MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań w Krakowie. Tak drogo nie było nigdy

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Sylwia Penc
Kraków to jeden z największych i najdroższych rynków mieszkaniowych w Polsce. Obecnie za metr kwadratowy nowego mieszkania w stolicy Małopolski płaci się ponad 14 tysięcy złotych. Stawki w ciągu roku wzrosły aż o 20 procent. Równolegle zmniejsza się liczba nowych mieszkań w ofercie, a popyt rośnie. Analizę przygotował analityk regionalnych rynków nieruchomości - Marcin Moneta związany z serwisem rynekpierwotny.pl

Kraków z liczbą ludności przekraczającą 800 tys. osób jest drugim pod względem liczebności miastem w Polsce - po Warszawie. To także jeden z największych rynków pracy, wiodący ośrodek akademicki i turystyczny. Wszystko to przekłada się na silny popyt na mieszkania. Tak istotnie jest. Obecnie ceny nieruchomości w Krakowie są - po Warszawie - najwyższe wśród miast wojewódzkich w Polsce.

Wg danych BIG DATA RynekPierwotny.pl oraz GetHome.pl, średnia cena 1 mkw. nieruchomości mieszkaniowej w Krakowie wynosi 14066 zł. W Warszawie za 1 mkw. mieszkania płaci się przeciętnie 14604 zł, w Trójmieście - 13250 zł, we Wrocławiu - 12350 zł, w Poznaniu - 11061 zł, a w Łodzi - 9791 zł.

Krakowski rynek nieruchomości w ciągu roku zanotował aż 20 procentowy wzrost cen mieszkań. W lipcu 2022 średnia cena nieruchomości mieszkaniowej wynosiła tu 11726 zł. Wraz ze wzrostem cen znacznie spadła też liczba mieszkań w ofercie. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl oraz GetHome.pl wynika, że w lipcu 2023 w ofercie deweloperów było nieco ponad 5700 mieszkań. Rok wcześniej było ich blisko 12 tysięcy. Wskaźnik popytu - a więc relacja liczby mieszkań sprzedanych w stosunku do ogólnej liczby ofert w Krakowie rośnie. Obecnie wynosi ponad 15 procent.

Struktura cenowa

Z raportu BIG DATA RynekPierwotny.pl oraz GetHome.pl za II kw. 2023 wynika, że w ofercie mieszkaniowej z Krakowa dominują nieruchomości najdroższe. W analizowanym okresie ponad 50 proc. udział miały mieszkania w cenach powyżej 12 tysięcy złotych za 1 mkw. Mieszkania nieco tańsze (10 - 12 tys. zł/mkw.) stanowiły 28 proc. , a mieszkania sprzedawane po 9 - 10 tys. zł/mkw. - 14 proc. oferty. Nieruchomości w cenach poniżej 9 tys. zł za metr kwadratowy było zaledwie 7 proc. (z czego 1 proc. - mieszkania w cenach 8 tys. zł/mkw. lub niższych).

W ofercie deweloperskiej dominują mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe (odpowiednio ponad 35 i 33 proc.). Niecałe 16 proc. stanowią mieszkania 4 pokojowe i większe, kawalerki natomiast mają 14 procentowy udział. Deweloperzy nie stawiają na domy. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w lipcu 2023 domy w ofercie stanowiły mniej niż 2 proc. dostępnych nieruchomości.

Najdroższe i najtańsze lokalizacje

Co do specyfiki cenowej konkretnych lokalizacji Kraków nie różni się zasadniczo od innych miast, a więc drogie jest ścisłe centrum (Stare Miasto) i lokalizacje prestiżowe (np. Kazimierz) oraz dzielnice okalające centrum, takie jak Grzegórzki, Zwierzyniec czy Krowodrza. Na drugim biegunie cenowym są lokalizacje peryferyjne - można wskazać choćby na Nową Hutę, Bieżanów - Prokocim, czy Mistrzejowice.

W ścisłym centrum i lokalizacjach prestiżowych oraz turystycznych stawki są oczywiście bardzo wygórowane. Dominuje tu segment Premium a ceny niejednokrotnie przekraczają znacznie 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Przykładem może być choćby inwestycja Libra Residence przy ul. Librowszczyzna 3, gdzie metr kwadratowy apartamentu wycenia się od 25 tys. zł.

Bardzo drogie są oczywiście również wszystkie lokalizacje blisko centrum, w promieniu 2 - 3 km. Przykładowo: za mieszkanie w nowym projekcie Cieszyńska 9 w dzielnicy Krowodrza trzeba zapłacić od 17400 zł/mkw. W podobnej cenie są mieszkania na Grzegórzkach w nowym projekcie Masarska 6. Z kolei za komfort mieszkania w dzielnicy Zwierzyniec, w sąsiedztwie Wisły - w projekcie Duo Residence, przy ul. Kościuszki 60, należy zapłacić już przynajmniej 21 tys. Zł/mkw.

Oczywiście drugi biegun cenowy stanowią głównie peryferie

W inwestycji Stara Cegielnia na Wzgórzach Krzesławickich mieszkania są do kupienia już od 7700 zł/mkw. Podobne oferty znajdziemy m.in. w Wieliczce, czy w dzielnicy Nowa Huta. Za mieszkania w projekcie przy ul. Bardosa w Nowej Hucie oferent oczekuje od 7990 zł/mkw. W dzielnicach takich jak Podgórze, czy Prądnik Biały dostępne są nieruchomości w przedziale cenowym 8 - 9 tys. zł/mkw. Za mieszkanie w inwestycji Zodiak, w lokalizacji Bieżanów - Prokocim, niecałe 9 km od ścisłego centrum należy zapłacić od 8900 zł/mkw.

Oczywiście stawki rosną, im bliżej centrum. W lokalizacjach oddalonych o 4 - 5 km, częściej spotkamy oferty w cenach powyżej 10 tys. zł/mkw. Przykładem może być projekt Ułanów 58 w lokalizacji Prądnik Czerwony, około 3 km od centrum. Za mieszkania tu płaci się od 11700 zł/mkw. Z kolei mieszkania w inwestycji Lofthouse Zabłocie na Podgórzu, przy ul. Kiełkowskiego wyceniane są od 12 tys. zł za metr kwadratowy.

Podsumowanie

Kraków to ciągle bardzo rozpędzony rynek nieruchomości, z rozwiniętym segmentem premium a także ofertą skierowaną do klientów inwestycyjnych, którzy chcą dobrze ulokować kapitał, bądź też zarabiać na wynajmie. Wszystko wskazuje na to, że po okresie lekkiego hamowania cen z 2022 roku, obecnie rynek znów wszedł w trend wzrostowy, za sprawą silnego popytu. Mimo wszystko oferta z segmentu popularnego pozwala ciągle znaleźć tańsze nieruchomości, choć zazwyczaj w bardziej oddalonych lokalizacjach.

źródło:
GetHome.pl
Rynekpierwotny.pl

Prędkość ma we krwi - wywiad z Maciejem Gładyszem

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań w Krakowie. Tak drogo nie było nigdy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski