reklama

Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje? [ZDJĘCIA] 22.11

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
- Na naszych oczach powstaje dzieło : „Upadek Twierdzy” - tak z gorzką ironią podsumował jeden z miłośników fortyfikacji to, co dzieje się z elementem Twierdzy Kraków na terenie Węgrzc. Mieszkańcy i społecznicy alarmują o trwającej tam dewastacji.

WIDEO: Krótki wywiad

Bateria artyleryjska (fortyfikacja ziemna dla armat) w Węgrzcach (gm. Zielonki) to element wpisanej do rejestru zabytków grupy fortowej „Węgrzce” Twierdzy Kraków. Zamieniła się ostatnio w plac budowy domów jednorodzinnych z garażem podziemnym. Ruszyła wycinka drzew, w teren wjechały koparki i wywrotki. Zaniepokojeni obserwatorzy prac wszczęli alarm.

Wojewódzka konserwator zabytków nakazała wstrzymanie prac. Okazuje się bowiem, że wycinka miała być ograniczona do minimum, a przybrała maksymalne rozmiary, wbrew wydanej decyzji.

Forty Twierdzy Kraków. Nowe przetargi: poszukiwany wykonawca i najemcy

Domy w fosie

Pojechaliśmy na miejsce. Teren baterii otoczony jest wałem. Widać na nim ślady gąsienic, ziemia została rozjeżdżona przez ciężki sprzęt. - Na wale, wpisanym do rejestru zabytków, rosły drzewa, część z nich została wycięta - mówi Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”. Na rogu ulic Stary Trakt i Fortecznej znajduje się zespół obiektów fortecznych, które pokryte są bohomazami. Nie wyglądają na uszkodzone, pełno jednak w nich śmieci, są ewidentnie zaniedbane.

Wał ciągnię się dalej, wzdłuż ulicy Fortecznej. - Jak widać, został uszkodzony. Znajduje się w nim wyrwa - pokazuje nam prezes stowarzyszenia.

Sam teren baterii został rozjeżdżony przez ciężki sprzęt, jest tam również pełno gałęzi i pni po wyciętych drzewach, a także śmieci. Wycinka poważnie zaniepokoiła mieszkańców i społeczników. Alarmowali, że może być prowadzona bez stosownego pozwolenia.

Wczoraj na miejscu spotkaliśmy trzech mężczyzn, którzy pracowali przy wywózce pociętych na kawałki drzew, ładowanych na wywrotkę.

Starostwo daje zgodę

Bateria B1 Węgrzce powstała w latach 1902-03. To dzieło ziemne z trzema schronami pogotowia o kamienno-ceglanej konstrukcji ścian i stalobetonowych stropach. Przed wałem artyleryjskim znajduje się fosa.

- To właśnie na jej terenie mają powstać domy jednorodzinne - dodaje Krzyształowski. Będzie to zabudowa szeregowa: 21 budynków, każdy - zgodnie z projektem - wysoki na siedem metrów. Znajdzie się w nich łącznie 39 mieszkań, których lokatorzy będą parkować swoje samochody w podziemnym garażu.

Dla planowanej zabudowy w fosie baterii artyleryjskiej w 2017 r. została wydana decyzja o warunkach zabudowy, uzgadniana jeszcze przez poprzedniego wojewódzkiego konserwatora. Z obecną konserwator uzgadniano z kolei już pozwolenie na budowę (wydało je Starostwo Powiatowe w Krakowie) dla tej inwestycji, zaprojektowanej zgodnie z otrzymanymi wcześniej warunkami zabudowy. Projekt przewiduje - oprócz nowej zabudowy w fosie i jako rekompensatę za tę inwestycję - rekonstrukcję baterii B1 kompleksu fortecznego wraz z odtworzeniem zieleni na niej.

Kraków. Cenny obiekt Twierdzy Kraków może zostać w końcu zag...

- Po wykonanej fachowej inwentaryzacji zieleni miały zostać zachowane prawie wszystkie drzewa. To mozolnie projektowane przedsięwzięcie, pilnowaliśmy każdego drzewa. Jestem przerażony tym, co robi inwestor i wykonawca - komentuje teraz współautor projektu architekt Kazimierz Łatak.

Również autor projektu dla zieleni, dr Wojciech Bobek podkreśla: - Miało być zachowanych możliwie najwięcej i najcenniejszych drzew. A zostały wycięte niemal wszystkie. Pełna nonszalancja - mówi rozgoryczony.

Interwencja konserwatora

Z odpowiedzialnymi za inwestycję w środę skontaktowała się i kazała wstrzymać wszelkie prace - zarówno budowlane i związane z usuwaniem zieleni - małopolska konserwator zabytków. Inwestor dostał nakaz usunięcia z terenu sprzętu, ludzi oraz zabezpieczenia placu budowy. W tej sprawie trafi do niego jeszcze oficjalne pismo.

Konserwator zareagowała natychmiast po kontroli, jaką trzy dni temu przeprowadzili na miejscu inspektorzy jej urzędu. Wcześniej, po zgłoszeniach mieszkańców, przewertowano dokumenty i sprawdzono, że było pozwolenie na wycinkę części drzew (ponad 50), jednak pod topór poszło ich więcej - stare i cenne okazy, które miały bezwzględnie zostać zachowane.

Najsurowsze konsekwencje

- Kontrola na miejscu dotyczyła zieleni. Dostałam po niej informację, że doszło do totalnej dewastacji. Wycięto drzewa, które były elementem fortecznego założenia, a więc elementem zabytku. Co więcej, okazało się, że przez koparki, ciężki sprzęt zostały rozjeżdżone konstrukcje ziemne zabytku - przekazała nam wojewódzka konserwator Monika Bogdanowska.

Spytaliśmy o potencjalne kary. Wojewódzka konserwator nie informuje o kwotach, natomiast kwituje: - Musimy wyciągnąć najsurowsze konsekwencje.

Inwestorem i wykonawcą przedsięwzięcia jest krakowska firma DES. Poprosiliśmy ją o komentarz do całej sytuacji, czekamy na odpowiedź.

- Będę niezwykle ostrożna w przypadku jakichkolwiek inwestycji na terenach fortecznych. Jak widać za nimi idą dewastacje, które inwestorzy wkalkulowują w całe przedsięwzięcie - zapowiada z kolei Monika Bogdanowska.

Kraków. Deweloper będzie musiał odbudować zburzony fort

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje? [ZDJĘCIA] 22.11 - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 34

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
22 listopada, 9:08, Gość:

"Miasto musi się rozwijać" cytat J.M.

22 listopada, 9:12, Gość:

a nie musi idi,,,ioto ? co ma sie cofać? mają powstać pastwiska dla krów? a może pola pod traktory dla takich wie,,śniaków jak ty ? idz sie lecz p[rawicowy psycholu po religi

22 listopada, 16:55, Krakus z twierdzy:

Ty durny łbie Twierdza była jest i będzie a takie kmioty jak ty, pewnie przydupas dewelopera będziesz teraz w d.... Kary, kary i jeszcze raz kary dla szemranych przedsiębiorców i kmiotow

Niektórym obrzydla wiocha i przyjechali do miasta A tu trawniki!! Więc zabetonować,ptaki ,psy,koty wytruć,wymordować.A na końcu dzieci sąsiadów co krzyczą i grają w piłkę.Drogi Krakowie na co ci przyszło.Tesknie za tym starym,spokojnym Krakowem.

G
Gość
22 listopada, 18:12, Gość:

Jaka kara, jakie konsekwencje? Majchrowski oddał miasto klechom i deweloperom a ci robią co chcą. Durnym ludziom wmówili że smog to wina kominków! A chodziło tylko o uzależnienie ludzi od MPEC i nabicie kasy miejskim urzędasom! Dzięki dzikiej zabudowie Krakowa mamy niszczenie zabytków (Zabytkowy układ architektoniczny Kazimierza został bezpowrotnie zniszczony, wokół Błoń coraz więcej betonu, a forty..- a pamiętacie sprawę zniszczenia reliktów przy ulicy Pod Fortem? Deweloper już leje tam beton, a urzędasy nabrały wody w usta.) i gigantyczne korki samochodowe- rzeczywistą przyczynę smogu!! Dodatkowo rząd obiecał nauczycielskim miernotom i nierobom podwyżki- z kasy samorządów, więc nowych linii tramwajowych nie będzie a stare zaraz się rozlecą. Oto Kraków Majchrowskiego- buca, który zastał zielone, zabytkowe miasto a zostawi betonowe blokowisko!!!

22 listopada, 19:46, Gość:

W Krakowie działa grupa przestępcza. Urzędnicy, prokuratorzy i sędziowie.

Najgorsze to to że tyłu z Krakowa jest w rządzie.Ale teraz już wyborców mają gdzieś

G
Gość
23 listopada, 12:18, Mieszkaniec Węgrzc:

Deweloper powinien stracić swój majątek i dostać 10 lat przymusowego sadzenia drzew w Węgrzcach.

Od kogo miałby dostać ta karę,od tych co mu na to pozwolili.Zysk pr,wyższe karę więc ma to wkalkulowane.

K
Kl

To co się dzieje w Krakowie to już tragedia.Czy nie ma w rządzie komórki zajmującej się takimi sprawami jak samowola w Krakowie.Panie Ziobro,Pani Wasserman,,Panie Gowin.panie Fedorowicz? Czy już po otrzymaniu stołków Krakow was już nic nie intetesuje?Budują na terenach zalewowych,obok murów p.zalewowych,dewastuja zabytki.Pan Majchrowski już nad niczym wydaje mi się nie panuje.Zabudowane korytarze powietrzne.Przecież wszyscy o tym wiecie!!!.Czy naprawdę chęć podniesienie statystyki dopuszcza wszystkie działania deweloperow

1qwerty

Przedswiateczny zastrzyk gotówki - przestań się martwić i kup bliskim wymarzone prezenty - nieoprocentowanej pozyczki bez zbędnych formalności, całość online bez oszustw.

Wejdź na www.pandafinansowa.pl

Zapraszamy! :)

M
Mieszkaniec
22 listopada, 21:04, Gość:

najsurowszą konsekwencją byłoby cofniećie pozwolenia na budowę z powodu dewstacji zabytków - trzymam kciuki za taką wykładnie.

Chyba najłagodniejszą.

Kiedy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności urzędnicy za wyssane zezwolenia na to barbarzyństwo?

M
Mieszkaniec Węgrzc

Deweloper powinien stracić swój majątek i dostać 10 lat przymusowego sadzenia drzew w Węgrzcach.

G
Gość

najsurowszą konsekwencją byłoby cofniećie pozwolenia na budowę z powodu dewstacji zabytków - trzymam kciuki za taką wykładnie.

G
Gość
22 listopada, 18:12, Gość:

Jaka kara, jakie konsekwencje? Majchrowski oddał miasto klechom i deweloperom a ci robią co chcą. Durnym ludziom wmówili że smog to wina kominków! A chodziło tylko o uzależnienie ludzi od MPEC i nabicie kasy miejskim urzędasom! Dzięki dzikiej zabudowie Krakowa mamy niszczenie zabytków (Zabytkowy układ architektoniczny Kazimierza został bezpowrotnie zniszczony, wokół Błoń coraz więcej betonu, a forty..- a pamiętacie sprawę zniszczenia reliktów przy ulicy Pod Fortem? Deweloper już leje tam beton, a urzędasy nabrały wody w usta.) i gigantyczne korki samochodowe- rzeczywistą przyczynę smogu!! Dodatkowo rząd obiecał nauczycielskim miernotom i nierobom podwyżki- z kasy samorządów, więc nowych linii tramwajowych nie będzie a stare zaraz się rozlecą. Oto Kraków Majchrowskiego- buca, który zastał zielone, zabytkowe miasto a zostawi betonowe blokowisko!!!

W Krakowie działa grupa przestępcza. Urzędnicy, prokuratorzy i sędziowie.

G
Gość

Jaka kara, jakie konsekwencje? Majchrowski oddał miasto klechom i deweloperom a ci robią co chcą. Durnym ludziom wmówili że smog to wina kominków! A chodziło tylko o uzależnienie ludzi od MPEC i nabicie kasy miejskim urzędasom! Dzięki dzikiej zabudowie Krakowa mamy niszczenie zabytków (Zabytkowy układ architektoniczny Kazimierza został bezpowrotnie zniszczony, wokół Błoń coraz więcej betonu, a forty..- a pamiętacie sprawę zniszczenia reliktów przy ulicy Pod Fortem? Deweloper już leje tam beton, a urzędasy nabrały wody w usta.) i gigantyczne korki samochodowe- rzeczywistą przyczynę smogu!! Dodatkowo rząd obiecał nauczycielskim miernotom i nierobom podwyżki- z kasy samorządów, więc nowych linii tramwajowych nie będzie a stare zaraz się rozlecą. Oto Kraków Majchrowskiego- buca, który zastał zielone, zabytkowe miasto a zostawi betonowe blokowisko!!!

K
Krakus z twierdzy
22 listopada, 9:08, Gość:

"Miasto musi się rozwijać" cytat J.M.

22 listopada, 9:12, Gość:

a nie musi idi,,,ioto ? co ma sie cofać? mają powstać pastwiska dla krów? a może pola pod traktory dla takich wie,,śniaków jak ty ? idz sie lecz p[rawicowy psycholu po religi

Ty durny łbie Twierdza była jest i będzie a takie kmioty jak ty, pewnie przydupas dewelopera będziesz teraz w d.... Kary, kary i jeszcze raz kary dla szemranych przedsiębiorców i kmiotow

G
Gość
22 listopada, 9:08, Gość:

"Miasto musi się rozwijać" cytat J.M.

22 listopada, 09:12, Gość:

a nie musi idi,,,ioto ? co ma sie cofać? mają powstać pastwiska dla krów? a może pola pod traktory dla takich wie,,śniaków jak ty ? idz sie lecz p[rawicowy psycholu po religi

Dla J.M i ciebie pastuchu prosto z kupy gnoju rozwój miasta to zabudowanie każdej wolnej przestrzeni nawet z naruszeniem prawa.

G
Gość
22 listopada, 12:55, czepialski:

Na wszystkich zdjęciach jest jeden i ten sam obiekt. Może zróbmy 1000 takich samych zdjęć, a galeria na pewno będzie wyglądać okazalej. Tak "bogata" dokumentacji odniesie na pewno rangę artykułu.

Czepialski, ale to są ujęcia z różnych stron. Czyżbyś nie zauważył? To obiekt przestrzenny, a nie płaski jak ziemia - według niektórych...

G
Gość

No cóż... ostatecznie, nie pierwszy raz inwestor wkalkulował sobie koszty kar w inwestycję. Poprzedni konserwator był bardziej wyrozumiały i czuły na potrzeby inwestorów. Do dzisiaj pamiętam, jak przy okazji wycinki drzew przy Wawelu ze swadą stwierdzał publicznie, że "drzewa nie miały wartości zabytkowej". A Mogiła? Nie ten obiekt. Jego charakter zmienił się diametralnie. Okalające zespół klasztorny olbrzymie, stare drzewa wycięto wszystkie. Z olbrzymią stratą dla całości.

G
Gość
22 listopada, 7:57, Gość:

Gdzie władze gminy Zielonki ????

22 listopada, 09:15, Gość:

w dudzie. to ruina nic nie warta. do wyburzenia . i dobrze że to robią . tego chcą tutejsi mieszkańcy . i h,,,,j ci do tego

Zrobiłeś osiem błędów.Kacapie tępy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3