Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Łagiewnik przyjedzie dzisiaj Ołtarz Pokoju

Grażyna Starzak
Autor ołtarza Mariusz Drapikowski zainspirował się Całunem Turyńskim
Autor ołtarza Mariusz Drapikowski zainspirował się Całunem Turyńskim reginapacis.pl
O tym się mówi. Niezwykłe, trzyczęściowe tabernakulum z kryształu i bursztynu można oglądać do 11 listopada. Potem trafi on do centrum modlitwy o pokój w Jamusukro w Afryce

"Dar Miłości Miłosiernej i Pokoju" - tak nazwano ołtarz, który dzisiaj przyjedzie do Krakowa. Został on wykonany przez gdańskiego artystę i bursztynnika Mariusza Drapikowskiego.

Jego prace mają m.in. królowa Belgii, król Hiszpanii, Bill Clinton, książę Kentu. W Polsce możemy zobaczyć m.in. wykonaną przez niego bursztynowo-brylantową szatę dla obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i największy bursztynowy ołtarz na świecie, znajdujący się w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Artysta jest także autorem monstrancji dla centrum modlitwy w Medjugorie.

Ołtarz powstał w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Communita Regina Della Pace. Zakłada on utworzenie na świecie dwunastu Ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Mają one powstać w tych częściach świata, gdzie ludzie, "pragnąc pokoju i pojednania, poszukują ich prawdziwego źródła". Ołtarz "Dar Miłości Miłosiernej i Pokoju" to trzeci (po "Tryptyku Jerozolimskim" i "Gwieździe Kazachstanu") z planowanych 12 ołtarzy.

Pierwsze Centrum Modlitwy o Pokój powstało w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Umieszczony tam ołtarz został nazwany "Tryptykiem Jerozolimskim". Kolejny zwany "Gwiazdą Kazachstanu" znajduje się na północy tego kraju, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje i przypomina o cudzie, jaki wydarzył się tam w latach 40. ubiegłego wieku. Mieszkańcy wioski wierzą, że dzięki gorliwej modlitwie na różańcu uniknęli śmierci głodowej.

Każdy z ołtarzy gdańskiego bursztynnika jest symbolicznym nawiązaniem do życia Jezusa i Ewangelii. Ołtarz dla Afryki oparty został na Całunie Turyńskim. Mariusz Drapikowski poprzez tzw. rytowanie w krysztale uzyskał efekt rozszczepiania światła, ukazując postać Chrystusa Zmartwychwstałego tak, jak zostawił on swoją obecność na płótnie całunu. Autor zwraca również uwagę, że w ołtarzu można zobaczyć także postać Matki Bożej.

W krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II ołtarz pokoju zostanie wystawiony w środę, 22 października. O godz.14.30 modlitwę przy nim rozpocznie kard. Stanisław Dziwisz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski