Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo strażak gra co godzinę hejnał z wieży mariackiej

(MM)
fot. Anna Kaczmarz
Historia. Legendę, która tłumaczy, dlaczego melodia hejnału mariackiego nagle się urywa, zna chyba każdy. Wiadomo też, że grany jest on na cztery strony świata. Ale czy wiemy, dla kogo strażak dmucha w trąbkę?

"W najwyższym piętrze tej wieży jest urządzone mieszkanie dla straży, której obowiązkiem jest ostrzegać o pożarach w mieście i przedmieściach zdarzonych" - pisał w 1845 r. Józef Mączyński w swoim dziele pt. "Pamiątka z Krakowa. Opis tego miasta i jego okolic". Dodawał też: "Z tej wieży także dawniej trąbami witano, ilekroć który z senatorów przybywał do miasta".

Hejnał rozlega się z wyższej, 81-metrowej wieży bazyliki Mariackiej. Jego historia sięga średniowiecza. Pierwotnie codziennie rano i wieczór czuwający tutaj trębacz dawał sygnał do otwarcia i zamknięcia bram miejskich. Głos jego trąbki alarmował też o pożarze lub sygnalizował, że do miasta zbliża się wróg. Legenda mówi, że w 1241 r. strażnik na wieży zaczął grać hejnał, gdy dostrzegł zbliżających się Tatarów. Strzała z tatarskiego łuku przeszyła gardło trębacza, odbierając mu życie. Melodia gwałtownie się urwała. Odtąd, na pamiątkę, tak właśnie grany jest hejnał.

Mniej znaną ciekawostką jest ta, że gdy hejnał rozbrzmiewa na cztery strony świata, ma określonych adresatów. Hejnalista trąbi najpierw w stronę Wawelu - dla króla. Dalej w stronę Rynku - dla prezydenta i rajców. Po raz trzeci odgrywa hejnał w kierunku Bramy Floriańskiej - dla przybywających do miasta gości. Na koniec gra w stronę Małego Rynku - dawniej dla kupców, a teraz dla komendanta straży.

W tym roku, po długiej przerwie, znów można wspinać się na wieżę mariacką. Jej wnętrze przez ponad dwa lata było remontowane. Część drogi na górę pokonuje się teraz idąc nowymi schodami. Niezmienna jest natomiast obecność na szczycie zawodowych strażaków, którzy od 1874 roku nieprzerwanie pełnią służbę na wieży i co godzinę grają hejnał.

O ciekawostkach związanych z krakowskim hejnałem przypomina Bonarka City Center. Od lipca z BCC będzie można na nowo odkrywać historię Krakowa podczas kilkugodzinnych wycieczek po mieście. Pierwsza z nich zaplanowana jest na 11 lipca. Jej uczestnicy będą mieli szansę poznać właśnie tajemnice wieży hejnałowej i melodii, która płynie z jej okien co godzinę. Szczegółów akcji wkrótce będzie można szukać na stronie internetowej www.bonarkacitycenter.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski