Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ma nauka do zdjęć (i odwrotnie)? – czyli rusza Miesiąc Fotografii w Krakowie

Łukasz Gazur
Walker Evans fotografował nie tylko modę – jak widać
Walker Evans fotografował nie tylko modę – jak widać fot. Materiały prasowe
Już dziś możecie oglądać wystawy, które przesuwają granice fotografii nieraz bardzo daleko

Jeśli już maj to wiadomo, że w Krakowie odbywa się Miesiąc Fotografii, jeden z największych tego typu festiwali nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy.

Kurator programu głównego tegorocznej edycji MFK, Aaron Schuman, nakłonił organizatorów imprezy, by w tym roku skupić się na poszukiwaniach związków pomiędzy wiedzą, nauką i fotografią. On sam zgłębia ten temat na łamach swojego magazynu internetowego „SeeSaw”. Stąd tytuł tegorocznej edycji – „Re:Search”. Wskazuje on, że będziemy mieli okazję, by przekonać się, jak duży potencjał poznawczy drzemie w fotografii. A odpowiedź jest bardzo nieoczywista – wbrew pozorom.

Festiwal otwarty zostanie oficjalnie jutro, 16 maja, tradycyjnie już w Galerii Starmach wystawą „Ostatnie obrazy” Trevora Paglena (godz.18). Poza tym wśród 9 propozycji programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie od dziś, od godz. 18, oglądać możemu w MOCAK-u „Kolekcję obrazów” Taryn Simon oraz wystawę „Walker Evans.

Fotografia prasowa”. W Kamienicy Szołayskich na wystawie „Lektury dodatkowe” możemy poznać twórczość brytyjskiej artystki, Clare Strand (otwarcie w sobotę, godz. 18). W Galerii Pauza publiczność festiwalu przekona się, czym jest „Forensyka estetyczna”, czyli fotografia na pograniczu kryminalistyki, estetyki i psychologii (otwarcie w sobotę o godz. 20). Wystawę „Promieniowanie”, której kuratorem jest Wojciech Nowicki, będzie można zobaczyć w Muzeum Manggha (otwarcie w niedzielę o godz. 17).

Ważną wystawą będzie z pewnością „FOLK. Etnografia osobista” w Muzeum Etnograficznym. To osobista opowieść kuratora Aarona Schumana o podążaniu tropem przodków, rodzinnych legend, okruchów wspomnień. Bazą do odbudowywania rodzinnej przeszłości (jego pradziadek pochodził z Galicji, później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych) stała się kolekcja Muzeum Etnograficznego. Kurator trafił w niej na wiele obiektów przypominających mu jego pamiątki rodzinne, jak pisanki czy haftowane obrusy (otwarcie w niedzielę o godz. 15).

Tegoroczna sekcja eksperymentalna pojawi się jako wystawa „Oddźwięki” w Bunkrze Sztuki. Jakub Woynarowski będzie sprawdzał, czy obraz fotograficzny ma moc zniewalania zmysłów innych niż wzrok. Z kolei „Hotel Oracle” Jasona Fulforda w Alchemii będzie opowieścią o wiedzy ukrytej (otwarcie jutro, godz. 21.30).

Od kilku lat przy MFK działa Sekcja ShowOFF. Znów bohaterami będą artyści, którzy dopiero zaczynają funkcjonować w obiegu. Ich wystawy pojawią się w różnych częściach Krakowa.

Z kolei cykl Krakow Photo Fringe, organizowany wspólnie z Fundacją „Lablab”, to próba zbierania całego fotośrodowiska. To rodzaj platformy, skupiającej rozmaite wydarzenia fotograficzne, odbywające się równolegle do imprez Miesiąca Fotografii w Krakowie. Nie brakuje tu wystaw, warsztatów, dyskusji, wydawnictw.

Jak widzicie, jest w czym wybierać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski