Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Seniorzy nadużywają leków i suplementów. Gmina przyłączyła się do kampanii o mądrym leczeniu

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Maria Zasada przekonuje, że reklamy wnoszą dużo złego w stosowaniu suplementów
Maria Zasada przekonuje, że reklamy wnoszą dużo złego w stosowaniu suplementów fot. Ewa Tyrpa
Zdaniem lekarzy i seniorów potrzebna jest ogólnopolska kampania „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia”. Ma na celu ograniczenie zażywania leków i suplementów, zwłaszcza przez seniorów.

FLESZ - Polacy podzieleni ws. szczepień nastolatków

od 16 lat

W Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta i Gminy oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej seniorzy plus 70 otrzymują bloczki. Wpisują do nich wszystkie zażywane preparaty i pokazują je podczas wizyty u lekarza. Taki spis pomoże mu ustalić najlepszą metodę leczenia pacjenta.

- To bardzo potrzebna kampania, ale problem nadużywania leków i suplementów nie dotyczy tylko seniorów. Często spotykam się z przypadkami rodziców, którzy dla dziecka na przykład z lekkim przeziębieniem życzą sobie zapisania wielu leków - powiedział nam Bogusław Witkowski, specjalista medycyny rodzinnej, pediatra i prezes Przychodni Zdrowia Skawina.

Lekarze uważają, że niektóre lekarstwa nie powinny być sprzedawane bez recepty. Dr Witkowski podaje przykład ketonalu, mocnego leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Stosowany dowolnie, bez przepisu lekarza może wyrządzić dużo szkody w organizmie m.in. w żołądku i nerkach.

Często pacjenci idąc na wizytę do lekarza nie przyznają się do zażywania bezrecepturowych leków lub o nich zapominają. Doktor zapisuje im inne, np. o tym samym składzie lub wchodzące z innymi w reakcję i może dojść do powikłań.

Wprawdzie lekarze mają już dostęp do kont pacjentów i mogą sprawdzić jakie leki zapisał im inny lekarz, np. kardiolog. Jednak nie ma w nich suplementów, które wcale nie są dla organizmu obojętne.

Program „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia”, wdrażany przez gminę Skawina chwali też Maria Zasada ze Skawińskiej Rady Seniorów.

- To będzie forma kontroli i ograniczenia nadmiernego zażywania suplementów, często niepomagających ludziom. Uważam, że złem są reklamy przekonujące, że oferowany suplement szybko im pomoże, co często okazuje się nieprawdą - uważa pani Maria.

Władze gminy Skawina chcą pomóc pacjentom w przemyślanym podejmowaniu decyzji o zakupie suplementów.

- Ludzie wierzą w reklamy, a my tą kampanią chcemy ich przekonać do świadomego podejmowania decyzji o stosowaniu suplementów, najlepiej po konsultacji z lekarzem - mówi Izabela Damlewicz-Wójciak z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.

Bloczki do wpisywania przyjmowanych preparatów można otrzymać w siedzibie tego Wydziału przy ul. Ks. J. Popiełuszki 17 oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Żwirki i Wigury 13.
Wszyscy otrzymają też pojemniki na leki z oznaczaniem pory dnia i mogą złożyć wniosek o wydanie Karty Seniora.

Gmina Skawina akcję wdraża z Polskim Związkiem Producentów Leków bez Recepty we współpracy ze Stowarzyszeniem MANKO - Głosem Seniora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski