FIL
O piłkę walczą Alexander Baumjohann z Schalke 04 (z lewej) i Paul Scholes z MU Fot. PAP/EPA/Robin Parker
Manchester United - Schalke 04 Gelsenkirchen 4-1 (2-1)

LIGA MISTRZÓW. Pogrom w przemeblowanym składzie

1-0 Valencia 26, 2-0 Gibson 31, 2-1 Jurado 35, 3-1 Anderson 72, 4-1 Anderson 76.

Sędziował Proenca (Portugalia). Żółte kartki: Anderson, Gibso, Scholes - Escudero. Pierwszy mecz: 2-0 dla MU. Awans: MU.

Manchester U.: van der Sar - Rafael (60 Evra), Smalling, Evans, O'Shea - Gibson, Scholes (73 Fletcher), Anderson - Valencia, Berbatow (77 Owen), Nani.

Schalke 04: Neuer - Uchida, Hoewedes (70 Huntelaar), Metzelder, Escudero - Papadopoulos, Jurado - Baumjohann (46 Edu) - Farfan (75 Matip), Raul, Draxler.

"Czerwone Diabły" (z Tomaszem Kuszczakiem na ławce rezerwowych) nie zmarnowały szansy w rewanżowym meczu półfinałowym piłkarskiej Ligi Mistrzów i po raz trzeci w ostatnich czterech latach zapewniły sobie prawo gry o najcenniejsze klubowe trofeum na Starym Kontynencie. Po raz 15. po wyjazdowym zwycięstwie w pierwszym meczu okazały się lepsze w pucharowym dwumeczu i po raz... pierwszy wyeliminowały niemiecki zespół z fazy pucharowej LM.

W wyjściowym składzie MU w porównaniu z pierwszym meczem półfinałowym zaszło... dziewięć zmian (w Gelsenkirchen od 1 minuty grali tylko van der Sar i Valencia). Menedżer Alex Ferguson dał odpocząć wielu swoim asom ze względu na niedzielny, szlagierowy mecz ligowy z Chelsea Londyn. Na trybunach zasiedli m.in. Ferdinand i Rooney. Obecny na Old Trafford trener Barcelony (rywala MU w finale LM 28 maja na Wembley w Londynie) Josep Guardiola już pewnie zastanawiał się nad taktyką gry przeciwko świetnie grającym gospodarzom.

Występujący także w przemeblowanym - ale z powodu licznych kontuzji - goście próbowali na początku meczu postraszyć van der Sara (strzał Farfana, dwie centry), ale bez efektu bramkowego. Gospodarze kontrolowali sytuację na boisku i w ciągu 5 minut zdobyli dwa gole (w Niemczech dokonali tego w ciągu zaledwie 2 minut). Najpierw - po stracie piłki przez gości - Gibson świetnie zagrał do Valencii, a ten 8 metrów pokonał Neuera. Był to 300. gol zdobyty przez MU w LM. Potem Valencia podał do Gibsona, który huknął (piłka leciała z prędkością 109 km na godzinę) z 15 metrów, a Neuer tak fatalnie interweniował, że piłka odbiła mu się od ręki, następnie od słupka i wpadła do siatki.

Wkrótce potem po błędzie Smallinga i zamieszaniu na polu karnym mocnym strzałem z 15 metrów popisał się Jurado i było 2-1. To dopiero czwarty gol stracony przez MU w tej edycji LM; co ciekawe, każdy z nich padał na Old Trafford. Po chwili mogło być już 3-1, ale po strzale z ostrego kąta Valencii, który ograł Neuera, piłkę z linii bramkowej wybił Hoewedes.

Na początku drugiej połowy Schalke 04 często gościło w pobliżu bramki MU; bardzo aktywny w tym okresie był Raul. Bliżsi zmiany wyniku byli jednak gospodarze: po strzale Andersona piłkę zmierzającą w okienko bramki końcami palców wybił Neuer. Potem, po okresie wyrównanej gry, MU w ciągu 4 min zdobył dwie bramki. Obie były autorstwa Andersona, który najpierw skorzystał z podania Naniego i mimo, że upadł na murawę, szybko wstał (nie przeszkodził mu m.in. pierwszy Japończyk występujący w półfinale LM - Uchida) i z półobrotu pokonał kiepsko wtedy interweniującego Neuera, a potem tylko dopełnił formalności po idealnym podaniu Berbatowa. W doliczonym czasie gry Neuer świetnie sparował strzał Owena. Goście do końca meczu próbowali pokonać van der Sara. Bez powodzenia. (FIL)