Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Daszek nad gankiem do rozbiórki

Redakcja
BACHOWICE. Lepiej nie mieszkać pod numerem domu numer trzynaście. Tak oznaczono stuletni dom przy głównej drodze zamieszkały przez siedmioosobową rodzinę Balonków.

Maria Balonek pokazuje zadaszenie, które musi rozebrać FOT. ROBERT SZKUTNIK

- Rany Boskie, chcą nam zburzyć dom i straszą okropną karą - skarży się pani Maria Balonek. Z jej opowieści wynika, że prawie dziesięć lat temu, razem z mężem Józefem, postanowili dom parterowy przerobić na piętrowy. Wynajęto architekta i wystarano się o potrzebne zezwolenia w gminie i starostwie.

Ledwie prace budowlane ruszyły Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego z Wadowic nakazał je wstrzymać. Urzędnicy pewnie sami by się nie zorientowali, że Balonkowie przy okazji podwyższają ganek i robią nad nim wiatrołap, gdyby nie sąsiedzka zawiść. - Poszło o odprowadzenie wody z dachu. Zaprotestowali sąsiedzi - mówi Jan Chodacki ze Spytkowic, który wykonał plany przebudowy.

Co prawda woda spływała przecież i z poprzedniego ganku na posesję sąsiadów, ale PINB zażądał ponownie przedstawienia projektu w celu wznowienia robót. Józef Balonek przedłożył kolejny projekt, już z zadaszeniem i prace pozwolono wznowić.

W 2008 roku PINB znów wstrzymał roboty i nałożył na rodzinę obowiązek przedstawienia dokumentów umożliwiających legalizację obiektu. - Chcieli 50 tys. zł za legalizację tego daszku. A my takich pieniędzy nie mamy - żalą się Balonkowie. Efekt jest taki, że nieszczęsną nadbudowę znów PINB uznał za samowolę budowlaną i nakazał dokonanie jej rozbiórki.

- Urzędnicy stosując restrykcyjne prawo nie zważają na to, że trzeba zniszczyć pół domu. - mówią Balonkowie pokazując odpowiedź z Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowalnego, który nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Powiatowi inspektorzy tłumaczą w nowej decyzji, że co prawda nadbudowa nie narusza przepisów prawa, ale jest to jednak samowola.

Balonkowie nic już z tego nie rozumieją znów odwołali się do MWINB w Krakowie. Piszą, że nadal im nie wskazano, jak mają zalegalizować samowolę i jakie przedłożyć dokumenty.

Robert Szkutnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski