Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Charsznica. Małopolskie Dni Kapusty. Najcięższa główka wyrosła na… Mazowszu!

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wideo
od 16 lat
Tego jeszcze podczas Charsznickich Dni Kapusty nie było. Konkurs na najcięższą kapuścianą głowę wygrał rolnik z Mazowsza! Jego kapusta ważyła prawie 20 kilogramów. Miejscowi zapowiadają, że w przyszłym roku nie dopuszczą do tego, by ktoś ich pokonał w kapuścianej rywalizacji.

Zanim jednak doszło do ogłoszenia wyników konkursu, uczestnicy wydarzenia tradycyjnie modlili się w kościele w Chodowie, a następnie przeszli na stadion Spartaka. Po powitaniu gości i części oficjalnej przyszedł czas na koronację kapuścianej pary królewskiej. Tę godność otrzymali w tym roku Roksana Micyk z Chodowa oraz Michał Raj z Uniejowa Kolonii. W pełnieniu królewskich obowiązków zastąpili Edytę Stojek i Przemysława Peronia.

O tym, że nowy kapuściany władca zna się na uprawie, świadczyły właśnie wyniki konkursu na najcięższą głowę. Wyhodowana przez niego kapusta ważyła ponad 16,5 kg i była najcięższą z tych, zgłoszonych do konkursu przez gospodarzy. Swoje umiejętności rolnicze Michał Raj przejął z pewnością od swojego ojca Henryka. Można nawet powiedzieć, że uczeń przerósł mistrza, bo kapusta Henryka Raja ważyła 16 kg i zajęła w konkursie trzecie miejsce.

Zwyciężył natomiast Jakub Barszczewski z Czarnej na Mazowszu, który zdeklasował charsznicka konkurencję, przywożąc główkę odmiany novoton, ważącą 19,2 kilograma. Zwycięzca przyznał, że taki wynik to nie przypadek. Gdy dowiedział się o konkursie, tak dbał o swoją kapustę, by była jak najcięższa.

Miejscowi plantatorzy, cieszący się w całej Polsce opinią, najlepszych specjalistów od uprawy kapusty, nie mogli być oczywiście zadowoleni z takiego wyniku i zapowiadają, że w przyszłym roku na pewno nie pozwolą się nikomu pokonać. Nie będzie to jednak łatwe, bo konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku swoje kapuściane głowy przywiozło już trzech rolników, zamieszkałych daleko pozą gminą Charsznica.

Po raz czwarty w historii Dni Kapusty przyznano również tytuł Przyjaciela Kapuścianej Stolicy. W tym roku otrzymał go przewodniczący miechowskiej Rady Powiatu Krzysztof Świerczek.

Uprawa i kiszenie kapusty w rejonie Charsznicy trwało od wieków, ale prawdziwy rozkwit zaczął się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Miejscowy wójt Jan Żebrak, który również uprawia kapustę, przypomina jako pierwsi podnieśli uprawę kapusty na wyższy poziom mieszkańcy sąsiadującego w Charsznicą Chodowa. Powstały tam nie tylko nie tylko uprawy na dużą skalę, ale też lokalna spółdzielnia. Jej członkowie uprawiali kapustę, ale też ją przetwarzali i sprzedawali na nieodległym Śląsku.

- Jak to się udało, jak to zaczęło funkcjonować, zaowocowało dobrymi dochodami, przyzwoitymi cenami, no to trzeba było iść dalej za ciosem, rozwijać tą produkcję. A ciekawi sąsiedzi podpatrzyli i również zdecydowali się na uprawę kapusty, we własnym zakresie. We własnych gospodarstwach. No i ruszyła lawina - mówił wójt w prasowym wywiadzie.

Po kilkudziesięciu latach charszniccy rolnicy stali się znakomitymi specjalistami w uprawie kapusty. Mają do tego odpowiedni sprzęt i wiedzę przekazywaną z ojca na syna, ale też na często organizowanych szkoleniach. Powierzchnia kapuścianych upraw w gminie dochodzi do 2,5 tysiąca hektarów a co dziesiąta główka wyhodowana w Polsce pochodzi właśnie stąd.

Ale uprawa to tylko początek. Sukces tutejszych rolników polega przede wszystkim na tym, że potrafią swój produkt przetwarzać. Oferują półprodukt w postaci kapusty kiszonej, ale też jako farsz do pierogów, surówki, sałatki. I to wszystko od razu spakowane w woreczki, wiaderka lub beczki. Tak naprawdę producenci kapusty z Charsznicy to już nie tylko rolnicy, ale przedsiębiorcy, a ich gospodarstwa to firmy produkcyjno-handlowe.

W 2006 roku charsznicka kapusta kwaszona została wpisana na listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski