MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla ozdoby i podziwu sąsiadów

Redakcja
Pamiętajmy o częstym nawodnianiu roślin w pojemnikach
Pamiętajmy o częstym nawodnianiu roślin w pojemnikach
Jeśli chcemy, aby wysiłek związany z sadzeniem i pielęgnacją kwiatów balkonowych ukoronowany został sukcesem, decyzja o tym, co posadzimy w skrzynkach powinna być przemyślana. Ważna jest nie tylko pielęgnacja roślin, ale również dobór pojemników, odpowiedniej ziemi oraz - w zależności od usytuowania balkonu - samych kwiatów. Skrzynki i doniczki

Pamiętajmy o częstym nawodnianiu roślin w pojemnikach

ROŚLINY BALKONOWE. Sukces domowej uprawy zależy od właściwego doboru skrzynek, ziemi i kwiatów

Najodpowiedniejsze do uprawy roślin balkonowych są skrzynki drewniane. Skrzynki z tworzyw sztucznych są lekkie, łatwo utrzymać je w czystości, jednak ich cienkie ścianki pod wpływem promieni słonecznych prędko się nagrzewają. Nagrzewa się również ziemia, która szybko przesycha oraz korzenie roślin.

W dnie skrzynki konieczne są otwory o średnicy 1 cm - zapobiega to gromadzeniu się nadmiaru wody, co może być powodem gnicia korzeni. Ziemia w pojemnikach powinna być wymieniana każdego roku, ponieważ rośliny w ciągu sezonu wyciągają z niej wszystkie składniki pokarmowe. Najlepsza ziemia do skrzynek to inspektowo-kompostowa z domieszką ziemi darniowej i piasku (gotowe mieszanki kupujemy w centrach ogrodniczych).

Przed nasypaniem ziemi do pojemników, otwory w dnie przykrywamy kawałkami potłuczonej doniczki lub szkła - chodzi o to, aby były one drożne, a nadmiar wody łatwo mógł wypłynąć. Potem na dno skrzynki sypiemy tzw. drenaż, czyli 1-centymetrową warstwę grubego żwiru lub karmazytu i dopiero wówczas możemy napełnić pojemnik ziemią. Do uprawy roślin kwiatowych lub pnących można też stosować donice i misy ceramiczne. Pojemnik na małe drzewko lub krzew powinien mieć przynajmniej 60 cm głębokości i 50 cm szerokości.

Strony świata

Wybór kwiatów uzależniamy od wystawy balkonu, czyli strony świata, względem której jest usytuowany. Rośliny cieniolubne dobrze będą rosły po stronie północnej, gdzie dociera mało słońca. Niewiele kwiatów wytrzymuje wystawę południową, gdzie temperatura w upalne dni może przekraczać nawet 50 st. C.

Jeśli chcemy mieć balkon ukwiecony od wiosny do późnej jesieni, musimy na początku lata zmienić rośliny w skrzynkach. Co posadzić? Dokonując wyboru bierzemy pod uwagę: walory dekoracyjne roślin, długość ich kwitnienia oraz łatwość przystosowania do życia w trudnych warunkach (skrzynka to środowisko sztuczne i dlatego rośliny balkonowe wymagają większej uwagi niż te posadzone w ogrodzie) oraz to, ile czasu będziemy mogli im poświęcić.

Przy sadzeniu należy pamiętać, że rośliny będą się rozrastać, należy więc zachować około 15 cm odstępu między nimi. W przyszłości trzeba będzie także zadbać o wygląd roślin, tzn. usuwać przekwitłe kwiaty (będą dłużej i obficie kwitnąć), przycinać pędy (będą się bujniej rozkrzewiać), usuwać zeschłe liście i pędy. Pamiętajmy też, że rośliny w pojemnikach muszą być regularnie nawodniane i posadzone w ziemi z długo działającym nawozem. Kwiaty najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Wybór roślin

Rośliny, które dobrze będą rosły na słonecznym balkonie to: aksamitki, begonia stale kwitnąca, bratki, cynie, dimorfoteka, groszek pachnący, kobea pnąca, maciejka, mirt, nagietek lekarski, nemezja, nasturcja, lantana, lewkonia, lawenda, oleander, rezeda wonna, pelargonia, petunia, rozchodniki, rojniki, róże, szałwia błyszcząca, surfinia, złocienie.
Na balkonie zacienionym możemy posadzić: barwinek, celosię, begonię bulwiastą, funkię, fuksję, hortensję, heliotrop peruwiański, kropik, miodunkę, niecierpek, niezapominajkę, powój trójbarwny i wilec purpurowy. Jeśli nasz balkon jest zaciszny, osłonięty od wiatru, dobrze będą się tam czuły: begonie, bakopa, diaskia, nemezja, surfinie, sanwitalia, uczep, werbena, tytoń ozdobny. Jeśli na balkonie hula wiatr, wybierzmy aksamitki, bratki, bukszpan, heliotrop, lobelie, rozchodniki, rojniki, stokrotki, szałwię lub trzmielinę.

Popularne pelargonie

Najpopularniejszą rośliną balkonową jest pelargonia i trzeba przyznać, że ma ona wiele zalet. Pelargonie kwitną od wczesnego lata do pierwszych przymrozków, rzadko chorują i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Pelargonia jest wytrzymała na suszę.

Dorota Dejmek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski