Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co mewy robią na wodach śródlądowych?

Grzegorz Tabasz
Przysiadły na blaszanym dachu w długim rzędzie. Kilka wyczyniało powietrzu podniebne akrobacje, by po chwili wylądować na latarniach. Mewy, mewy, mewy.

Brakowało zapachu morskie bryzy, a pomyślałbym, że jakimś cudem z podnóża Beskidów wylądowałem w bałtyckim porcie. Nie pytajcie mnie proszę, co to za gatunek.

Nawet wytrawni ornitolodzy mają wątpliwości, z którym gatunkiem mają sprawę. Ten sam ptak wygląda inaczej, gdy wyjdzie z gniazda. Po dwóch latach przystroi się w nowe piórka, a gdy dorośnie na czas godów przybierze odmienną szatę.

Pewnie nie popełnię błędu, jeśli widziane ptaki nazwę mewą srebrzystą, gdyż akurat ten gatunek ostatnimi laty przemieścił się daleko od morskich wybrzeży.

Co mewy robią na wodach śródlądowych? Doskonale sobie radzą. Konkurują z czarnymi ptakami o resztki na śmietnikach. Są tak duże jak nasze gawrony, a zawadiacko wygięty dziób budzi szacunek. Nie pogardzą żadnym pokarmem. Mają jeszcze jeden poważny atut.

Niespecjalnie boją się ludzi i… budzą odruchową sympatię. Ot, wspomnienie lata, wygrzanej słońcem plaży. Jak tu nie pokarmić białego ptaka, który przyfrunął wprost znad Bałtyku, no jak?

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski