MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej obcokrajowców na rynku pracy. Jak reagują polscy pracownicy? „Globalne organizacje pojawiają się w Polsce"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Większość polskich pracowników deklarujących zawodową współpracę z osobami pochodzącymi z zagranicy, to pracownicy fizyczni.
Większość polskich pracowników deklarujących zawodową współpracę z osobami pochodzącymi z zagranicy, to pracownicy fizyczni. Lukasz Kaczanowski/ Polska Press
Polski rynek pracy staje się międzynarodowym środowiskiem. Jak wynika z badań Pracuj.pl, już 56,5 proc. Polaków deklaruje, że miało kiedykolwiek okazję współpracować z osobami z zagranicy. – Globalne organizacje pojawiają się w Polsce, dostrzegając w naszym kraju duży potencjał inwestycyjny i rozwojowy – mówi nam Aleksandra Skwarska i dodaje, że większość polskich pracowników deklarujących zawodową współpracę z osobami pochodzącymi z zagranicy, to pracownicy fizyczni.

Spis treści

Coraz bardziej dynamiczny rozwój globalnych centrów usług biznesowych w Polsce, atrakcyjność i otwartość lokalnego rynku czy dostępność pracy dla osób posługujących się rozmaitymi językami europejskimi to kilka spośród czynników wpływających na fakt, iż polski rynek pracy staje się coraz bardziej międzynarodowym środowiskiem.

Choć zjawisko to zostało zapoczątkowane już lata temu, to jednak ostatnie 12 miesięcy najmocniej wpłynęło na to, jak obecnie wygląda zawodowa rzeczywistość w Polsce. 24 lutego 2022 roku, w momencie wybuchu wojny w Ukrainie, rozpoczęła się migracja uchodźców do innych krajów. Z Ukrainy do Polski przyjechało łącznie blisko 10 mln osób. Część z nich nie osiadała w Polsce – bilans wykazuje, że przyjeżdżających do Polski przez rok było o blisko 2 mln więcej, niż wyjeżdżających. Jednak ci, którzy zdecydowali się zostać, częściowo podejmowali próbę jak najszybszego podjęcia pracy zarobkowej w Polsce.

Polski rynek pracy coraz bardziej międzynarodowy

Polski rynek pracy od lat staje się coraz bardziej międzynarodowym środowiskiem. Ma to miejsce między innymi za sprawą centrów nowoczesnych usług biznesowych. Globalne organizacje pojawiają się w Polsce, dostrzegając w naszym kraju duży potencjał inwestycyjny i rozwojowy – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, Grupa Pracuj.

Jak tłumaczy, potwierdzają to liczby. – 56,5 proc. respondentów badania Pracuj.pl deklaruje, że na swojej drodze zawodowej mieli okazję współpracować z osobami innej narodowości – mówi. – Nie jest oczywiście tak, że osoby z innych krajów podejmują w Polsce pracę wyłącznie w firmach z sektora BPO/SSC. Większość polskich pracowników (65 proc.) deklarujących zawodową współpracę z osobami pochodzącymi z zagranicy, to pracownicy fizyczni – dodaje.

Dla porównania 56 proc. badanych miało taką sposobność pracy biurowej. – Te dane mogą potwierdzać opinie dotyczące znaczącej roli osób z zagranicy we wsparciu branż zatrudniających pracowników fizycznych – przyznaje Skwarska.

Duże zmiany w ciągu ostatniego roku

Zdaniem ekspertki, bezprecedensowy wpływ na tę sytuację miało ostatnie 12 miesięcy. – Doświadczyliśmy w tym czasie zmiany, jaka na polskim rynku pracy, ale też rynek szeroko pojęty, nie doświadczył od dawna – przyznaje. Skwarska przypomina, że od 24 lutego zeszłego roku do Polski z Ukrainy wjechało wg danych Straży Granicznej blisko 10 mln osób. W drugą stronę przemieściło się 8 mln. Innymi słowy, do Polski przez granicę z Ukrainą wjechało od wybuchu wojny ok. 2 mln obcokrajowców więcej, niż z niej wyjechało. – Część z tych osób przemieściła się do kolejnych krajów, natomiast inni natychmiast weszli na lokalny rynek pracy – zauważa.

40 proc. badanych dostrzega, że napływ pracowników z Ukrainy może mieć pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Co cieszy, blisko 80 proc. Polaków podkreśla, że w pracy liczą się umiejętności pracownika, a nie jego narodowość. Widoczny jest wysoki poziom zrozumienia i tolerancji, którym cechują się specjaliści i specjalistki w naszym kraju – zauważa.

Polacy obawiają się obcokrajowców na rynku pracy?

Skwarska nie ukrywa, że wśród polskich pracowników nie brakuje obaw. Jednak jej zdaniem w większości przypadków ta sytuacja odbierana jest raczej pozytywnie niż jako zagrożenie. Mimo to duża grupa respondentów deklaruje, że dostrzega negatywny wpływ na swoją branżę lub dostępność ofert pracy. – Gwałtowne zmiany na rynku zawsze wiążą się z pewnego rodzaju niepewnością, dlatego obawy Polaków są w tym zakresie uzasadnione – wyjaśnia.

Powołując się na dostępne prognozy, przyznaje, że ostatecznie ma to przynieść pozytywne skutki dla Polski i polskiego społeczeństwa. Przemyślane, systemowe i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy może „przynieść pozytywne skutki, takie jak choćby wzrost PKB”.

– Co więcej, dzięki napływowi tych nowych pracowników, prawdopodobnie uda się częściowo zaspokoić niedobory kadrowe. Te zgłasza aż 40 proc. przedsiębiorstw budowlanych, transportowych i teleinformatycznych. Część z tych braków mogą zaspokoić właśnie uchodźcy – tłumaczy.

– Dzięki odpowiedniemu podejściu polski rynek pracy będzie mógł w dalszym ciągu rozwijać się, stanowiąc coraz bardziej wielokulturowe środowisko. To z kolei ma szansę sprawić, że Polska może stać się jeszcze mocniejszą lokalizacją dla światowego biznesu – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej obcokrajowców na rynku pracy. Jak reagują polscy pracownicy? „Globalne organizacje pojawiają się w Polsce" - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski