Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co przeszkadza młodym w usamodzielnieniu się?

Marian Cholewiński
Polskie standardy. Zbyt duża powierzchnia mieszkalna rzadko występuje w polskich gospodarstwach domowych. Biorąc pod uwagę standardy europejskie, zbyt duże mieszkanie ma w Polsce tylko 11 proc. rodzin, podczas gdy w Belgii i Irlandii wskaźnik ten wynosi aż 72 proc.

Młodzi Polacy często bardzo długo mieszkają z rodzicami, gdyż mieszkania są dla nich za drogie.

Podział na biednych i bogatych
–_ Najlepsze warunki mieszkaniowe mają obywatele bogatych krajów Unii, do którego to grona Polska się nie zalicza. Decyduje o tym dostępność mieszkań wynikająca z faktu, że w stosunku do zarobków mieszkania w naszym kraju są drogie _– mówi Bartosz Turek z Lion’s Banku.

Tę zależność od zarobków potwierdzają dane Eurostatu, które dzielą całe polskie społeczeństwo na pięć grup pod względem dochodów. Z tego podziału wynika, że co piąty Polak o najwyższych dochodach miał w 2013 roku do dyspozycji ponad 33,3 tys. zł na osobę w gospodarstwie domowym. Z drugiej strony także co piąta polska rodzina ma roczny dochód na osobę mniejszy niż 13,8 tys. zł. W pierwszej z wymienionych grup ponad 18 proc. osób żyje w bardzo dużych mieszkaniach. Okazuje się, że najbiedniejsi też mogą sobie pozwolić na taki luksus. 6 proc. osób z tej grupy ma mieszkania sporej wielkości.

Mieszkamy bardzo skromnie
Osoba samotna mieszkająca w przynajmniej 3-pokojowym mieszkaniu czy też rodzina z dwójką dzieci dysponująca co najmniej pięcioma pokojami to niemal standard w wielu krajach tzw. „starej Unii”. Wystarczy powiedzieć, że w dużych, ponadstandardowych mieszkaniach w Belgii żyje blisko 73 proc. rodzin.

Podobnie jest w Irlandii, natomiast na Cyprze i Malcie wskaźnik ten wynosi prawie 70 proc. W Hiszpanii, Holandii i Norwegii tak żyje 55 proc. rodzin, a w Wielkiej Brytanii, Finlandii i Szwajcarii odsetek ten wynosi około 50 proc. Nieco „gorzej” jest w Niemczech i Austrii, gdzie wskaźnik ten jest zbliżony do średniej unijnej, wynoszącej 34 proc.

W Polsce odsetek rodzin mieszkających w bardzo dobrych warunkach wynosi 11 proc. Przed nami, z wynikiem ok. 20 proc. plasują się Czechy, Litwa i Estonia. Gorzej mieszkają w Rumunii (5 proc.), Chorwacji i na Węgrzech (7 proc.) oraz w Grecji (10 proc.).

Przypomnijmy, że mowa jest o rodzinach żyjących w mieszkaniach czy domach o warunkach wyższych niż europejski standard. Zgodnie z nim, w każdym mieszkaniu powinien być pokój dzienny plus sypialnia dla każdej osoby lub pary. Pokój z kuchnią jest więc mieszkaniem nie spełniającym żadnego standardu, dwupokojowe mieszkanie spełnia europejski standard o ile mieszka w nim singel lub para.

Bardzo często z rodzicami
Co trzeci polski trzydziestolatek wciąż mieszka z rodzicami. Z danych statystycznych wynika, że 2,8 mln osób w wieku 25-34 lat mieszka w Polsce z rodzicami. – Na drodze do usamodzielnienia się przeważnie nie stoi brak pracy, ale raczej za _ drogie nieruchomości w porównaniu do zarobków osób młodych _– mówi Bartosz Turek.

Ta sytuacja ciągle się pogarsza. W 2005 roku 36 proc. osób w wieku od 25 lat do 34, czyli dorosłych i po zakończeniu nauki, które teoretycznie powinny się usamodzielnić, ciągle mieszkało z rodzicami. Teraz jest ich prawie 44 proc., czyli istotnie więcej niż przed 9 laty.

Dla kontrastu można podać, że krajem o najlepszej sytuacji mieszkaniowej młodych ludzi w Europie jest Dania. Tam, w rozważanej grupie wiekowej, tylko niecałe półtora proc. osób mieszka razem z rodzicami. Żadnych większych problemów z usamodzielnieniem się nie mają też mieszkańcy Szwecji, Norwegii czy Finlandii.

Głównym powodem takiej trudnej sytuacji młodych ludzi w naszym kraju są bardzo wysokie ceny mieszkań. W tej sytuacji młodych ludzi, pracujących jeszcze stosunkowo krótko i zarabiających niewiele, po prostu nie stać na zakup mieszkania. Nawet na kredyt, gdyż spłata rat najczęściej przekracza ich możliwości finansowe. Z tego samego powodu w większości nie mogą też poważnie myśleć o wynajmie mieszkania. Pozostaje zatem rodzinne gniazdko u rodziców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski