MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cudowne buraki

Redakcja
O tym, że jest bardzo zdrowy, wiedzą chyba wszyscy. Jadamy go w postaci gotowanej, pijemy surowy sok, przyrządzamy barszcze. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wszystkie jego znane odmiany pochodzą od buraka dzikiego, który do dziś rośnie na Bliskim Wschodzie, między wybrzeżami Morza Śródziemnego i Czarnego, w pobliżu Morza Kaspijskiego oraz w Indiach. W celach leczniczych stosowano liście buraka już w Babilonii w roku 2000 p.n.e. Około roku 400 p.n.e. buraki uprawiano już w Grecji, a 200 lat później rozpowszechniły się na terenie republiki rzymskiej. Za panowania Karola Wielkiego i przez pozostałą część średniowiecza uprawiany był burak ćwikłowy, jako warzywo liściaste we Francji i Italii, a w Niemczech od XII wieku. W wieku XV odmiana czerwona zawędrowała do Włoch. W Polsce pojawił się już za panowania króla Władysława Jagiełły, a więc na przełomie XIV i XV wieku. Od kiedy to tylko było możliwe, próbowano uszlachetnić buraka, tak by w zależności od potrzeby wytwarzał większy korzeń lub większe liście. Obecnie jest uprawiany na wszystkich kontynentach i w wielu odmianach.

Trendy jadalne

Buraki są zdrowe, ponieważ zawierają białko, cukry, witaminy C i B, kwas foliowy, karoten, mikro i makroelementy (wapń, magnez, potas, sód, żelazo), betaninę - barwnik buraków czerwonych, mający działanie bakteriostatyczne.
Lecznicze właściwości buraków wynikają z faktu, iż działają one pobudzająco, za sprawą betaniny zwiększają odporność, a obecność takich pierwiastków jak lit, stront i rubid sugeruje działanie wspomagające przy leczeniu nowotworów złośliwych.
Buraki przez substancje pektynowe ułatwiają trawienie, obniżają poziom cholesterolu, przeciwdziałają miażdżycy i hamują procesy gnilne w jelitach, zawarty w nich kwas foliowy jest zalecany kobietom ciężarnym.
Mają właściwości odkwaszające organizm dzięki zawartości wapnia, potasu, sodu i magnezu.
Zawarta w nich witamina B wspomaga proces tworzenia się czerwonych ciałek krwi.
Sok z buraków ma wpływ na łagodzenie przebiegu menopauzy, pobudza krążenie, ułatwia wydalanie moczu, oczyszcza krew, pomaga przy złej przemianie materii. (Zaleca się pić dwa razy dziennie pół szklanki soku rozcieńczonego zimną wodą przed posiłkami).
Sok z buraków zmieszany w połowie z miodem pomaga na nadciśnienie, zaś sok z 2 marchewek, 12 buraków i selera, rozcieńczony wodą, leczy anginę i grypę. Anginę można też leczyć, płucząc gardło 3 razy dziennie podgrzanym sokiem z buraków.
Sałatka z 3 dużych ugotowanych i utartych buraków z dodatkiem siekanej cebuli, niedużego kiszonego lub konserwowego ogórka wspomaga walkę z otyłością, leczy wątrobę i nerki.
Czerwony barszcz zwalcza zgagę i kwasy w żołądku. Barszcz z sokiem z cytryny pomaga w leczeniu gruźlicy. Ćwikła ułatwia trawienie. Wywar z naci buraka i korzeni selera wypity 2 godziny przed snem pomoże na bezsenność.
Częste picie kwasu buraczanego pomaga w leczeniu anemii, zaparć, depresji, nadciśnienia. (Sporządzenie kwasu buraczanego jest bardzo proste. Należy pokroić buraki w plastry, a następnie zalać je przegotowaną letnią wodą i dodać kromkę suchego chleba. Po siedmiu dniach przecedzić).
Mimo ich zachwycających właściwości, jedzenie buraków jest niestety zabronione w wielu dietach odchudzających, ze względu na zawartość cukru.
Buraki korzeniowe nie mają dużych wymagań i są łatwe w uprawie, mogą rosnąć w półcieniu, ale preferują miejsca słoneczne, na dobrze uprawionych glebach nie wymagają nawet dodatkowego nawożenia.
Na podstawie:
"Warzywa w kuchni" - Henryk Dębski, Danuta Dębska - Warszawa 1989 r.

Zapiekanka z brokułów i buraków

- 200 g buraków,
- 400 g brokułów,
- sól,
- tarta gałka muszkatołowa,
- 50 g mielonych migdałów,
- 1 ząbek czosnku - przeciśnięty przez praskę,
- olej do wysmarowania formy,
- świeżo mielony pieprz,
- 3 łyżki płatków migdałowych,
- 100 g tartego miękkiego żółtego sera.
Buraki gotować w wodzie przez 40 - 60 min., zahartować, obrać ze skóry i pokroić na cienkie talarki. Brokuły podzielić na różyczki, łodygi obrać. Całość gotować przez 10 - 20 min. z dodatkiem soli i gałki muszkatołowej. Piekarnik rozgrzać do temp. 200°C. Mielone migdały i czosnek rumienić na suchej patelni tak długo, aż zaczną pachnieć. Formę do zapiekanek wysmarować tłuszczem, włożyć do niej buraki i doprawić je solą oraz pieprzem. Osączone brokuły wymieszać z migdałami i obłożyć nimi buraki. Całość posypać płatkami migdałowymi i serem. Piec tak długo, aż ser zacznie się topić.
www.mistrzkuchni.pl

Sałatka z buraków i kiszonych ogórków

- 2 buraki
- 5 ogórków kiszonych
- 1,5 łyżki oliwy z oliwek
- natka pietruszki
- koperek
- szczypta soli
- pieprz

Buraki obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach i osączyć z nadmiaru soku. Dodać pokrojone w kostkę ogórki, oliwę, posiekaną natkę i koper. Doprawić solą i pieprzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski