Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek drugiego planu

Redakcja
W czwartej klasie szkoły podstawowej (wtedy podstawówka była ośmioklasowa) został szefem Szkolnej Kasy Oszczędności "Wiewiórka". Poradził sobie, choć jego nauczycielka miała wątpliwości, czy w tak młodym wieku może objąć tak poważną funkcję i odpowiadać za cudze pieniądze.

Andrzej Wyrobiec. Fot. Tomasz Gzell/PAP

Kadry polityki

Dziś odpowiada za finanse Platformy Obywatelskiej, a liderzy tej partii nie mają wątpliwości - Andrzej Wyrobiec, skarbnik partyjny, to właściwy człowiek na właściwym miejscu.

Dla osób, które nie są związane z PO, nominacja nowego skarbnika była zaskoczeniem. W internetowej Wikipedii - na stronie poświęconej Platformie - jest jedynym członkiem zarządu partii, do którego nie ma żadnego odnośnika. Internauta - potencjalny wyborca PO - nie może się więc dowiedzieć, kim jest następca Mirosława Drzewieckiego. A przecież skarbnik to być może trzeci człowiek w partii - po przewodniczącym Donaldzie Tusku i sekretarzu Grzegorzu Schetynie.

Dla działaczy PO nominacja nie była jednak żadnym zaskoczeniem. I nie tylko dlatego, że Andrzej Wyrobiec to były działacz Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Tak naprawdę od kiedy Mirosław Drzewiecki w 2007 r. został ministrem sportu, Wyrobiec prowadził finanse partii. - Wtedy wykonywałem tylko to, co uzgodnił Mirosław Drzewiecki - zastrzega obecny skarbnik.

Małopolski poseł PO Jerzy Fedorowicz: - Znam Andrzeja od wielu lat, to on namawiał mnie kiedyś na start z list KLD. Jest konsekwentny i nie odstępuje od raz przyjętych zasad - podkreśla poseł Fedorowicz.

- Swojej pozycji w Platformie nie zawdzięcza powiązaniom personalnym. Po prostu ktoś zauważył jego predyspozycje do spraw finansowych i wyłowił go do centrali. Był pełnomocnikiem finansowym w kilku ostatnich kampaniach wyborczych i nie mieliśmy później żadnych kłopotów z przyjęciem sprawozdań przez Państwową Komisję Wyborczą - mówi jeden z krakowskich radnych PO. - To ktoś, kto gwarantuje, że nie dojdzie do błędów, mogących mieć wpływ na finansowanie działalności partyjnej, kto ma zaufanie władz PO.

A może kilkumiesięczne sprawowanie funkcji komisarza w małopolskiej PO to zaufanie jednak osłabi...? Wśród małopolskich działaczy niewielu jest takich, którzy potwierdziliby taką tezę. Nieco więcej osób przyznaje jednak, że jako komisarz Andrzej Wyrobiec się nie sprawdził. - Jako polityk poniósł porażkę - ocenia poseł Jarosław Gowin, według którego wybory szefa krakowskiej PO mogą osłabić pozycję Andrzeja Wyrobca w centrali partyjnej.

Tak mogło się stać cztery lata temu, kiedy to z poparciem Andrzeja Wyrobca Platforma wskazała jako kandydata na prezydenta Krakowa ówczesnego posła Tomasza Szczypińskiego, byłego wiceprezydenta tego miasta. - To był błąd - przyznaje Andrzej Wyrobiec. - Tomasza Szczypińskiego znałem choćby z kontaktów w Izbie Przemysłowo-Handlowej, ówczesnego marszałka województwa małopolskiego Janusza Sepioła nie znałem wcale. Ten błąd kosztował PO porażkę w wyborach na prezydenta (Tomasz Szczypiński nie wszedł nawet do drugiej tury), choć wybory do Rady Miasta Krakowa Platforma wygrała. I paradoksalnie po tej klęsce siła Andrzeja Wyrobca w centrali, a tym samym w regionie - wzrosła. - Może dlatego, że publicznie - na spotkaniach partyjnych - mówiłem o nie najlepszym wyborze już w trakcie kampanii wyborczej - przypuszcza Wyrobiec.
- Bez względu na to, jak zakończą się obecne wybory szefa partii w Krakowie i Małopolsce, pozycja Andrzeja Wyrobca pozostanie taka jak była - twierdzi przedstawiciel PO we władzach wojewódzkiego samorządu. - Z kimś, kto jest tak blisko Donalda Tuska, wszyscy muszą się liczyć i nie mogą go ignorować, a tym bardziej z nim walczyć.

- Żaden przewodniczący w Krakowie czy Małopolsce nie pójdzie na otwartą wojnę z Andrzejem Wyrobcem, bo ją przegra - ocenia krakowski, jeszcze do niedawna bardzo wpływowy działacz PO. Tym bardziej że tak naprawdę tuż przed wyborami szefa Platformy w Krakowie Andrzejowi Wyrobcowi bliżej było do Łukasza Gibały niż do Ireneusza Rasia. A szefem krakowskich struktur został poseł Gibała, choć dziennikarze stawiali na posła Rasia. Za dwa tygodnie to ten drugi ma zostać przewodniczącym małopolskiej PO.

Takie porozumienie zostało uzgodnione na krakowskim zjeździe tej partii. Wcześniej obaj pretendenci do kierowania lokalnymi strukturami partyjnymi nie bardzo garnęli się do zgody. Miał ich pogodzić komisarz Andrzej Wyrobiec, ale do porozumienia doszło dopiero na dwa dni przed wyborami w Krakowie i to po spotkaniu w Warszawie. A i tak podjęte tam ustalenia były zupełnie inne niż te, które zatwierdzono na krakowskim zjeździe.

- Dopóki w Platformie będzie konflikt, ktoś taki jak Andrzej Wyrobiec będzie miał mocną pozycję - zawsze może się przydać centrali do rozstrzygania sporów - twierdzi działacz z frakcji związanej z Ireneuszem Rasiem.

Odmienne zdanie ma eurodeputowana Róża Thun. - Andrzej Wyrobiec to człowiek, który szuka porozumienia. Pracowity, niezabiegający o żadne funkcje, a ludzie dzwonią do niego bez przerwy - mówi Róża Thun.

- Czego chciał Grzegorz Schetyna od Andrzeja Wyrobca? Aby w krakowskiej PO nie było sporów i rzezi. I choć posłowie Raś i Gibała nie dotrzymali umowy zawartej przed sekretarzem PO, to jednak do porozumienia doszło i to bardziej uwzględniającego interesy obu stron niż to ustalono wcześniej. To przecież sukces - ocenia zwolennik działań małopolskiego komisarza.

Sam Andrzej Wyrobiec przyznaje, że nie wszystko udało mu się zrobić, by doprowadzić do zgody w krakowskiej Platformie. - Zostawałem komisarzem, gdy rozliczyłem kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego i miałem co najmniej kilka miesięcy wolnego do następnej kampanii - prezydenckiej i samorządowej. Tymczasem trzy tygodnie po objęciu funkcji komisarza wybuchła afera hazardowa, po której musiałem więcej czasu spędzać w Warszawie, niż to wcześniej zakładałem. Stąd brakowało czasu na pracę w regionie - mówi małopolski komisarz. Dodaje jednak, że gdyby nie on, konflikt nie zostałby zażegnany.

Czy po wskazaniu nowego szefa małopolskich struktur partyjnych pozycja Andrzeja Wyrobca osłabnie? Czas pokaże. Można by uznać, że już słabnie - na krakowski zjazd PO nie był nawet delegatem, nie miał prawa głosować, bo jego własne koło go nie skierowało na zjazd. Zdecydowana większość nie ma jednak złudzeń, że obsada stanowisk w spółkach skarbu państwa, a przynajmniej rekomendacje do tych stanowisk, pozostanie w rękach skarbnika PO. A w partii raczej nikt nie ukrywa faktu, że to Andrzej Wyrobiec miał decydujący wpływ na to, że Jan Pamuła został prezesem Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice, że Kajetan d'Obyrn został szefem Kopalni Soli Wieliczka, że rady nadzorcze w Małopolsce zostały powołane przy aprobacie Andrzeja Wyrobca.
Także on zdecydował, że kandydatem Platformy na prezydenta Krakowa będzie Stanisław Kracik. - To tym bardziej zastanawiające, że początkowo nie był zwolennikiem tej kandydatury - mówi platformeski krytyk działań komisarza.

- W grudniu 2008 r. rozważaliśmy dwie kandydatury na prezydenta Krakowa - przypomina Andrzej Wyrobiec - dwie osoby zostały zaprezentowane władzom krajowym i obie były brane pod uwagę, miały być przedmiotem dalszych analiz. Nie jest chyba tajemnicą, że te osoby to marszałek województwa Marek Nawara i obecny wojewoda małopolski, a wtedy burmistrz Niepołomic Stanisław Kracik. Wówczas uważałem, że marszałek Nawara to lepszy kandydat, ale po jego wypadku w lutym ubiegłego roku zdecydowaliśmy się na Stanisława Kracika.

Ostatnio ten kandydat zyskał poparcie krakowskiej PO. - Jeśli wygra wybory z prezydentem Jackiem Majchrowskim, wszyscy działacze będą sobie przypisywać ten sukces. Czy ktoś będzie pamiętał, jak wielu działaczy buntowało się przeciwko wskazaniu centrali? Czy ktoś przypomni sobie, że to Andrzej Wyrobiec pilnował tego, by to Stanisław Kracik był kandydatem? - pyta zwolennik małopolskiego komisarza. I wróży - właśnie dlatego, że on sam nie będzie przeszkadzał chwalącym się sukcesem, nie będzie niczego prostował, nie będzie zabiegał u prezydenta Kracika o stanowisko dla siebie, pozostanie postacią bardzo wpływową. Przeciwnik Andrzeja Wyrobca zauważa, że w razie porażki wina spadnie na obecnego szefa, a nie człowieka drugiego planu, który znowu będzie miał ważne zadanie - wszystko naprawić.

GRZEGORZ SKOWRON

CV: Andrzej Wyrobiec

Andrzej Wyrobiec urodził się w 1964 roku, jest historykiem, ukończył Akademię Pedagogiczną w Krakowie. Żonaty, ma dwóch synów. W latach 1989-1994 był dyrektorem programowym Studenckiego Centrum Kultury "Pod Jaszczurami" oraz dyrektorem studenckich festiwali piosenki w Krakowie. W latach 1994-1996 kierował Wydziałem Promocji Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, w latach 1996-2006 był przedsiębiorcą, a od 2005 r. jest radcą IPH.

Andrzej Wyrobiec jest członkiem Platformy Obywatelskiej od początku jej istnienia. Wcześniej działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym i Unii Wolności. Od roku 2006 jest pełnomocnikiem finansowym Platformy Obywatelskiej. 17 września 2009 r. - po rozwiązaniu struktur partyjnych - został komisarzem Regionu Małopolskiego. 9 października 2009 r. został skarbnikiem Platformy Obywatelskiej. Za dwa tygodnie przestanie pełnić funkcję komisarza małopolskiej PO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski