Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy bać się zamienników?

Redakcja
- Leki zawierają nie tylko substancje lecznicze, ale również pomocnicze - wyjaśnia dr Woroń. - Dzięki nim lekarstwa przyjmują różne formy (tabletki, kapsułki czy drażetki), mają odmienne kolory i smaki. Leki generyczne mogą różnić się od oryginalnych właśnie tymi dodatkowymi składnikami. Zdarza się niekiedy, że po zamianie leku ten drugi, choć zawiera identyczny związek leczniczy, jest przez nas gorzej tolerowany, że pojawiły się działania niepożądane. Może to być reakcja właśnie na wspomniane substancje pomocnicze.

nasze zdrowie

ABC zażywania leków, część II

Każdy farmaceuta ma obecnie obowiązek zaproponowania pacjentowi tańszego odpowiednika preparatu zapisanego na recepcie. Ten zamiennik to tzw. lek generyczny. Tańszy, co nie znaczy bynajmniej, że gorszy, choć może się okazać, że... trochę inny.

W tym wypadku nie ma zresztą znaczenia, czy jest to lek oryginalny czy generyk. Może się przecież okazać, że to właśnie lek oryginalny tolerujemy gorzej niż jego tańszy odpowiednik. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości człowieka.
Nieudana zamiana leków ma konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale także finansowe - zarówno dla pacjenta, jak dla systemu opieki zdrowotnej. - Jeżeli pozażyciu kilku tabletek okaże się, że lek trzeba odstawić, dowyrzucenia jest całe opakowanie. Mało tego, żeby kontynuować leczenie, trzeba kupić dotychczas stosowany preparat. Płacimy więc dwukrotnie zatę samą terapię. Nie wspominając już otym, że leczenie działań niepożądanych też często kosztuje -tłumaczy dr Woroń.
Czy warto więc skusić się na zamianę leku na tańszy odpowiednik?
- W
farmakoterapii istnieje pojęcie "zdyscyplinowania pacjenta", które ma szczególne znaczenie w_leczeniu chorób przewlekłych, ale takich, które nie dają konkretnych, dokuczliwych dla chorego dolegliwości -wyjaśnia dr Woroń. -Takie choroby to np. nadciśnienie czy cukrzyca -_one "nie bolą". Bo jeśli pacjenta boli, to kupi lek ibędzie go zażywał, natomiast jeśli nie boli, to powie sobie: "Dzisiaj tego lekarstwa nie wykupię, bo nie mam pieniędzy, poczekam dorenty". I____tutaj pojawia się kolejny specyficzny dla Polski problem: kłopoty zdrowotne spowodowane zaprzestaniem zażywania lekarstwa.

Dlatego leki powinny być indywidualnie dobrane do pacjenta. Muszą być nie tylko skuteczne i bezpieczne, ale też uwzględniać realne możliwości finansowe chorego. - Renciście, który dostaje miesięcznie 600 zł, nie możnazapisać leku nanadciśnienie za200 zł, bo on go poprostu nie wykupi. Zdrugiej strony pacjent nie powinien się krępować, tylko omówić zlekarzem kwestie finansowe -dodaje dr Woroń. - Jeżeli natomiast zdecyduje się nazamianę leku waptece, to powinien to zgłosić przynastępnej wizycie, ponieważ wprowadzenie każdego nowego leku musi być monitorowane podwzględem jego skuteczności oraz bezpieczeństwa. Inie dotyczy to wyłącznie zamiany leku oryginalnego na____generyczny, lecz każdej zamiany leków zawierających tę samą substancję leczniczą.
Dlatego właśnie lekarz ma możliwość zaznaczenia na recepcie, żeby zapisanego przez niego preparatu nie zamieniać. Może się bowiem okazać, że pacjent dobrze toleruje tylko jedno określone lekarstwo jednej określonej firmy. Farmaceucie nie wolno wtedy wydać innego lekarstwa niż dokładnie to, które zostało zapisane.
JOANNA SIERADZKA

Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia informuje:

Farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia innego leku niż przepisany na**recepcie (oczywiście chodzi o preparat o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci i tym samym wskazaniu terapeutycznym), którego cena nie przekracza limitu ceny. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy lekarz dokonał na recepcie adnotacji: "nie zamieniać". Leki recepturowe sporządzane są w terminie nie dłuższym niż 48 godzin od złożenia zamówienia w aptece, a w przypadku recepty na lek zawierający środki odurzające lub oznaczonej "wydać natychmiast" - w ciągu 4 godzin. Czas ważności recept:7 dni od daty jej wystawienia w przypadku recepty na antybiotyki oraz recepty wystawionej w ramach pomocy doraźnej 30 dni -**wszystkie inne recepty
60 dni - na leki sprowadzane z zagranicy na zamówienie indywidualne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski