Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deweloperzy nie zwalniają tempa

Grzegorz Skowron
W każdej chwili firmy deweloperskie mogą rozpocząć budowę 36 tysięcy mieszkań
W każdej chwili firmy deweloperskie mogą rozpocząć budowę 36 tysięcy mieszkań fot. Andrzej Wiśniewski
Budownictwo mieszkaniowe. Ożywieniu sprzyjają tanie kredyty, nisko oprocentowane lokaty oraz rządowe dopłaty do nowych mieszkań.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu siedmiu miesięcy tego roku oddano do użytku ponad 78,7 tys. mieszkań. To o 2,7 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Ale to nie liczba kończonych mieszkań świadczy o ożywieniu na rynku budowlanym. Do końca lipca urzędnicy wydali pozwolenia na budowę ok. 92,2 tys. lokali mieszkalnych. A to jest aż o 15,8 proc. więcej niż w tym samym czasie rok temu.

Jeszcze większy, bo blisko 19-procentowy wzrost odnotowano w liczbie rozpoczynanych budów. W ciągu siedmiu miesięcy inwestorzy weszli na place budów, na których powstaje 85,5 tys. mieszkań.

Lepsze statystyki

– Najnowsze dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował GUS, pokazują, że lipiec był już 13. z rzędu miesiącem ożywienia – komentuje Bartosz Turek z Lion’s Banku. Analityk przypomina, że w tym czasie tylko raz dynamika wzrostu liczby rozpoczynanych budów była niższa niż dwucyfrowa (2 proc. w listopadzie 2013 r.).

W lipcu deweloperzy dostali pozwolenia na budowę 7,5 tys. mieszkań. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku. Liczba rozpoczętych budów wzrosła w ubiegłym miesiącu o 10 proc.

– Lipiec był więc kolejnym dobrym miesiącem dla przedsiębiorstw budujących domy i mieszkania na sprzedaż – ocenia Marcin Krasoń z Home Brokera.

Lepsza sprzedaż

Ale o coraz lepszej koniunkturze na rynku mieszkaniowym świadczą nie tylko statystyki.

Większość dużych firm deweloperskich zanotowała w __pierwszym półroczu wzrost sprzedaży – informuje Marcin Krasoń z Home Brokera. Według niego Budimex Nieruchomości zwiększył sprzedaż niemal dwukrotnie, niewiele mniej okazale wyglądają procenty w Marvipolu i Murapolu, a o 40–50 proc. więcej sprzedały m.in. Inpro, Robyg i Ronson.

Jak wylicza Bartosz Turek aktualna baza niewykorzystanych decyzji, pozwalających na przystąpienie do prac budowlanych może zawierać 36,1 tys. pozwoleń na budowę. – O tyle liczba wydanych w ostatnich trzech latach pozwoleń przewyższa liczbę rozpoczętych budów – tłumaczy analityk Lion’s Banku. – Deweloperzy mogą więc aktywnie reagować na rosnący popyt na mieszkania. W takiej sytuacji trudno spodziewać się dynamicznych wzrostów cen lokali pomimo taniego kredytu.

A to właśnie tanie kredyty są jednym z głównych powodów ożywienia na rynku mieszkaniowym. Drugi powód to nisko oprocentowane lokaty, które zniechęcają do oszczędzania w bankach i zachęcają do zainwestowania gotówki w nieruchomości na wynajem. Nie bez znaczenia jest także rządowy program dopłat do zakupu pierwszego mieszkania, choć analitycy uważają, że ma on mniejszy wpływ na rynek niż tanie kredyty.

Gorsza Małopolska
Nie we wszystkich regionach widać, że deweloperzy złapali oddech po kryzysie. Małopolska należy do województw, gdzie do ożywienia jeszcze daleko.

Małym zmartwieniem jest spadek liczby oddawanych mieszkań. Także dlatego, że w ciągu siedmiu miesięcy było ich mniej tylko o ,17 proc., gdy na Dolnym Śląsku zanotowano prawie 20-procentowy spadek kończonych inwestycji mieszkaniowych. Dużo gorzej jest pod względem rozpoczynanych budów. W Małopolsce zanotowano 7,5-procentowy spadek. Gorzej jest tylko w województwach zachodniopomorskim (15,8 proc.) oraz świętokrzyskim (13,7 proc.).

A już w liczbie pozyskiwanym pozwoleń małopolscy deweloperzy są na szarym końcu. W naszym regionie wydano w tym roku aż o 22,1 proc. mniej decyzji pozwalających budować mieszkania niż rok temu. W tej niechlubnej statystyce z Małopolską może się równać jedynie świętokrzyskie, gdzie pozwoleń jest o 21,7 proc. mniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski