MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla Polonii z Uzbekistanu

EKT
Do spotkania doszło dzięki inicjatywie przedsiębiorcy z Przegini Narodowej (gm. Czernichów), Adama Wróblewskiego, który w Uzbekistanie prowadzi działalność gospodarczą. - Chciałem skontaktować się z tamtejszą Polonią i trafiłem do "Świetlicy Polskiej", zrzeszającej ponad 400 Polaków. Zachwyciło mnie to, co robi stowarzyszenie na rzecz polskości. Nikt im nie pomaga, są zdani na siebie i mimo że ich sytuacja materialna nie jest łatwa, to stowarzyszenie opiekuje się np. jednym z domów dziecka w Taszkiencie - powiedział nam Adam Wróblewski, który - o czym sam nie chciał mówić, wspiera stowarzyszenie. Jednak uznał, że z tamtejszą Polonią, powinny nawiązać współpracę jednostki samorządowe z Polski. - Nie chodzi tylko o pomoc materialną, ale o nawiązanie kontaktów, które są naszym rodakom bardzo potrzebne - dodaje przedsiębiorca, który wykorzystał pobyt w Polsce Ireny Tagiewej (przyjechała w odwiedziny do syna) i powiedział o tym radnemu powiatowemu czernichowskiej gminy Januszowi Starowiczowi oraz wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Piotrowi Gorajowi. Wszyscy spotkali się z pełniącym obowiązki wójta w gminie Czernichów, Szymonem Łytkiem, który zdeklarował wolę współpracy i na początek zaproponował udział dzieci w corocznym międzynarodowym konkursie plastycznym.

Gościnny powiat

Starosta krakowski Elżbieta Burtan gościła prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Świetlica Polska" w Uzbekistanie, Irenę Tagiewą.

Pani starosta zaprosiła zespoły artystyczne do udziału w dożynkach powiatowych oraz "Dniach Powiatu Krakowskiego". - Jesteśmy otwarci nawspółpracę. Jeszcze nie wiemy wjakiej formie, ale napewno ją nawiążemy. Zastanowimy się nadtym najpierw naposiedzeniu zarządu, apotem zradnymi. Być może zaczniemy odwymiany uczniów ze szkół prowadzonych przez powiat - zapowiedziała Elżbieta Burtan.
Irena Tagiewa nie ukrywała zadowolenia: - Każdy kontakt będzie dla nas ważny. Unas liczy się każdy, nawet najmniejszy symbol Polski, awidząc, jak Polska angażuje się wpomoc repatriantom winnych krajach, czujemy się zapomniani. Państwo daliście nam nadzieję, co bardzo podniesie nas na____duchu - powiedziała wzruszona, a radni powiatowi podkreślają, że powiat krakowski jako pierwszy w Polsce nawiąże oficjalne kontakty z uzbekistańską Polonią.
Według rejestrów, w Uzbekistanie mieszka trzy tysiące Polaków, ale szacuje się, że jest ich około ośmiu tysięcy, bo wielu rodaków w dokumentach nie ma wpisanej polskiej narodowości. - W____ewidencji ludności są wpisani jako Rosjanie, mimo że czują się Polakami - wyjaśnia Adam Wróblewski.
Inicjatorów współpracy z Uzbekistanem, w niedzielę na spotkanie zaprosił ks. Bronisław Sieńczak, prezes krakowskiej Fundacji im. ks. Kazimierza Siemaszki, prowadzącej w Piekarach (gm. Liszki) Centrum Wychowawczo-Edukacyjnym "Radosna Nowina" (z liceum ogólnokształcącym). - Będziemy rozmawiać oszczegółach naspotkaniu, ale narazie mogę zdeklarować, że jestem gotów przyjąć doliceum i____internatu wyróżniającego się ucznia - powiedział nam wczoraj ks. Sieńczak.
Tekst i fot.: (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski