Długie i krótkie drogi do Polski

WOJ
Kpt. Mieczysława Gąciarza odznacza płk Julian Zięba (z prawej). W środku mjr Józef Jarno. Fot. Zbigniew Wojtiuk
Kpt. Mieczysława Gąciarza odznacza płk Julian Zięba (z prawej). W środku mjr Józef Jarno. Fot. Zbigniew Wojtiuk
Udostępnij:
ROCZNICA. Patrzę na wasze siwe głowy z wielkim wzruszeniem. Coraz żwawiej odchodzicie na wieczną wartę. Ale dziś jeszcze jesteśmy razem jak za dawnych lat - powiedział prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych w Krakowie płk Julian Zięba.

Kpt. Mieczysława Gąciarza odznacza płk Julian Zięba (z prawej). W środku mjr Józef Jarno. Fot. Zbigniew Wojtiuk

Spotkanie koleżeńskie z okazji 64. rocznicy zakończenia II wojny światowej jeszcze raz przypomniało o tamtych latach walki i chwały oraz o współczesnych problemach środowisk kombatanckich.
Wprowadzeniem była gawęda historyczna prezesa miechowskiego Koła Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych mjr. Józefa Jarny. Wszak majowe święta i rocznice zawsze skłaniają do powtórki z historii i wspomnień z odciśniętym piętnem własnych przeżyć i doświadczeń. Pięciu lat bytności w Unii Europejskiej kombatanci z tego konkretnie koła nazbyt pozytywnie nie oceniają.
- Zostało odebranych wiele przywilejów kombatanckich. Trudny jest dostęp do lecznic-twa specjalistycznego. Leki są coraz droższe, a w starych portfelach nie przybywa. Wejście do Unii Europejskiej nie rozwiązało naszych problemów - komentował obecną rzeczywistość major Jarno.
W trakcie dyskusji wyrażano troskę o poziom edukacji. By uczyć tej prawdziwej a nie zafałszowanej historii. Młode pokolenie coraz mniej chętnie sięga po historię czy literaturę faktu. Za to chętnie operuje "myszką" po zakładkach i treściach, które co najwyżej dezinformują, otumaniają.
Podczas wczorajszego spotkania koleżeńskiego żołnierz 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki kpt. Mieczysław Gąciarz został odznaczony przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i byłych WP "Krzyżem pamiątkowym czynu frontowego I i II Armii Wojska Polskiego w latach 1943 - 1945". Kapitan Gąciarz przeszedł szlak bojowy od Lenino do Berlina.
- Nie było do Polski dłuższych i krótszych dróg jak to się czasami określa. Każda z nich została okupiona daniną cierpienia i krwi. Krwi tym droższej, bo naszej, polskiej - powiedział wzruszony weteran w żołnierskim mundurze.
Gośćmi spotkania tego środowiska kombatanckiego była po raz pierwszy młodzież szkolna, z którą przybył wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 Władysław Mastrzykowski. Obecni byli również kombatanci z Batalionów Chłopskich ze Słaboszowa.
(WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie