Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kogo trafią granty?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Beneficjenci jednej z poprzednich edycji
Beneficjenci jednej z poprzednich edycji Fot. Archiwum ośrodka Działaj lokalnie
Inicjatywy. Zakończył się nabór wniosków w czwartej już edycji konkursu grantowego „Działaj lokalnie”. W powiecie wpłynęło ich 39.

To o 10 więcej niż rok temu. Na początku czerwca okaże się które ze zgłoszonych pomysłów będą mogły być zrealizowane z pomocą grantów. Te mogą sięgać maksymalnie 6 tys. zł.

Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, która jest lokalnym ośrodkiem programu „Działaj Lokalnie” ma do rozdysponowania pulę 55 tys. zł. Są to środki Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz samorządów, które zdecydowały się wspomóc oddolne, lokalne inicjatywy (są to gminy: Dobczyce, Wiśniowa i Tokarnia).

O mikrogranty starają się w tym roku organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z siedmiu gmin naszego powiatu. Największą aktywnością wykazały się te z gminy Racie-chowice (stamtąd jest aż 12 wniosków) a trzeba dodać, że jest to jedna z najmniejszych gmin w powiecie pod względem liczby ludności. Z gminy Dobczyce także jest dużo, bo 10 wniosków. Z gminy Myślenice - 8, z gminy Wiśniowa - 4, z gmin Lubień i Tokarnia po 2 i z gminy Pcim - 1.

- Najwięcej pomysłów na projekty związanych jest z rękodziełem i sportem, ale są też inne, których do tej pory nie było, jak na przykład pokazy eksperymentów lub tworzenie laboratoriów chemicznych, co ma zachęcić młodzież do nauki przedmiotów ścisłych - mówi Kinga Murzyn z Fundacji ARTS, koordynator ośrodka „Działaj Lokalnie” w Myślenicach.

- Chcielibyśmy zorganizować zajęcia z robotyki dla uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Raciechowice - mówi Aureliusz Idzik, nauczyciel w ZS w Raciechowicach (tu odbywałby się zajęcia) i koordynator projektu „Młodzi Inżynierzy”.

- Bez środków, czyli klocków niewiele jednak można zdziałać, dlatego przewidzieliśmy też zakup zestawów.

Takie zajęcia znane są już z innych gmin m.in. Dobczyce (tu zresztą prowadził je pan Aureliusz) Pcim i Siepraw, ale w Raciechowicach byłyby nowością. Poza tym że są formą zabawy, a także lekcją fizyki i mechaniki.

Zupełnie inną inicjatywą i skierowoną do innej grupy odbiorców jest „Lekcja stylu”. - Jest to projekt adresowany do młodych dziewczyn, a konkretnie uczennic Zespołu Szkół w Dob-czycach - mówi Ewelina Skrzy-dlewska-Bartosik.

Miałby polegać na organizacji serii warsztatów dotyczących urody (podczas których dziewczęta dowiedziałby się np. jaki makijaż jest wskazany podczas rozmów o pracę a jakiego unikać), zdrowia oraz zasad właściwego zachowania się i zaprezentowania własnej osoby w konkretnych sytuacjach, też np. podczas rozmów z potencjalnymi pracodawcami.

- Na ten pomysł wpadła nauczycielka z Zespołu Szkół Justyna Dudzik, a nazwałyśmy to takim „pakietem startowym w dorosłe życie” - mówi Ewelina Skrzydlewska-Bartosik.

Do dziewcząt, ale młodszych, bo w wieku gimnazjalnym, adresowany jest także projekt LKS Lubomir z Wiśniowej. Klub chciałby wykorzystać grant na organizację dla nich treningów piłki nożnej oraz warsztatów i prelekcji poświęconych m.in. urodzie, zdrowiu, ale też zagrożeniom (np. używkom) czyhającym na młode dziewczęta.

Złożone wnioski będą teraz poddane ocenie pod kątem formalnym i merytorycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski