Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Daniele Alberti na finał

AMS
Koncertem - w Filharmonii Krakowskiej włoskiego pianisty Daniele'a Albertiego zakończył się wczoraj w Krakowie całodniowy cykl imprez zatytułowany "Brescia-Kraków: miasta kultury i sztuki, miasta dwóch papieży". Artysta wykonał Koncert fortepianowy c-moll Beethovena. Soliście towarzyszyła Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia. Program koncertu uzupełniły jeszcze dwa dzieła Beethovena: Uwertura "Egmont" oraz VII Symfonia A-dur.

Brescia-Kraków

   Urodzony w Bresci pianista przypadł do gustu krakowskiej publiczności (bisował 3 razy). I trudno się dziwić, wszak artysta ten ceniony jest nie tylko we Włoszech, ale także w wielu krajach świata. Wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów, występujący w liczących się na świecie salach koncertowych, ma na swoim koncie także specjalny recital chopinowski w Castelgandolfo przed Janem Pawłem II. Na występ w Krakowie artysta wybrał koncert Beethovena, dzieło pozwalające pianiście popisać się przed publicznością licznymi umiejętnościami; nie tylko wspaniałą techniką, ale także tworzeniem różnorodnych nastrojów.
   Brescia to miasto i region we Włoszech o wielusetletniej tradycji kulturowej; z tego regionu pochodził też Giovanni Battista Montini, czyli papież Paweł VI. Dlatego zanim zagrał Daniele Alberti, rano, w Collegium Novum UJ odbyła się konferencja zatytułowana "Nauka Pawła VI i Jana Pawła II". Jakie można wyłonić wspólne cechy pontyfikatu obu papieży. - Duży nacisk na nauczanie społeczne, ogromny szacunek do życia ludzkiego i dialog ze światem współczesnym - mówił ks. prof. Jan Daniel Szczurek z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
   Od 25 lat w Bresci działa Instytut Pawła VI. - Instytut zajmuje się nie tylko gromadzeniem archiwum, mamy m.in. 30 tysięcy książek w bibliotece z czego 10 tys. to osobista biblioteka Pawła VI, ale także organizowaniem międzynarodowych konferencji, wydawaniem książek oraz przyznawaniem nagród m.in. z dziedziny teologii, prawa, filozofii, muzyki - mówił prof. Giuseppe Camadini, dyrektor Instytutu Pawła VI w Bresci. Zresztą obydwa instytuty - Pawła VI w Bresci i Jana Pawła II w Krakowie - już od lat współpracują ze sobą.
   W porannej konferencji uczestniczyli także burmistrz Bresci prof. Paolo Corsini oraz przedstawiciele włoskiego biznesu, sztuki, kultury i dziennikarze. - Życzymy sobie, aby ta konferencja była początkiem współpracy między naszymi dwoma miastami. Mamy pomysł wspólnej działalności i niebawem przedłożymy go władzom miasta - mówił burmistrz Corsini. - Oba nasze miasta są regionami sztuki, kultury i nauki, mają wspólną tożsamość. Powinniśmy to wykorzystać - podkreślał.
   Cykl imprez "Brescia - Kraków: miasta kultury i sztuki, miasta dwóch papieży" został zorganizowany przez Włoski Instytut Kultury oraz Konsulat Honorowy Włoch w Krakowie, we współpracy z Bresciatourism.
(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski