Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Die Welt” nie zapłaci za „polskie obozy”

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Prawo. Niemiecki dziennik „Die Welt” naruszył dobra osobiste Zbigniewa Osewskiego, syna akowca, poprzez użycie kłamliwego zwrotu „polski obóz koncentracyjny Majdanek”, ale już za to przeprosił - uznał wczoraj Sąd Apelacyjny w Warszawie. I odrzucił odwołanie od wyroku, jaki zapadł wcześniej w tej głośnej sprawie.

Rok temu stołeczny Sąd Okręgowy potępił używanie przez obce media zwrotu „polskie obozy”, ale oddalił pozew Polaka. Podobnie jak w innym procesie - wytoczonym w Olsztynie magazynowi „Focus” przez dr Janinę Luberdę-Zapaśnik, byłą więźniarkę niemieckich obozów w Toruniu i Potulicach - sąd uznał wtedy, że zwrot „polski obóz koncentracyjny” nie naruszył dóbr osobistych konkretnej osoby, bo nie dotyczył Zbigniewa Osewskiego ani jego bliskich.

- Sąd Apelacyjny stwierdził wczoraj, że do takiego naruszenia doszło, ale jego skutki zostały usunięte za sprawą obszernych przeprosin „Die Welt”. Z takim wnioskiem się nie zgadzamy, zwłaszcza że należąca do koncernu Axel Springer gazeta także później, np. w 2013 r., używała oszczerczego zwrotu. Złożymy do __Sądu Najwyższego skargę kasacyjną dotyczącą roszczeń majątkowych - mówi mecenas Szymon Topa z kancelarii Lech Obara i Współpracownicy, wspierającej za darmo osoby, które pozwały niemieckie media za użycie feralnego zwrotu. Osewski żądał od Niemców 1 mln zł zadośćuczynienia.

Mec. Obara przyznaje, że nie udało się dotąd żadnego z takich procesów wygrać, ale można mówić o „wielkim postępie”. - _Sądy podzieliły nasze stanowisko, że poczucie godności narodowej jest dobrem osobistym i __że używając zwrotu „polskie obozy” można to dobro naruszyć - _mówi Topa.

Podkreśla, że może to mieć wielkie znaczenie w procesie, jaki krakowianin Karol Tendera, były więzień Auschwitz, wytoczył publicznej niemieckiej telewizji ZDF - za użycie zwrotu „polskie obozy Auschwitz i Majdanek”. - W innych sprawach sądy wskazywały, że użyte sformułowanie nie dotyczyło autorów pozwów. A tutaj człowiekiem, którego dobro zostało naruszone, jest były więzień Auschwitz - tłumaczy mec. Obara. Kolejna rozprawa w Krakowie 12 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski