Czarny bez. Kiedyś nosił w sobie silną magię

Grzegorz Tabasz
Okazały krzew karmi na swoimi kwiatami i listowiem kilkadziesiąt gatunków owadów. Owoce zjada sześćdziesiąt kilka ptaków i ssaków. Dla ludzi wciąż jest rośliną leczniczą zaś kiedyś nosił w sobie silną magię.

FLESZ - Ogród na balkonie

Grube konary służą na Słowacji do wyrobu dwumetrowej długości fujar pasterskich, zaś sztukę muzykowania na starym instrumencie UNESCO zaliczyło w poczet światowego dziedzictwa kulturowy.

Doskonale go znacie, gdyż często rośnie obok wiejskich zabudowań, na krajach lasu i miejscach zwanych elegancko, ruderalnymi. Zwykle ludzie mijają go obojętnie. Ot, zielsko. I tyle. No dobrze, już mówię o kim mowa: to bez czarny, zwany również lekarskim lub krótko bziną.

Poznacie go łatwo po wielkich, pierzasto podzielonych liściach o mocnym, niezbyt przyjemnym zapachu. Na przełomie maja i czerwca krzew sporych rozmiarów przyciągnie wzrok wielkimi kwiatostanami w kolorze kości słoniowej. Jesienią gałęzie pochylą się ku ziemi pod ciężarem czarnych owoców.

Rośnie praktycznie wszędzie: w gęstych zaroślach, na brzegach rzek i potoków, śmietniskach i krajach dróg. Z powodu swoich bezcennych właściwości nasi przodkowie roznieśli go po całym kontynencie. Jak rzadko która roślina obrósł w legendy, bajkowe opowieści poprzeplatane z aptekarskimi recepturami.

Zerwałem już pierwsze kwiaty, które zamoczyłem w rzadkim, naleśnikowych cieście. Wrzuciłem na gorący olej. Poczekałem aż nabierze lekko brązowej barwy. Palce lizać, nic nie zostało. To tylko drobny fragment długiej listy receptur, przepisów i zastosowań czarnego bzu, którego mimo niewątpliwych zasług nazwano bziną. I za co?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie