Ćwicz z Olgą Chaińską. Bądź aktywnym seniorem i starzej...

Ćwicz z Olgą Chaińską. Bądź aktywnym seniorem i starzej się... wolniej

Izabela Mortas

Echo Dnia Świętokrzyskie

Echo Dnia Świętokrzyskie

Olga Chaińska - druga od lewej, dietetyczka i trenerka prowadzi treningi dla seniorów

Olga Chaińska - druga od lewej, dietetyczka i trenerka prowadzi treningi dla seniorów ©archiwum prywatne

Aby zachować dobre zdrowie, ruch powinien być codziennym nawykiem. I to wcale nie w ekstremalnych dawkach! Jak ćwiczyć, gdy nie ma się już 18 lat? Podpowiada Olga Chaińska, dietetyk, trener personalny, właścicielka Expert Fitness w Kielcach.
Olga Chaińska - druga od lewej, dietetyczka i trenerka prowadzi treningi dla seniorów

Olga Chaińska - druga od lewej, dietetyczka i trenerka prowadzi treningi dla seniorów ©archiwum prywatne

Seniorzy będący na emeryturze, wbrew krążącym przekonaniom o ich nieograniczonym czasie wolnym, mają obecnie wiele codziennych obowiązków, które zajmują im czasami cały dzień. Często, niestety, zapominają o tym, by przeznaczyć jakąkolwiek część dnia na czynności, które pomagają im w poprawie zdrowia i dobrego samopoczucia- Problem ten dotyka coraz więcej osób. Czasami dopiero bóle spowodowane kontuzją, wieloletnim zaniedbaniem lub przewlekłymi chorobami skłaniają do podjęcia rehabilitacji, która często jest długa, monotonna i nie przynosi oczekiwanych efektów.
Dlatego warto pamiętać o profilaktyce, która jest najistotniejsza w każdym wieku, a szczególnie po 60. roku życia, kiedy osoby starsze coraz częściej narażone są na urazy, częstsze spadki odporności oraz problemy układu krążenia i oddechowego- mówi Olga Chaińska.

Badania dowodzą, że statystyczny senior w Polsce choruje na 3-4 choroby przewlekłe i przyjmuje stale 5-6 różnych leków. W Polsce co najmniej 2/3 osób starszych choruje na nadciśnienie tętnicze, około 1/3 jest leczona z powodu choroby niedokrwiennej serca, a częstość występowania niewydolności serca szacowana jest na 20-50 procent. Dlatego konieczne jest holistyczne podejście do problemów zdrowotnych. - Prawidło dobrana, zaplanowana i systematyczna aktywność fizyczna znacznie spowalnia procesy starzenia. W szeregu badań wykazano, że regularne wykonywanie wysiłku fizycznego przez osoby starsze jest związane z wyższą oceną jakości życia, lepszą możliwością codziennego poruszania się, sprawowania zwykłej codziennej opieki nad sobą, wykonywania zadań domowych, mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji oraz rzadszym odczuwaniem bólu czy niepokoju u osób powyżej 65. roku życia - podkreśla nasz ekspert.

Ćwiczenia dla seniorów powinny być wprowadzane stopniowo. Zaczynamy od najlżejszych, a po 4-6 tygodniach delikatnie zwiększajmy ich intensywność. Na początku mogą to być spacery na świeżym powietrzu, których czas wy-dłużamy w miarę poprawy kondycji organizmu. Dobrze jest też wprowadzić na tym etapie kilka ćwiczeń rozciągających, które uelastycznią ciało i poprawią mobilność. W klubach fitness, klubach seniorów oraz innych miejscach, które zrzeszają osoby starsze, prowadzone są przez trenerów lub fizjoterapeutów specjalne zajęcia fitness. Te również warto uwzględnić.

Zajęcia w klubie fitness

Zajęcia dedykowane seniorom mają charakter wzmacniająco-rozciągający, z przewagą ćwiczeń wzmacniających mięśnie przykręgosłupowe oraz usprawniające stawy. Takie zajęcia wpływają również korzystnie na pracę układu krwionośnego i oddech-owego, co przekłada się na lepsze dotlenienie i ukrwienie organizmu, głównie mózgu. To z kolei zapewnia właściwe funkcjonowanie umysłowe i zapobiega chorobom o podłożu neurologicznym.

ZOBACZ TAKŻE: Jak zacząć ćwiczyć?

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 27 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »