MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dietetyk

Redakcja
Udziela porad żywieniowych i układa diety. Jest to jeden z tych zawodów, na które w przyszłości ma być duże zapotrzebowanie.

Zawody przyszłości:

- Powstają nowe miejsca pracy, takie jak kluby fitness, ośrodki leczenia otyłości, poradnie - wylicza Małgorzata Światowiec, dietetyczka ze Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie. - Ludzie coraz bardziej świadomie dbają o swoje zdrowie. Z pomocy dietetyka korzystają również osoby chorujące na cukrzycę, których w naszym społeczeństwie przybywa.
Jak zostać dietetykiem? Bardzo ważne jest w tym przypadku wykształcenie. Można wybrać studia o odpowiedniej specjalności w akademiach medycznych bądź ukończyć technikum, szkołę policealną czy dwuletnie studium. Na niektórych kierunkach prowadzone są też zajęcia z przedmiotu o nazwie dietetyka. Na przykład Akademia Rolnicza na Wydziale Technologii Żywności realizuje kierunek technologia żywności i żywienie człowieka. Do wyboru są trzy specjalności: technologia żywności, żywienie człowieka oraz jakość i bezpieczeństwo żywności. Od października 2008 roku będzie też można studiować na kierunku towaroznawstwo ze specjalnością towaroznawstwo żywności.
Zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, organizowany jest konkurs świadectw maturalnych. Pod uwagę brane są wyniki z języka polskiego i obcego oraz z wybranego przedmiotu ścisłego: matematyki, biologii, fizyki z astronomią lub chemii.
- Przez pierwsze dwa lata mamy przedmioty ogólne: jest między innymi chemia, fizyka, matematyka. Od trzeciego roku pojawiają się takie przedmioty, jak higiena żywienia, higiena i toksykologia oraz dietetyka. Wtedy też mamy praktyki w szpitalach i zakładach gastronomicznych - mówi Natalia, studentka IV roku żywienia człowieka w krakowskiej Akademii Rolniczej.
Jak w każdym zawodzie, bardzo ważna jest praktyka. Warto jeszcze podczas nauki zapoznać się z realiami pracy np. w szpitalu, by później czuć się do niej lepiej przygotowanym.
Absolwenci znajdują zatrudnienie głównie w zakładach przemysłu spożywczego, ale też w szkolnictwie, np. w technikach gastronomicznych oraz w zakładach żywienia zbiorowego.
- Do naszych zadań należy układanie jadłospisu. W szpitalu zajmujemy się też podawaniem pacjentom posiłków i napojów. Musimy również wyedukować chorego na temat tego, co może jeść, a czego nie, jaką dietę musi stosować osoba cierpiąca na cukrzycę - opowiada Małgorzata Światowiec.
W pracy dietetyka, oprócz wiedzy i kompetencji specjalistycznych, liczą się również predyspozycje osobowościowe. Czasem trzeba też pełnić rolę psychologa i doradcy, porozmawiać z pacjentem, wysłuchać jego historii.
- _Ta praca nie polega na siedzeniu za biurkiem. Cały czas coś się dzieje. Wykonywanie tego zawodu daje dużo satysfakcji, bo można zobaczyć efekty pracy i pomagać innym ludziom - _mówi Małgorzata Światowiec. KATARZYNA KLIMEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski