczesnym wieczorem w wielu regionach Polski podobnie jak w ostatnich dniach będą rozwijać się pojedyncze komórki burzowe, a z czasem większe systemy wielokomórkowe. Spodziewane sumy opadów mogą ponownie osiągać i przekraczać poziom 30 mm powodując lokalne zjawiska zalań zwłaszcza na terenach zurbanizowanych. Warunki panujące w troposferze będą także sprzyjać formowaniu się w chmurach burzowych struktur gradowych, których to średnice mogą wynosić zwykle 2-3 cm. W piątek najwięcej burz należy spodziewać się na południu, częściowo w centrum, na zachodzie oraz północy. W sobotę warunki do powstawania burz będą korzystne dla większości Polski, zaś w niedzielę potencjał prawdopodobnie skoncentruje się bardziej na południowym zachodzie, zachodzie i północnym zachodzie. ⚡ 🔸 Wraz z utrzymywaniem się burzowego okresu nad Polską, obserwowany będzie także wzrost temperatury powietrza. Od piątku do niedzieli nad większością kraju termometry będą wskazywały 24°C-26°C, a lokalnie >26°C. Animacja: prognozowany rozwój konwekcji burzowej nad Polską w okresie piątek - niedziela (model GFS / wxcharts.com)


DŁUGI WEEKEND 30.05-1.06. Wstępny przegląd prognoz. SILNE BURZE w piątek. Prognoza pogody.

DŁUGI WEEKEND 30.05-1.06. Wstępny przegląd prognoz. SILNE BURZE w piątek. Prognoza pogody.


od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Burzowa pogoda w Polsce 24.05.2024. Zobacz najnowsze informacje - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski